Servotronix Motion Control - rok na polskim rynku

| Automaticon 2015 Artykuły

Niedawno minął rok od momentu, gdy opolski Eldar podpisał umowę dystrybucyjną z izraelską firmą Servotronix Motion Control. Ta ostatnia ma ponad 25-letnie doświadczenie w projektowaniu serwonapędów oraz systemów kontroli ruchu na potrzeby firm OEM, a od pewnego czasu również oferuje nową generację produktów pod własną marką. Należą do nich bezszczotkowe serwosilniki z serii PRO oraz MT, które z połączeniu serwosterownikami CDHD zapewniają możliwość tworzenia kompleksowych systemów napędowych. Polscy użytkownicy docenili te urządzenia ze względu na ich wydajność, niezawodność oraz możliwość precyzyjnego dobrania do aplikacji pod względem funkcjonalności i wymaganego momentu obrotowego.

Servotronix Motion Control - rok na polskim rynku

SERWOSTEROWNIKI Z SERII CDHD

Urządzenia z serii CDHD to serwosterowniki o szerokim zakresie możliwości i parametrach zaspokajających potrzeby większości aplikacji serwo na rynku. Charakteryzują się wysoką częstotliwością odpowiedzi wynoszącą 5 kHz, którą udało się uzyskać dzięki nowatorskiej budowie pętli prądowej. Wysoka częstotliwość próbkowania w połączeniu z wieloma opcjami filtrowania zapewniają szybszą odpowiedź, dużą dokładność i wydajność układu napędowego. Z kolei zaawansowana funkcja autotuningu pozwala na minimalizację błędu pozycjonowania i czasu ustalenia. Dodatkowo aktywny algorytm tłumienia wibracji skutecznie eliminuje rezonanse mechaniczne.

Serwosterowniki obsługują serwosilniki z dowolnym rodzajem sprzężenia zwrotnego, zapewniają kilka trybów pracy: kontrola prędkości, momentu obrotowego lub pozycji. Dzięki możliwości tworzenia własnych skryptów w trybie kontroli pozycji istnieje możliwość tworzenia i zapisania w pamięci sterownika nawet złożonych sekwencji ruchów. CDHD zostały wyposażone w funkcję bezpiecznego wyłączenia momentu (STO), 16-bitowe wejście analogowe, przekaźnikowe wyjście błędu oraz dodatkowe sprzężenie zwrotne (opcjonalne). Urządzenia sterowane są analogowo, impulsowo lub przez jeden z dostępnych interfejsów: EtherCAT, CANopen lub Profinet.

WYDAJNE SERWOSILNIKI DO ZASTOSOWAŃ SPECJALNYCH

Seria PRO to serwosilniki o zwiększonej dynamice, przeznaczone do aplikacji wymagających dużej dokładności i stabilności. Charakteryzują się szerokim zakresem mocy (od 100 W do 8,3 kW), momentu znamionowego (od 0,3 do 40 Nm) oraz dużą prędkością obrotową (do 5000 obr./min). Zasilane są napięciami 120/240 VAC (jedno- lub trójfazowe) lub 400/480 VAC (trójfazowe).

Silniki mają odporną na zarysowania obudowę malowaną proszkowo oraz zabezpieczenie temperaturowe w postaci czujnika KTY84. Opcje modyfikacji obejmują między innymi nietypowe uzwojenia silnika, niestandardowe przewody i wtyczki, modyfikacje wału i kołnierza oraz możliwość doboru urządzenia realizującego sprzężenie zwrotne: resolwer, enkoder inkrementalny 2000 imp./obr. lub wieloobrotowy enkoder absolutny (Hiperface) + 128 sin/cos na obrót. Użytkownik może także dobrać opcje ochrony silnika przed pyłem i skutkami zanurzenia w wodzie (stopień ochrony IP67).

SERWOSILNIKI DO ZASTOSOWAŃ OGÓLNYCH

Serwosilniki prądu przemiennego MT wypełniają lukę pomiędzy ekonomicznymi silnikami indukcyjnymi i serwosilnikami z najwyższej półki. Są one szczególnie polecane do aplikacji, w których kluczową rolę odgrywa niska cena, ale wymagane jest zastosowanie serwonapędu. Serwosilniki wykonane są z elementów o dużej przenikalności magnetycznej, dzięki czemu uzyskano optymalne parametry pola magnetycznego. Charakteryzują się niskim poziomem hałasu, dużym momentem obrotowym i odpornością na przeciążenia oraz brakiem wibracji. Pod względem konstrukcji mają solidne obudowy o stopniu ochrony do IP67. W połączeniu z serwosterownikami CDHD zaspokajają potrzeby prawie każdej aplikacji w zakresie mocy 50 W aż do 4,5 kW, zapewniając moment obrotowy do 28 Nm.

SERVO STUDIO - INTUICYJNA KONFIGURACJA SYSTEMÓW SERWONAPĘDOWYCH

Serwonapędy z serii HD dostarczane są wraz z bezpłatnym oprogramowaniem narzędziowym Servo Studio, które umożliwia ich konfigurację pod względem doboru parametrów silnika, a także sposobu działania (tryby: prędkościowy, momentu, pozycjonowania). Użytkownik może skorzystać z kreatora konfiguracji silnika (Motor Setup Wizard) lub użyć ekranów konfiguracyjnych. Graficzna prezentacja poszczególnych obwodów regulacji serwosterownika sprawia, że interfejs staje się niezwykle przyjazny w obsłudze. Parametry wyświetlane są selektywnie w zależności od wybranej metody sterowania, dzięki czemu na ekranie wyświetlane są wyłącznie dane, które są niezbędne do przeprowadzenia prawidłowej konfiguracji serwosterownika.

Warto dodać, że oprogramowanie umożliwia na dopasowanie serwosterownika CDHD do niemal każdego serwosilnika AC dostępnego na rynku. Po podaniu podstawowych danych z tabliczki znamionowej silnika urządzenie automatycznie sprawdza zadane parametry uruchamiając procedurę weryfikacyjną. Nowe dane można zapisać pod własną nazwą w bibliotece "User Motors".

SERWOSTEROWNIKI DC I INNE PRODUKTY

Servotronix oferuje również wydajne sterowniki niskiego napięcia LVD. Są to miniaturowe, cyfrowe wzmacniacze, przeznaczone do współpracy z silnikami DC i BLDC o mocach do 475 W. Napęd sterowany jest analogowo lub przez jeden z dostępnych interfejsów komunikacyjnych (RS-232, CANopen lub Sercos III), umożliwia pracę z kontrolą pozycji, prędkości lub momentu. Wydajność prądowa serwosterownika to 7 A przy pracy ciągłej oraz 12 A przy obciążeniu krótkotrwałym. Wysoka częstotliwość modulacji PWM (100 kHz) gwarantuje minimalne tętnienia prądu nawet przy pracy z silnikami o niewielkiej indukcyjności.

Warto dodać, że oprócz standardowo dostępnych produktów Servotronix oferuje również nietypowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pozwalają one na minimalizację kosztów projektu i wdrożeń specjalistycznych systemów.

Opis omawianych produktów, oprogramowanie narzędziowe oraz dokumentację techniczną znaleźć można na stronie www.servotronix.pl.

Eldar
www.eldar.biz