Sangel - oświetlenie maszynowe i przemysłowe LED

| Automaticon 2018 Artykuły

Trwałość lamp LED firmy Sangel wynosi 60 tys. godzin, czyli niemal 10 lat w trybie pracy 3-zmianowej przez 5 dni w tygodniu. Producent gwarantuje, że w tym czasie wydajność świetlna nie spadnie poniżej 70% wartości znamionowej. Dodatkowo diody LED są dużo bardziej odporne na wibracje w odniesieniu do tradycyjnych źródeł światła. Na ich trwałość negatywny wpływ ma wysoka temperatura naturalnie powstająca w trakcie pracy. Diody LED w lampach Sangel połączone są z rdzeniem i obudową wykonaną z aluminium, która spełnia jednocześnie funkcję radiatora. Taka konstrukcja zapewnia wzorowe zarządzanie odprowadzaniem ciepła i znacznie wydłuża żywotność.

Sangel - oświetlenie maszynowe i przemysłowe LED

TECHNOLOGIA LED

Fot. 1. Sangel - oświetlenie maszynowe i przemysłowe LED

Bardzo ważnym kryterium jakości lamp LED jest współczynnik oddawania barw CRI (lub jego odpowiednik Ra) wyrażony liczbą z przedziału od 0 do 100 (im wyższy, tym lepiej), przy czym wartość 100 charakteryzuje światło słoneczne, czyli widmo ciągłe. Dla produktów Sangel CRI> 80, co zapewnia dobre odwzorowanie barw w całym zakresie spektrum widzialnego. Warto nadmienić, że wartość CRI jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy zdolnością do oddawania barw a efektywnością energetyczną, przy czym zależności te są odwrotnie proporcjonalne.

Efektywność energetyczna to parametr określający zależność między wyemitowanym strumieniem świetlnym a mocą dostarczoną do źródła światła. W przypadku tradycyjnych żarówek wynosi 12 lm/W, dla świetlówek dochodzi do 100 lm/W. Diody LED wykorzystywane przez firmę Sangel mają efektywność energetyczną na poziomie 180 lm/W, co pozwala na uzyskanie najwyższej mocy świetlnej przy tym samym koszcie zużycia energii elektrycznej, czyli największych oszczędności.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze lampy, jest jednolita temperatura barwowa użytych diod LED, kosztowna do uzyskania w procesie produkcyjnym. Sangel wykorzystuje najwyższej jakości diody LED renomowanego producenta. Nie bez znaczenia pozostaje również ergonomia lamp. Odpowiednia konstrukcja obudowy i rozmieszczenie diod zapobiega powstawaniu cieni na oświetlanej powierzchni.

Zasilanie napięciem stałym eliminuje całkowicie efekt migotania (stroboskopowy) występujący w świetlówkach (wyłączając tryb ECO), dzięki czemu lampy Sangel mogą być bez przeszkód wykorzystywane w systemach wizyjnych oraz do oświetlania wirujących części maszyn. Większość lamp producent wyposażył w tryb ECO, pozwalający na pracę z 70% wydajnością, aby dodatkowo oszczędzać energię elektryczną w sytuacji, gdy np. maszyna jest w trybie gotowości lub pracownik opuścił chwilowo miejsce pracy itp. Światło emitowane przez lampy Sangel jest bezpieczne fotobiologicznie zgodnie z europejską normą DIN EN 62471.

Większość lamp znajdujących się w ofercie producenta ma stopień ochrony IP67 i może być stosowana w ciężkich warunkach środowiska występujących w przemyśle. Fabryka Sangel mieści się w Niemczech a produkcja odbywa się zgodnie ze światowymi standardami w oparciu na komponentach renomowanych producentów. Najwyższą jakość produktów Sangel potwierdzają liczne dopuszczenia, spełnione normy i certyfikaty.

OFERTA PRODUKTÓW

Fot. 2. Lampy LED compact (1) i LED FLS (2)

W portfolio firmy Sangel, której oficjalnym przedstawicielem jest OEM Automatic, znajduje się 6 podstawowych grup lamp LED do różnych zastosowań. Dostępne są dwie temperatury barwowe LED - 4000 K lub 5700 K. Każda z lamp wyposażona jest w złącze zasilające w standardzie przemysłowym 4-pin M8 lub M12, alternatywnie można również wybrać zintegrowany kabel o długości 3 metrów.

Zestawienie otwiera model LED compact (1) - najmniejsza z rodziny, świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie ograniczona jest ilość miejsca do instalacji, gwarantując jednocześnie wysoką jakość światła. Zaprojektowana, aby sprostać wyzwaniom w najtrudniejszych aplikacjach, ma obudowę wykonaną z anodowanego aluminium i stopień ochrony IP67. Dostępna jest w dwóch rozmiarach: 105 oraz 185 mm długości.

Model LED FLS (2) charakteryzuje się małą wysokością montażu wynoszącą zaledwie 17,5 mm oraz dużą wartością strumienia świetlnego wynoszącą średnio 804 lm dla najmniejszej lampy o długości 150 mm, najdłuższa dostępna wersja ma 450 mm długości. Obudowa wykonana z anodowanego aluminium ze stopniem ochrony IP67 pozwala na szerokie zastosowanie.

Fot. 3. Lampy LED recessed (3) i LED surface L (4)

W ofercie Sangel znajduje się również lampa LED recessed (3) do wbudowania. Jej konstrukcja jest wyjątkowo płaska a wysokość montażowa po zainstalowaniu wynosi zaledwie 3 mm. Zakres temperatur pracy wynosi od -20°C do 45°C. Górną granicę można zwiększyć nawet do 60°C poprzez zastosowanie silikonowej osłony. Obudowa w dwóch rozmiarach 250 mm lub 450 mm wykonana jest z anodowanego aluminium ze stopniem ochrony IP67. Lampa dostępna jest w wersjach dla przemysłu spożywczego certyfikowanych do kontaktu z żywnością zgodnie z regulacją EN 1925/2004 oraz normą higieniczną DIN EN 1672-2.

Ciekawą propozycję stanowi lampa LED Surface L (4) z opcją montażu umożliwiającą obrót o 360°, pozwalającą na ustawienie lampy z bardzo dużą precyzją na oświetlanym elemencie niezależnie od możliwości montażowych. Niewątpliwym atutem jest również możliwość wyboru modelu z optyką zawężającą kąt padania światła ze standardowych 120° bez optyki do 30° lub 60°. Obudowa wykonana jest z anodowanego aluminium ze stopniem ochrony IP67, dostępna w rozmiarach od 195 mm do 720 mm z różnymi opcjami montażu.

Do oświetlania stanowisk roboczych przeznaczony jest efektywny i ergonomiczny model LED workplace APL (5). Temperatura barwowa LED wynosi 5700 K. Lampa wykonana jest z anodyzowanego aluminium ze stopniem ochrony IP40. Dostępny jest szeroki wybór rozmiarów, zaczynając od 350 mm, a kończąc na 3050 mm. Konstrukcja lampy pozwala maksymalnie wyeliminować bardzo niekorzystne w przypadku lamp do stanowisk roboczych zjawisko wielu cieni, zapewniając wysoki komfort pracy.

Fot. 4. Lampy LED workplace APL (5) i LED surface ELN (6)

Ekonomiczną alternatywę stanowi LED Surface ELN (6) z bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Oprawa ma stopień ochrony IP54, składa się częściowo z aluminium, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie ciepła oraz materiału rozpraszającego PMMA dla uzyskania równomiernej dystrybucji światła. Poszczególne modele pozwalają na łączenie kaskadowe a uchwyty montażowe umożliwiają regulację obrotu w kilku położeniach. ELN dostępna jest w rozmiarach od 175 mm do 1155 mm.

Sangel Systemtechnik GmbH nieustannie pracuje nad udoskonalaniem swoich lamp LED oraz poszerzaniem oferty. W najbliższych miesiącach w portfolio pojawią się 4 nowe grupy produktowe pozwalające na jeszcze lepsze dopasowanie oferty do wymogów aplikacji i trendów rynkowych.

Emilian Dudek
OEM Automatic

www.oemautomatic.pl