Daimler wydzieli jednostkę samochodów ciężarowych

| Gospodarka Aktualności

Niemiecki producent samochodów Daimler planuje wyodrębnić jednostkę Daimler Truck - największego na świecie producenta ciężarówek i autobusów. Chce dzięki temu zwiększyć swoją atrakcyjność dla inwestorów jako biznes skoncentrowany na samochodach elektrycznych i luksusowych. Decyzja Daimlera podąża za przykładem innych niemieckich firm, takich jak Siemens, po tym, jak inwestorzy naciskali zarządy, by rozbić konglomeraty.

Daimler wydzieli jednostkę samochodów ciężarowych

Podział podkreśla również wysiłki marki Mercedes-Benz, która rzuca wyzwanie Tesli, Porsche i BMW, a także innym firmom na rynku elektrycznych pojazdów premium. Dyrektor generalny Mercedes-Benz - Ola Källenius - spodziewa się, że samodzielny biznes Mercedes-Benz będzie postrzegany jako konkurencyjny w stosunku do Tesli i z czasem uzyska od inwestorów wyższą wycenę.

Ostateczna decyzja o wydzieleniu zapadnie na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które może się odbyć pod koniec trzeciego kwartału, a firma będzie mogła być notowana na giełdzie we Frankfurcie do końca 2021 r. Większościowy pakiet udziałów w Daimler Truck ma być przekazany udziałowcom Daimlera.

Zdaniem analityków rozwiązanie to jest logicznym następstwem tego, że biznes ciężarówek nie zwiększył kursu akcji Daimlera. Ponadto w zakresie komercyjnych ciężarówek i luksusowych samochodów stosuje się różne podejścia do ograniczania emisji dwutlenku węgla - producenci samochodów ciężarowych inwestują więcej w technologię wodorowych ogniw paliwowych, by zastąpić silniki spalinowe, natomiast producenci luksusowych pojazdów koncentrują się na akumulatorach.

Daimler Truck dostarczył klientom około pół miliona ciężarówek i autobusów w 2019 roku i wygenerował 40,2 mld euro (48,34 mld dolarów) przychodów z samochodów ciężarowych i 4,7 mld euro z autobusów. Na rynku samochodów ciężarowych Daimler mierzy się z rywalami, takimi jak szwedzkie Volvo, jednostka Volkswagena - Traton oraz amerykański Paccar Inc. Firma włączyła się do wyścigu we wprowadzeniu na rynek w pełni elektrycznych ciężarówek, by stanowić konkurencję dla długo oczekiwanego modelu Semi amerykańskiej Tesli.

źródło: Reuters