Nowe materiały podniosą do 90% sprawność małych silników

Australijscy badacze, wykorzystując nowe materiały magnetyczne, zaprojektowali i zbudowali małe silniki o sprawności energetycznej sięgającej 90%, w porównaniu do 60-70% w przypadku konstrukcji tradycyjnych. Ponadto nowe silniki osiągają założoną moc przy mniejszych wymiarach. Naukowcy z University of Adelaide współpracowali z partnerem przemysłowym - Intelligent Electric Motor Solutions.

Posłuchaj
00:00

Do budowy stojanów silników inżynierowie wykorzystali nowe techniki produkcji w połączeniu z dwoma nowo opracowanymi materiałami magnetycznymi - soft magnetic composite (SMC) oraz amorphous magnetic material (AMM). Tworzywo SMC zawiera sproszkowane żelazo, które może być łatwo sprasowane do wymaganego kształtu. Dzięki temu można uprościć proces produkcji i oferować większą elastyczność przy projektowaniu.

- Obecnie wszystkie dostępne komercyjnie silniki wykonywane są przez sprasowanie razem bardzo cienkich arkuszy żelazokrzemu, a następnie wytłoczenie z nich kształtu stojana. Proces ten jest nieekonomiczny z uwagi na pozostające odpady, a także ogranicza możliwości najlepszego wykorzystania przestrzeni dostępnej dla, potrzebnego w silnikach, miedzianego drutu - wyjaśnia kierujący badaniami profesor Nesimi Ertugrul z uniwersyteckiej Szkoły Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej. - My produkujemy nowe stojany przy użyciu SMC, bez konieczności obróbki, bez odpadów i z lepiej wykorzystaną przestrzenią dla drutu, co pozwala na uzyskanie większej mocy - dodaje profesor.

Naukowcy opracowali i opatentowali prototypy małych silników, używając zarówno technologii SMC, jak i AMM. Maszyny te są w stanie osiągnąć sprawność energetyczną nawet do 90%.

Pierwszym rezultatem opracowanej technologii był silnik o mocy 2 kW wykonany przy użyciu tworzywa SMC. Silniki oparte na SMC pracują z małymi prędkościami i jednocześnie dużymi mocami. Uniwersyteccy naukowcy i inżynierowie z IEMS pracują również nad tanią mikroturbiną wiatrową, bazującą na materiałach SMC. Twierdzą, że będzie miała ona wysoką gęstość mocy przy małym momencie obrotowym.

źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Powiązane treści
Wydajne silniki mogą znacząco obniżyć globalne zużycie energii elektrycznej
Sprzedaż silników SN w 2015 roku jeszcze spadnie
Trzy sektory generują 55% sprzedaży silników obrotowych i liniowych
Wymagania sprawnościowe pomogą zwiększyć w USA sprzedaż silników do poziomu 16 mld dolarów
Od stycznia wchodzą w życie nowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej silników elektrycznych
Rośnie rynkowe zainteresowanie inteligentnymi centrami sterowania silnikami
Sprzedaż silników klasy IE3 wyprzedzi w 2018 r. sprzedaż IE1
Analiza rynku silników o podwyższonej sprawności energetycznej
Przepisy wpływają na rynek silników energooszczędnych
Europa stawia na silniki elektryczne o podwyższonej sprawności

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów