Wałbrzyski oddział Toyoty podwoi produkcję napędów dla samochodów hybrydowych

| Gospodarka Silniki i napędy

Znajdująca się w Wałbrzychu fabryka Toyoty zainwestuje w rozbudowę ponad 300 mln zł. Dzięki temu powstanie w niej kilkaset nowych miejsc pracy, a poziom inwestycji w polskich zakładach Toyoty zbliży się do 5 mld zł. W zakładzie powstanie linia produkcyjna, na której wytwarzane będą nowe elektryczne przekładnie hybrydowe. Przy okazji ogłoszenia planów rozbudowy wałbrzyski zakład odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Wałbrzyski oddział Toyoty podwoi produkcję napędów dla samochodów hybrydowych

W Wałbrzychu w 2018 roku ruszyła produkcja pierwszej elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. W wyniku rozbudowy, w 2021 r. uruchomiona będzie produkcja do silników o pojemności 1,5 litra. Rocznie zakład dostarczać ma 175 tys. tego typu przekładni.

Fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu jest pierwszą fabryką Toyoty spoza Azji i drugą zlokalizowaną poza Japonią, której powierzono produkcję zaawansowanych technologicznie przekładni hybrydowych. To kluczowy element napędu hybrydowego Toyoty, który koordynuje współdziałanie silnika elektrycznego i spalinowego.

W zautomatyzowanym procesie produkcyjnym wykorzystane są najnowocześniejsze technologie, takie jak samojezdne wózki transportowe MOBOT AGV, produkowane przez polska firmę WObit. Roboty mobilne MOBOT AGV służą  do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych w obszarze intralogistyki.

TMMP ma dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Drugim jest zakład w Jelczu-Laskowicach produkujący silniki benzynowe i silniki Diesla. Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty zlokalizowane w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji, a także w Japonii i Republice Południowej Afryki.

źródło: WNP, WObit

Zobacz również