ifm electronic: Nowoczesne rozwiązania OT oraz IT zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw

| Wywiady

O znaczeniu Przemysłu 4.0 i Przemysłowego Internetu Rzeczy rozmawiamy z Mateuszem Skorupą z firmy ifm electronic.

ifm electronic: Nowoczesne rozwiązania OT oraz IT zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw
  • Jakie jest znaczenie Przemysłu 4.0 i Przemysłowego Internetu Rzeczy? Jakie korzyści zapewniają?

IIoT, czyli przemysłowy Internet Rzeczy, to technologia o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnego przemysłu. To właśnie dzięki IIoT maszyny i czujniki są łączone w sieci, możliwe jest gromadzenie dużych ilości danych, co pozwala na monitorowanie i zdalne sterowanie procesami z każdego miejsca na świecie. W kontekście elementów i kluczowych obszarów cyfrowych fabryk należy również wspomnieć o analizie danych i Big Data, sztucznej inteligencji (AI) oraz o cyberbezpieczeństwie. W szczególności AI jest obecnie w centrum zainteresowania – to technologia, która rozwija się w niesamowitym tempie. Prawdę mówiąc, sam jestem ciekaw, jak świat będzie wyglądał za rok w perspektywie tak dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji.

  • Czy wdrażanie takich rozwiązań jest konieczne, aby być konkurencyjnym?

Sądzę, że wdrożenia nowoczesnych rozwiązań OT oraz IT to kluczowe elementy zmian procesów w firmie – niezależnie od jej wielkości czy też branży. Wiąże się to m.in. z utrzymaniem konkurencyjności. Klienci mają coraz większe oczekiwania wobec firm, co oznacza m.in.: indywidualne podejście, szybkość obsługi oraz coraz lepszą jakość. Dla ifm klient zawsze był w centrum uwagi, a nowoczesne rozwiązania technologiczne pomagają w lepszym rozumieniu jego potrzeb oraz szybszym i efektywniejszym tworzeniu ofert szytych na miarę.

  • Jakich rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 oraz IIoT poszukują firmy?
 
Mateusz Skorupa, ifm electronic

Tak naprawdę wszystkiego. Oczywiście spektrum tych poszukiwań zależy od wielkości oraz możliwości finansowych przedsiębiorstw. Niemniej jednak, zazwyczaj ze względu na ograniczoną liczbę pracowników, klienci chcą rozwiązania kompletnego, które samo dokona analizy dużych ilości danych, pokaże efekty tych obliczeń oraz poinstruuje w zakresie dalszych, niezbędnych kroków. Wspieramy klientów zarówno w doborze odpowiednich komponentów, jak i gotowych rozwiązań.

  • Co ułatwia, a co jest główną przeszkodą we wdrażaniu technologii takich jak omawiane?

Pomimo że zmiany postępują w dobrym kierunku, niestety wciąż istnieje mylne przekonanie, że digitalizacja i dostosowanie produkcji do wymagań Przemysłu 4.0 to gigantyczne koszty. Tymczasem proces ten można zacząć od małych kroków – np. od wdrożenia rozwiązania dla jednej maszyny. Wszystko sprowadza się do odpowiedniego opomiarowania i zbierania danych, a następnie przeprowadzania analiz. Dobrą praktyką jest przygotowanie analizy ROI dla klienta, który na tej podstawie może dostrzec, jak szybko zwróci się inwestycja.

  • W jakim obszarze, w przypadku której z technologii dynamika zmian jest obecnie największa?

Wydaje mi się, że AI to najmodniejszy temat ostatniego czasu, bowiem ten obszar rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Sądzę, że praktycznie każdy dostawca pracuje nad implementacją takich możliwości w swoich produktach. Podobnie jest z ifm – algorytmy sztucznej inteligencji zapewniamy w przypadku platformy moneo. Korzystają one z danych historycznych i pozwalają na określenie, przy jakich występujących warunkach pracy należy zaalarmować obsługę. Oczywiście ważne też jest, aby produkty automatyki były intuicyjne, łatwe do zainstalowania i sparametryzowania – to także nasze cele.

  • Jakie były, podsumowując, ostatnie lata na omawianym rynku i jak wygląda sytuacja obecnie?

Ostatnie dwa lata były wyzwaniem dla wszystkich, w tym producentów komponentów i użytkowników. Poświęcaliśmy dużo energii na tzw. gaszenie pożarów, w efekcie czego – pół żartem, pół serio – każdy po tym okresie jest już specjalistą w dziedzinie łańcucha dostaw.

Pomimo tych wszystkich problemów, branża rozwijała się bardzo dynamicznie. Biorąc pod uwagę ostatnie miesiące, wszystko wskazuje na to, że większość spraw wraca do normalności. Napięcie powoli opada i znowu można skupić siły na dalszym rozwoju.

  • Dziękujemy za rozmowę.