Wałbrzyski oddział Toyoty podwoi produkcję napędów dla samochodów hybrydowych

Znajdująca się w Wałbrzychu fabryka Toyoty zainwestuje w rozbudowę ponad 300 mln zł. Dzięki temu powstanie w niej kilkaset nowych miejsc pracy, a poziom inwestycji w polskich zakładach Toyoty zbliży się do 5 mld zł. W zakładzie powstanie linia produkcyjna, na której wytwarzane będą nowe elektryczne przekładnie hybrydowe. Przy okazji ogłoszenia planów rozbudowy wałbrzyski zakład odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:00

W Wałbrzychu w 2018 roku ruszyła produkcja pierwszej elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. W wyniku rozbudowy, w 2021 r. uruchomiona będzie produkcja do silników o pojemności 1,5 litra. Rocznie zakład dostarczać ma 175 tys. tego typu przekładni.

Fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu jest pierwszą fabryką Toyoty spoza Azji i drugą zlokalizowaną poza Japonią, której powierzono produkcję zaawansowanych technologicznie przekładni hybrydowych. To kluczowy element napędu hybrydowego Toyoty, który koordynuje współdziałanie silnika elektrycznego i spalinowego.

W zautomatyzowanym procesie produkcyjnym wykorzystane są najnowocześniejsze technologie, takie jak samojezdne wózki transportowe MOBOT AGV, produkowane przez polska firmę WObit. Roboty mobilne MOBOT AGV służą  do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych w obszarze intralogistyki.

TMMP ma dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Drugim jest zakład w Jelczu-Laskowicach produkujący silniki benzynowe i silniki Diesla. Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty zlokalizowane w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji, a także w Japonii i Republice Południowej Afryki.

Źródło: WNP, WObit

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Toyota będzie w Polsce produkować silniki nowej generacji dla hybryd
Toyota może zainwestować około 550 mln dolarów w chińską firmę Didi
Wałbrzyski zakład jedynym producentem przekładni hybrydowych Toyoty spoza Azji
Nowe inwestycje w Wałbrzychu
Toyota chce zwiększyć sprzedaż samochodów z napędem wodorowym
Chubu Electric Power i Toyota chcą zbuować system ponownego użycia i recyklingu baterii i akumulatorów
Toyota zainwestuje 400 milionów złotych na produkcję silników w Polsce
WObit gościł w swojej siedzibie Premiera RP
Piąta edycja konferencji Automotive już we wrześniu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów