Nowe rozwiązania firmy Parker Hannifin umożliwiają konstruowanie mniejszych, bardziej wydajnych i efektywnych kosztowo maszyn i urządzeń

| Automaticon 2016 Artykuły

Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, firma Parker Hannifin, globalny, wiodący dostawca elementów i systemów z zakresu napędów i sterowania, nieustannie wzbogaca i poszerza swoją ofertę o nowe moduły, które dają konstruktorom i odbiorcom więcej możliwości i funkcjonalności. Uzupełniona ostatnio seria ultrakompaktowych silników serwo SMH/SMB została zaprojektowana specjalnie do współpracy z najbardziej kompaktowymi obecnie na rynku serwonapędami Parker PSD.

Nowe rozwiązania firmy Parker Hannifin umożliwiają konstruowanie mniejszych, bardziej wydajnych i efektywnych kosztowo maszyn i urządzeń

Parker uzupełnił ostatnio swoją serię SMH/SMB dynamicznych, kompaktowych serwosilników bezszczotkowych o wielkości mechanicznej 40 mm. Wersja ta nie tylko rozszerza zakres momentów obrotowych oferowanych przez najmniejsze serwosilniki, który teraz zaczyna się od 0,19 Nm.

Z punktu widzenia producentów OEM, seria SMH/SMB znacząco zwiększa również swobodę projektowania urządzeń dla przemysłu spożywczego i opakowaniowego oraz robotów i manipulatorów ze względu na bogatą gamę konfiguracji mechanicznych i opcji wykonania.

W odpowiedzi na tendencje rynkowe istotnie zmniejszono wymiary silników, co przyniosło znaczące korzyści w zakresie momentu obrotowego i właściwości dynamicznych. Moment obrotowy jest o około 30% większy w porównaniu z tradycyjnymi serwosilnikami bezszczotkowymi, a bezwładność wirnika jest ekstremalnie mała, co szczególnie predestynuje te serwosilniki do zastosowań o wysokiej dynamice.

Po uzupełnieniu serii o silniki SMH40/SMB40, Parker oferuje dobrze znane i cenione, wysokiej klasy serwosilniki SMB o wielkościach mechanicznych od 40 mm do 170 mm, nominalnym momencie obrotowym od 0,19 do 60 Nm i prędkościach obrotowych do 7500 obr./min. Serwosilniki SMH40/SMB40 o napięciu zasilającym 230 V produkowane są w dwóch długościach (92 mm i 109 mm), o momencie znamionowym odpowiednio 0,19 Nm i 0,38 Nm.

Parker oferuje takie same typy sprzężeń zwrotnych i opcji dla nowych silników serwo SMH40/SMB40, jak w przypadku klasycznych serw serii SMH/SMB, w tym silniki wyposażone w trwałe i wytrzymałe rezolwery współpracujące z wieloma rodzajami cyfrowych układów do precyzyjnego określania położenia. Serwosilniki można także zamówić w wersji z jednym kablem hybrydowym, wyposażonej w nowy układ sprzężenia zwrotnego Hiperface DSL - całkowicie cyfrowy, bezzakłóceniowy układ generujący sygnał położenia absolutnego do silników i napędów. Komunikacja z enkoderem odbywa się poprzez kabel zasilający, co eliminuje potrzebę stosowania oddzielnego kabla sygnałowego między napędem a silnikiem.

Jak wspomniano wcześniej, serię serwosilników SMH/SMB zaprojektowano specjalnie do współpracy z samodzielnymi i wieloosiowymi serwonapędami Parker PSD.

Wieloosiowe serwonapędy serii PSD (Parker Servo Drive) zostały zaprojektowane jako linia napędów nowej generacji przeznaczonych do zastosowań w maszynach dla przemysłu spożywczego, do produkcji papieru i opakowań, dla przemysłu tekstylnego czy w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

W porównaniu do produktów konkurencyjnych serwonapędy PSD są najbardziej kompaktowymi, wieloosiowymi serwonapędami obecnymi aktualnie na rynku. Napędy te są postrzegane jako kluczowy produkt w systemie rozwiązań proponowanych przez Parkera, wśród których znajduje się również nowy sterownik PAC z komunikacją w czasie rzeczywistym za pośrednictwem wysokiej prędkości magistrali komunikacyjnej EtherCAT.

Nowy, pojedynczy kabel sprzężenia zwrotnego DSL pozwala konstruktorom maszyn na redukcję okablowania maszyny i zmniejszenie kosztów samej instalacji. Sprzężenie enkoderowe pomiędzy napędem a silnikiem zostało w pełni zintegrowane z kablem zasilającym silnik, stąd dodatkowy kabel do enkodera nie jest już potrzebny.

Nowa rodzina serwonapędów, które są dostępne w różnych wartościach mocy znamionowej i formach, obejmuje w chwili obecnej: PSD-S - jednostkę, która może być podłączona bezpośrednio do sieci zasilającej oraz PSD-M, uniwersalny system wieloosiowy, gdzie każdy moduł zasilania może obsłużyć maksymalnie trzy silniki serwo.

Podstawowa konfiguracja tego ostatniego składa się z zasilacza prądu stałego, połączonego z modułami PSD-M szynami DC. Moduły PSD-M są dostępne w wersji jedno-, dwu- lub trójosiowej, umieszczonych w jednej obudowie, co powoduje, że system jest bardzo kompaktowy i elastyczny. Serwonapęd PSD-M jest szczególnie odpowiedni do scentralizowanego systemu automatyki, takiego na przykład jak te, które znajdują się w maszynach pakujących, wyposażonych w dużą liczbę napędów. Pozwala to producentom maszyn i użytkownikom końcowym zmniejszyć koszty wytworzenia, konfiguracji, a także koszty eksploatacji, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i rentowności.

Seria parkerowskich serwonapędów PSD jest dostępna z modułami mocy od 2 A do 30 A. Oferuje cztery wejścia cyfrowe i dwa wyjścia cyfrowe dla każdej osi. Mają wymienną kartę SD oraz wspólną szynę DC, pozwalającą na wymianę energii między sterownikami. Ponadto, dzięki swej uniwersalności nowe serwonapędy mogą być dostosowane do potrzeb użytkowników. Funkcje bezpieczeństwa pomagają spełnić wymagania dyrektywy maszynowej.

Więcej informacji na temat nowości produktowych Parkera na stronie: www.parker.com.

Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o.
www.parker.pl