Volkswagen otworzy pierwszą pozaeuropejską fabrykę akumulatorów

| Gospodarka Aktualności

Koncern Volkswagen ogłosił, że w St. Thomas w Ontario, ​​zamierza zbudować pierwszą fabrykę ogniw akumulatorowych zlokalizowaną poza Europą. Kanadyjska fabryka zostanie utworzona za pośrednictwem spółki zależnej VW PowerCo. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2027. Będzie to trzecia na świecie fabryka należąca do Grupy i pierwsza fabryka ogniw PowerCo w Ameryce Północnej. Pozostałe dwa zakłady znajdują się w Salzgitter w Niemczech i Walencji w Hiszpanii.

Volkswagen otworzy pierwszą pozaeuropejską fabrykę akumulatorów

Protokół ustaleń z firmą Volkswagen AG rząd Kanady podpisał 23 sierpnia 2022 r. Celem jest współpraca w różnych sektorach, aby pomóc zabezpieczyć pozycję Kanady jako wiodącego centrum doskonałości w produkcji pojazdów elektrycznych i akumulatorów oraz docelowego miejsca dla inwestycji.

Planując wprowadzenie ponad 25 nowych modeli akumulatorowych pojazdów elektrycznych (BEV) do 2030 r., Grupa VW chce w pełni wykorzystać siłę regionu, tworząc więcej synergii i jeszcze lepiej wykorzystując wiedzę techniczną, zdolności produkcyjne, łańcuchy dostaw i znajomość rynku wszystkich marek w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Meksyku. Producent samochodów zadeklarował, że będzie zwiększał możliwości produkcyjne i know-how w regionie. Oprócz montażu w pełni elektrycznego kompaktowego SUV-a ID.4 w Tennessee w USA, planuje również modernizację fabryk w Puebla i Silao w Meksyku, w celu montażu w drugiej połowie dekady pojazdów BEV i komponentów do samochodów tego typu, np. silników.

Według Wall Street Journal, VW będzie kontynuował planowane inwestycje w Ameryce Północnej zanim rozpocznie budowę kolejnej fabryki w Europie, wskazując na spowolnienie gospodarcze Unii Europejskiej i brak pomocy finansowej na rozwój nowych zielonych technologii.

Od 2020 r. Kanada i Ontario przyciągnęły inwestycje o wartości ponad 17 mld CAD dokonane przez światowych producentów samochodów i dostawców akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Ontario to jedyne miejsce w Ameryce Północnej, gdzie pięciu głównych producentów samochodów wytwarza swoje pojazdy, w tym Honda, Toyota, Ford, General Motors i Stellantis.

Kanadyjski sektor motoryzacyjny obsługuje prawie 500 tys. pracowników, wnosi 16 mld CAD rocznie do produktu krajowego brutto Kanady i jest jedną z największych branż eksportowych w kraju. Łańcuch dostaw samochodów w Ontario obejmuje ponad 700 firm zajmujących się częściami, ponad 500 producentów narzędzi, matryc i form oraz ponad 300 połączonych i autonomicznych firm.

Kanada i Ontario są głównymi miejscami docelowymi dla europejskich inwestorów, a ostatnie inwestycje w łańcuchy dostaw akumulatorów przez firmy takie jak belgijski Umicore pokazują silny i rosnący potencjał współpracy w dziedzinie czystych technologii i w branży motoryzacyjnej.

źródło: DigiTimes, news.ontario.ca