Trendy na rynku przemienników częstotliwości

| Automaticon 2017 Artykuły

Nie od dziś wiadomo, że ekonomia ma ogromny wpływ na rozwój produktów. Niestety w ostatnim czasie proces ten ma charakter negatywny, co odbija się na jakości i trwałości wyrobów. Firma Yaskawa udowadnia, że można znacząco obniżyć koszty wdrożenia automatyki bez pogarszania jakości produktu - a nawet oferując lepsze rozwiązanie niż dotychczas. Nowy sposób myślenia widać na przykładzie właśnie wprowadzonego do oferty przemiennika częstotliwości GA700. Jest to następca doskonałego już A1000, który nadal będzie oferowany przez kilka lat.

Trendy na rynku przemienników częstotliwości

W przypadku GA700 widać nowy design produktu, lepszy panel LCD i całość wzbudzającą zaufanie - rozwój produktu następuje w drodze bezpiecznej ewolucji, co jest typowym sposobem działania japońskich firm. Wspomniane obniżenie kosztów objawia się poprzez wbudowane filtry EMC klasy C3/ C2. Pozwala to na ograniczenie miejsca zajmowanego w szafie, a przede wszystkim emitowanych zakłóceń. Możemy również montować przemienniki obok siebie bez szczeliny - to kolejna redukcja miejsca.

GA700 jest chyba jednym z nielicznych przemienników, które można bezpiecznie zamontować również w poziomie (leżąco) - jest to ukłon w stronę producentów kompresorów i innych zwartych urządzeń. Znaczną redukcję gabarytów widać przy większych mocach, gdzie w stosunku do i tak kompaktowego A1000 mamy aż o 40% mniejsze rozmiary. Firma Yaskawa zapewniła w tym produkcie najwyższy poziom bezpieczeństwa funkcjonalnego - SIL3. Możemy zrezygnować ze styczników!

Tak więc możemy zamontować mniejszą szafę sterowniczą, zrezygnować ze styczników - czyż nie jest to znacząca oszczędność kosztów? Ale to nie wszystko - GA700 w standardzie ma sterownik PLC. Jest to rozwinięcie stosowanego rozwiązania w A1000, ale teraz mamy do dyspozycji aż 400 bloków FBD i 200 połączeń. Dla wielu aplikacji wystarcza to, aby zrezygnować z PLC ! Całość funkcji PLC jest w standardzie, bezpłatna.

Często musimy stosować dodatkowe grzanie wewnątrz szafki, gdzie jest układ automatyki. Tak nie jest w przypadku GA700. Zakres temperatur pracy wynosi od -10 do +60°C (przechowywania od -40 do +70°C) - nie straszne są więc nam syberyjskie mrozy i tropikalne upały. Mamy również w standardzie elektronikę pokrytą lakierem, co uchroni nas przed agresywnym środowiskiem.

Inna oszczędność to redukcja czasu na zaprogramowanie i uruchomienie GA700. Mamy teraz obok klasycznej metody programowania za pomocą panelu LCD oraz z komputera poprzez USB także znacznie ciekawsze narzędzie. Mowa oczywiście o wszechobecnych smartfonach. Skanując kod QR z przemiennika, od razu dostajemy wszystkie dane i numer seryjny produktu. Pozostaje tylko wprowadzić podstawowe nastawy i gotowe! Wszystko w kilka minut. Na dodatek kopia ląduje w darmowej chmurze Yaskawa Cloud, czyli na serwerze Yaskawa. Klient może w każdej chwili pobrać nastawy w celu wprowadzenia zmian na obiekcie.

Ciekawym rozwiązaniem jest sam panel LCD. Wygląd wskazuje, że mamy do czynienia z wysoką jakością i funkcjonalnością. Zawiera on możliwość zapisu do 4 konfiguracji, zegar czasu rzeczywistego, funkcje archiwizacji na karcie SD. Dodatkowo możemy zaprogramować GA700 bez podłączania do sieci, zasilania - wprost z kartonu. Specjalna wersja panelu LCD daje nam inną możliwość komunikacji - bezprzewodowej poprzez sieć Bluetooth. Jest to szczególnie przydatne w trudnych miejscach (suwnice, windy itp.). Obok głównych języków menu panelu mamy oczywiście nasz rodzimy język polski.

Yaskawa zawsze była synonimem wysokiej jakości. GA700 powstaje na razie jedynie w Japonii. W przyszłości pojawią się modele zmontowane w Szkocji i nigdzie indziej. Firma udziela wyjątkowej gwarancji na działanie kluczowych komponentów wewnątrz przemiennika - 10 lat!

Wspomniane wyżej funkcje to tylko kilka z pośród wielu unikalnych rozwiązań zawartych w GA700. Skupia się tutaj 40 lat doświadczeń w budowie przemienników i ponad 100 lat historii firmy. Opis unikalnych funkcji to pokaźna lektura. Zainteresowane osoby zapraszam do bezpośredniego kontaktu z nami. Mam nadzieję, że produkt wyznaczy nowy trend w nowoczesnej automatyce, tak aby oszczędności wynikały rzeczywiście z redukcji miejsca, zbędnych komponentów układu automatyki, a nie z eliminacji wysokiej jakości!

Marek Bukieda
Yaskawa Polska Sp. z o.o.

www.yaskawa.pl