Sieci przemysłowe nowej generacji

| Energetab 2016 Artykuły

W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większą świadomość dotyczącego tego, jak obróbka i analiza danych korzystnie wpływa na finansowe wyniki przedsiębiorstwa. Dlatego, zachęceni możliwością uniknięcia przestojów, inwestorzy dokładają wszelkich starań w modernizację dotychczasowej infrastruktury sieci. W takich sytuacjach rodzi się pytanie, jak bezpiecznie przesyłać tak olbrzymie ilości informacji? W tym momencie z pomocą przychodzi firma Advantech ze swoją nową rodziny switchy EKI-7700.

Sieci przemysłowe nowej generacji

NIEZAWODNOŚĆ

Jak powszechnie wiadomo, jednym z głównych wymagań stawianych sieciom przemysłowym jest ich niezawodność. Choć to pojęcie dość szerokie, to switche z rodziny EKI-7700 starają się sprostać wszystkim jego wymogom. Lata doświadczeń firmy oraz bliska współpraca z klientami pozwoliły maksymalnie udoskonalić jej produkty.

Z tego też względu Advantech zdecydował się na zaimplementowanie autorskiej funkcji X-Ring Pro/Elite pozwalającej na budowę sieci redundantnych z czasem rekonfiguracji połączenia poniżej 20 ms przy 250 jednostkach. Jest to więc bardzo atrakcyjna alternatywa dla szeroko znanych protokołów STP/RSTP, które również są oferowane w powyższej serii.

SZYBKOŚĆ TRANSMISJI

W zależności od modelu klient ma do swojej dyspozycji 8 bądź 16 portów RJ-45 w standardzie Gigabit lub Fast Ethernet. Dodatkowo odnotować należy, że w razie potrzeb dostępne są również modele, w których ww. porty mogą być wykonane w technologii PoE+ umożliwiającej transmisję danych oraz zasilania z wykorzystaniem zwykłego kabla sieciowego. Ponadto urządzenia zostały wyposażone w porty SFP do połączeń światłowodowych, a alternatywa zaopatrzenia się w różnego rodzaju wkładki nie ogranicza użytkownika do stosowania określonego typu złączy.

ZARZĄDZANIE

Bardzo często o wyborze switcha oprócz ceny decyduje jego łatwość konfiguracji oraz intuicyjność obsługi. Z tego też względu serię EKI-7700 cechuje nowy, przejrzysty interfejs webowy, w którym bardzo szybko odnajdzie się nawet początkujący użytkownik. Z poziomu przeglądarki dostępna jest możliwość zmiany wszystkich ustawień oraz aktualizacji oprogramowania.

Ponadto, wykorzystując opcję Dual Image, możemy tworzyć kopię zapasową konfiguracji bezpośrednio w pamięci switcha. Oprócz wyżej opisanego interfejsu webowego, bardzo przydatną opcją, szczególnie dla administratora bądź działu IT, okazuje się możliwość wykorzystania rodziny protokołów SNMP.

Daje to opcję scentralizowanego zarządzania siecią. Do tego celu przeznaczone są specjalnie udostępniane przez producenta biblioteki MIB (Management Information Base), przy wykorzystaniu których możemy mieć pełny obraz nie tylko poszczególnych urządzeń, ale także całej infrastruktury.

Oprócz tego producent zaimplementował opcje tworzenia wydzielonych logicznie podsieci VLAN oraz monitorowania sieci przez wykorzystanie funkcji Port Mirroring. Nad bezpieczeństwem danych czuwają szeroko znane protokoły SSH2.0 oraz SSL, a pewność działania zwiększają algorytmy wykrywające burze broadcastowe, czyli zapętlanie pakietów przesyłanych w sieci.

IXM - UKŁON W STRONĘ ADMINISTRATORÓW

Innym, autorskim rozwiązaniem jest technologia IXM stworzona przez firmę Advantech do szybkiej i grupowej konfiguracji urządzeń. Przy jej pomocy użytkownik nie jest już zmuszony do każdorazowego logowania się do switcha w celu zmiany jego podstawowe parametrów, takich jak adres IP czy maska podsieci.

Teraz, korzystając tylko z przeglądarki internetowej lub protokołów SNMP, jest on w stanie przeskanować sieć w poszukiwaniu innych urządzeń z rodziny EKI-7700 lub EKI-5000 oraz grupowo nimi zarządzać lub zmieniać konfigurację. Seria ProView to seria niezarządzalnych switchy wspierających diagnostykę oraz protokoły SNMP, stanowiąca doskonałe uzupełnienie dla prezentowanych w artykule przełączników zarządzalnych.

Co więcej, technologia IXM pozwala na synchronizację firmware'u między urządzeniami. Oznacza to nic innego, jak to, że po zaktualizowaniu jednego z aparatów wystarczy wcisnąć jeden przycisk i reszta uaktualni się sama.

WYKONANIE

Ostatnią z rzeczy, o której należy nadmienić, jest konstrukcja. Wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji zaowocowało bardzo wysoką bezawaryjnością urządzeń. Starannie zmontowane podzespoły zamknięte zostały w solidną, aluminiową obudowę zgodną z normą IP30. Ponadto producent zostawia dowolność instalatorowi co do sposobu montażu urządzenia.

Może być to realizowane przy wykorzystaniu standardowej szyny DIN lub po prostu naściennie. Zależnie od potrzeb klienta, każdy z modeli został przygotowany w dwóch wersjach różniących się zakresem temperatury pracy. Nominalnie jest to przedział od -10 do 60°C, lecz jeśli wymagania stawiane produktowi są bardziej rygorystyczne dostępna jest także seria rozszerzona, cechująca się bezawaryjną pracą w zakresie -40-75°C. Całości dopełnia redundantne zasilanie z zakresu 12-24 VDC.

DLACZEGO EKI-7700?

Jest to zupełnie nowe i świeże podejście producenta do tworzenia switchy zarządzalnych. Lata doświadczeń pozwoliły na wyeliminowanie wszystkich możliwych niedociągnięć, a uwagi klientów zaowocowały dostosowaniem możliwości do ich potrzeb, czego owocem jest implementacja technologii X-Ring Pro lub IXM.

Przejrzysty interfejs został stworzony z myślą o wygodzie użytkowania, a rozbudowany i doświadczony dział wsparcia technicznego przygotowany jest na pojawiające się pytania. Porównując z ofertą rynkową, jest to rodzina zaawansowanych technologicznie przełączników przemysłowych w atrakcyjnych cenach.

Elmark Automatyka
www.elmark.com.pl