VIPA & Yaskawa - fuzja z wieloma zaletami

| Automaticon 2015 Artykuły

Nabycie w 2012 roku przez firmę Yaskawa Europe GmbH udziałów w firmie VIPA GmbH było początkiem nowego aliansu firmy japońskiej, słynącej z niezawodnych przemienników częstotliwości, serwonapędów i robotów, oraz firmy niemieckiej znanej z innowacyjnych sterowników PLC. W 2015 roku użytkownicy zobaczą kolejne efekty tej współpracy - VIPA i Yaskawa w najbliższych miesiącach zaprezentują nowe, opracowane wspólnie rozwiązania dla szerokiego grona odbiorców.

VIPA & Yaskawa - fuzja z wieloma zaletami

Jednym z elementów tych rozwiązań jest nowoczesne środowisko programistyczne. Nowe narzędzie SPEED7 Studio będzie pozwalało na pełną integrację wszystkich elementów automatyki jak np. sterowniki PLC, panele operatorskie czy serwonapędy w jednym oprogramowaniu. Intuicyjna konfiguracja, wygodne programowanie, rozbudowana diagnostyka, wparcie dla protokołu EtherCAT umożliwiającego komunikację między sterownikami VIPA a serwonapędami Yaskawa, bloki funkcyjne w standardzie PLCopen czy edytor profili CAM dla aplikacji wieloosiowych - to tylko niektóre z jego zalet.

Kolejnym elementem będzie sterownik projektowany wspólnie przez obie firmy, z zamiarem wykorzystania wieloletnich doświadczeń i zaoferowania naszym klientom nowych, konkurencyjnych rozwiązań w zakresie kontroli ruchu. Bazą dla tych sterowników będzie dostępny na rynku od 2013 roku sterownik PLC systemu SLIO, który zdobywa na świecie nagrody za unikalną koncepcję elastycznego wyboru i konfiguracji wyposażenia bez zmiany jednostki centralnej. Dwie wersje sterownika = 24 różne warianty wyposażenia.

Dla firmy Yaskawa nowe rozwiązania będą okazją do wyznaczenia standardów i ugruntowania swojej pozycji globalnego lidera produkcji przemienników częstotliwości i serwonapędów. Założona w 1915 roku w Japonii firma produkuje rocznie 1,8 mln przemienników i 800 tysięcy serwonapędów, które słyną z wysokiej jakości i niezawodności.

VIPA będzie natomiast chciała zaprezentować strategiczną zmianę kierunku działania firmy - z producenta komponentów na dostawcę kompletnych, zaawansowanych i innowacyjnych rozwiązań. Zalety rozwiązań, z których VIPA była znana do tej pory, zostaną utrzymane, natomiast nowa oferta ma być skierowane do szerszego niż dotychczas grona odbiorców. Rozwiązania obu firm wzajemnie się uzupełniają, liczymy w związku z tym na efekt synergii.

Na polskim rynku w bieżącym roku chcielibyśmy zaprosić naszych klientów na organizowane przez dystrybutorów spotkania techniczno-handlowe, na których będzie okazja zapoznać się z nowymi rozwiązaniami, dowiedzieć się o nowych trendach czy wymienić doświadczeniami. Traktujemy je jako alternatywę dla targów Automaticon, z udziału w których w 2015 roku zrezygnowaliśmy.

Według naszych klientów na targach coraz trudniej o nowości, a sam charakter imprezy z miejsca gdzie robiło się interesy, zmierza bardziej w stronę towarzyskich spotkań, na które wielu klientów nie znajduje czasu. Z myślą o nich przygotowujemy cykl spotkań pod roboczą nazwą "Automation-Day". Mamy nadzieję, że spotkają się one z dużym zainteresowaniem.

VIPA
www.vipa.pl