14-funkcyjny przekaźnik czasowy RPC-1MC-UNI

| Automaticon 2018 Artykuły

W pracy automatyka często można spotkać się z potrzebą zastosowania przekaźnika czasowego. Relpol oddaje do dyspozycji klientów kilka nowych typów przekaźników wielofunkcyjnych. Jednym z nich jest przekaźnik RPC-1MC-UNI. Jest to element sterujący, który może być zastosowany w wielu aplikacjach przemysłowych. Na tle innych przekaźników czasowych wyróżnia go szeroka funkcjonalność.

14-funkcyjny przekaźnik czasowy RPC-1MC-UNI

Przekaźnik ma funkcje, które mogą być rozszerzone o funkcje Stop (S) i funkcję Reset (R) do wyboru w zależności od wymagań procesu.

FUNKCJE STOP

Rys. 1. Funkcja Bi(S)

 • E(S) - opóźnione załączenie z załączaniem odmierzania czasu zestykiem S (Stop);
 • Wu(S) - załączanie na nastawiony czas z zatrzymaniem odmierzania czasu przez zamknięcie zestyku S (Stop);
 • Bi(S) - symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od zadziałania z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (Stop);
 • Bp(S) - symetryczna praca cykliczna rozpoczynająca się od przerwy z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (Stop).

We wszystkich tych funkcjach, gdy zestyk sterujący S zostanie zamknięty, wstrzymane zostaje odmierzanie czasu aż do momentu, gdy zestyk sterujący zostanie otwarty. Otwarcie zestyku S uruchamia dalszą realizację funkcji.

Funkcja STOP może być z powodzeniem stosowana do sterowania taktem pracy w liniach produkcyjnych. Możemy w tym przypadku zastosować właśnie przekaźnik RPC-1MC-UNI, wykorzystując funkcję Bi(S), praca cykliczna rozpoczynająca się od zadziałania z zatrzymaniem odmierzania czasu T na czas załączenia zestyku S (rys. 1).

Linia produkcyjna pracuje w równych cyklach czasu pracy i przerwy. Pracownicy mają dodatkową możliwość zatrzymania linii gdy zaistnieje taka potrzeba. Zatrzymanie nie ma wpływu na nastawiony czas pracy cyklicznej. Przy ponownym uruchomieniu następuje dokończenie odmierzenia nastawionego czasu.

FUNKCJE RESET

Rys. 2. Funkcja Wu(R)

 • E(R) - opóźnione załączenie z funkcją Reset;
 • Wu(R) - załączenie na nastawiony czas z funkcją Reset;
 • Esa(R) - opóźnione załączenie i wyłączenie sterowane załączeniem i wyłączeniem zestyku S z funkcją Reset.

Jeżeli zestyk sterujący S zostanie zamknięty podczas realizacji funkcji, to realizacja funkcji zostanie wstrzymana. Po otwarciu zestyku S funkcja realizowana jest od nowa.

Funkcję reset możemy np. wykorzystać do oświetlenie ciągu pieszego za pomocą przekaźnika czasowego RPC-1MC-UNI, stosując funkcję Wu(R) - załączenie na nastawiony czas z funkcją Reset (rys. 2). Po włączeniu przekaźnika czasowego włączają się źródła światła. W przypadku gdy nie zostanie ponownie podany sygnał sterujący, źródła światła wyłączają się po ustawionym czasie.

W przypadku gdy istnieje potrzeba przedłużenia czasu włączenia oświetlenia podajemy sygnał na wejście sterujące S. Otwarcie zestyku S powoduje odmierzenie czasu od nowa. Nie jest istotne, w którym miejscu cyklu jesteśmy - jest on resetowany, zaś czas liczony od nowa. Przedłużanie cyklu działania w trakcie odmierzania czasu może następować wielokrotnie.

GŁÓWNE CECHY PRZEKAŹNIKA RPC-1MC-UNI:

Fot. 1. Przekaźnik RPC- 1MC-UNI

 • Styki AgSnO2 odpowiednie do pracy z obciążeniami indukcyjnymi;
 • Obciążenie znamionowe: 16 A / 250 VAC;
 • Wysokiej jakości złącza - zaciski przekaźników wyposażone są w uniwersalną śrubę;
 • Wysoki poziom niezawodności - najwyższa jakość zastosowanej elektroniki;
 • Niski pobór mocy wpływający na oszczędność energii elektrycznej;
 • Uniwersalne napięcie zasilające 12...240 VAC/DC.

W konstrukcji przekaźników nowej linii a tym samym i przekaźnika RPC-1MC-UNI zastosowano nowoczesne rozwiązania polegające na użyciu uniwersalnej płytki elektronicznej. Elementem sterującym pracą przekaźników jest układ mikroprocesorowy zapewniający wysoką powtarzalności i dokładność. Cała elektronika jest zbudowana w oparciu o układy SMD i montowana automatycznie co z kolei zapewnia wysoką jakość i powtarzalność oferowanych produktów.

Relpol
www.relpol.pl