W Szklanej Manufakturze w Dreźnie ruszyła seryjna produkcja modelu ID.3

| Gospodarka Przemysł 4.0

W Dreźnie, w piątek 29 stycznia ruszyła czwarta na świecie fabryka Volkswagena produkująca samochody na platformie MEB. Rozpoczęto seryjną produkcję elektrycznego Volkswagena ID.3. To drugie miejsce, w którym powstaje ten model. Volkswagen otwiera w ten sposób nowy rozdział w historii - dotychczasowe "Center of Future Mobility" w ciągu najbliższych lat będzie się rozwijać i przekształcać w "Home of ID.".

W Szklanej Manufakturze w Dreźnie ruszyła seryjna produkcja modelu ID.3

Zadaniem Gläserne Manufaktur jest zaoferowanie klientom, zwiedzającym oraz gościom, możliwości zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi modeli z rodziny ID. – począwszy od doradztwa i jazd próbnych, poprzez zwiedzanie fabryki, możliwość pracy przy montażu auta czy uczestnictwo w eventach, po odbiór elektrycznych pojazdów. Innym celem strategicznych zmian jest rozbudowa tego miejsca do rangi centrum badawczo-innowacyjnego, prowadzącego krótkoseryjne projekty z zamiarem ich późniejszego wdrożenia na dużą skalę w innych fabrykach Volkswagena.

W zakładzie Volkswagena w Dreźnie pracuje teraz 380 osób. Produkcja ID.3 będzie odbywała się na początku w trybie jednozmianowym - od poniedziałku do piątku będzie powstawało 35 pojazdów. Godziny otwarcia dla odwiedzających to: poniedziałek-sobota od 9.30 do 18.30, niedziela od 9.30 do 17.00.

- Szklana Manufaktura ma dla marki Volkswagen ważną rolę do spełnienia. To tutaj zwiedzający, klienci i goście mogą doświadczyć bezpośredniego kontaktu z samochodami przyszłości. Jesteśmy fabryką, magnesem dla zwiedzających, miejscem eventowym, laboratorium nowych rozwiązań i centrum wydawania pojazdów - wszystkim w jednym. Początek produkcji ID.3 oznacza dla nas strategiczną zmianę - mówił dyrektor zakładu Danny Auerswald.

- Drezno staje się czwartym zakładem Volkswagena dostosowanym do produkcji modeli z rodziny ID. skonstruowanych na platformie MEB. Jednocześnie z tygodnia na tydzień zwiększamy produkcję w fabryce aut elektrycznych w Zwickau oraz w obydwu fabrykach w Chinach wytwarzających modele oparte na platformie MEB. To ważne elementy naszego planu objęcia wiodącej roli w dziedzinie produkcji samochodów elektrycznych na świecie - powiedział Thomas Ulbrich, członek zarządu Volkswagena ds. e-mobilności.

W Szklanej Manufakturze trwają prace związane z produkcją 4.0. Motywem przewodnim są automatyzacja i cyfryzacja złożonych procesów montażowych i logistycznych. W ramach przedsiębiorstwa Manufaktura pełni rolę zakładu pilotażowego.

Od otwarcia Gläserne Manufaktur w 2001 roku z jej taśm zjeżdżał model wyższej klasy – Phaeton - 84.235 egzemplarzy w latach 2001-2016, Bentley Flying Spur - 2.186 sztuk w latach 2005/2006 i 2013/2014 oraz od 2017 roku - e-Golf - 50.401 sztuk. Wraz z rozpoczęciem produkcji e-Golfa dokonało się przekształcenie drezdeńskiej Manufaktury w "Center of Future Mobility". Rozpoczęcie seryjnej produkcji modelu ID.3 oraz zmiana Manufaktury w "Home of ID." stanowi kontynuację procesu transformacji.

Produkcja samochodów na platformie MEB

Jako pierwszy produkcję pojazdów na platformie MEB podjął zakład w Zwickau. Pod koniec 2020 roku dołączyły chińskie fabryki w Anting i Foshan. Łączna maksymalna zdolność produkcyjna tych czterech zakładów przekracza 900 tys. samochodów rocznie. Do rozpoczęcia produkcji modeli na platformie MEB przygotowują się fabryki w Emden, Hanowerze i Chattanooga (USA).

źródło: Volkswagen Group Polska

Zobacz również