Japonia tworzy ogólnokrajową inteligentną platformę logistyczną

Japonia tworzy ogólnokrajową inteligentną platformę logistyczną do gromadzenia danych o całych procesach dostaw wybranych produktów - od produkcji, transportu i dystrybucji, po sprzedaż i bazę klientów dostępną jednocześnie dla producentów, operatorów logistycznych, dystrybutorów regionalnych i operatorów detalicznych. Działania te mają na celu podniesienie ogólnej wydajności logistycznej o 20%.

Posłuchaj
00:00

Wybrane do objęcia systemem produkty, to przede wszystkim artykuły codziennego użytku, towary sprzedawane w sklepach ogólnospożywczych i drogeriach oraz materiały, urządzenia i sprzęt medyczny. Do gromadzenia danych w ramach strategicznego programu promocji innowacji (Cross-ministerial Strategic Innovation Promotion Program) wykorzystywane będą technologie takie, jak GPS, etykietowanie RFID, detekcja w czasie rzeczywistym czy rozpoznawanie obrazu.

Gromadzone dla każdego produktu dane obejmą produkcję, zapasy, wielkość sprzedaży oraz klientów, a także warunki transportu, takie jak lokalizacja czy inne informacje o statkach lub ciężarówkach. Dane zostaną zdigitalizowane i zwizualizowane w celu zapisania na platformie, i będą przetwarzane, by umożliwić każdej zainteresowanej stronie przeprowadzenie analiz dla własnych celów komercyjnych. Platforma będzie odpowiedzialna za udostępnianie przetworzonych danych cyfrowych do otwartego użytku, ale nie będzie interweniować w zakresie analizy danych pod kątem zastosowań.

Jak twierdzi Digitimes Research, platforma, której udostępnienie zaplanowano na koniec marca 2023 r., ma w szczególności pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w usprawnieniu logistyki związanej z ich działalnością.

Źródło: DigiTimes

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Dodatek specjalny 2021: Roboty, intralogistyka i szkolenia
Jak kształtowana jest przyszłość inteligentnej produkcji?
Rynek technologii cyfrowych w logistyce będzie rósł o 22% rocznie
Amazon zainwestował 100 mln dolarów w infrastrukturę logistyczną
ProCobot: Roboty mobilne zwiększają elastyczność i bezpieczeństwo procesów logistyki
Intralogistyka i logistyka zakładowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów