Projektowanie rozdzielnic elektrycznych wymaga innowacyjnych pomysłów

| Energetab 2016 Artykuły

Gama złączek szeregowych Klippon Connect firmy Weidmüller to rozwiązania łączeniowe do efektywnego planowania, instalacji i obsługi rozdzielnic elektrycznych. System Klippon Connect zapewnia skrócenie czasu projektowania nawet do 75%, bezbłędne okablowanie, łatwe i szybkie opisywanie komponentów oraz wiele innych korzyści. Ofertę produktową uzupełnia serwis wspierający przygotowanie projektów.

Projektowanie rozdzielnic elektrycznych wymaga innowacyjnych pomysłów

Fot. 1. Weidmüller Klippon Connect, złączki serii A

Wymagania klientów oraz wyzwania, przed którymi stajemy, stale motywują nas do prac nad innowacjami i pionierskimi rozwiązaniami. W roku 1948 na rynku pojawił się mały, innowacyjny produkt o wielkim znaczeniu: pierwsza złączka z izolacją wykonaną z tworzywa sztucznego, opracowana przez firmę Weidmüller we współpracy z użytkownikami przemysłowymi.

W roku 2004 wprowadziliśmy innowacyjną, niezwykle prostą i szybką technologię łączeniową PUSH IN. W roku 2010 zaoferowaliśmy natomiast pierwszy panel krosowy o unikatowej konstrukcji, dostosowanej specjalnie do potrzeb sterowania procesami technologicznymi, i wyposażony w złącza PUSH IN.

System Klippon Connect jest kolejnym rozwiązaniem firmy Weidmüller w dziedzinie przemysłowej techniki łączeniowej. Aby maksymalnie uprościć wybór najlepszego rozwiązania do danej aplikacji, wprowadziliśmy nową strukturę oferty złączek szeregowych. Podzieliliśmy je na rozwiązania uniwersalne i aplikacyjne, czyli dostosowane do wymagań różnych obszarów funkcyjnych w rozdzielnicy elektrycznej. Ofertę dopełnia rozbudowany serwis wspierający proces planowania.

ZŁĄCZKI UNIWERSALNE

Fot. 2. Weidmuller Klippon Connect, nowe złączki AAP do rozdziału zasilania obwodów sterowniczych

Technologia PUSH IN zastosowana w naszych najnowszych złączkach Klippon Connect serii A zapewnia uniwersalność ich zastosowania oraz pozwala na szybki montaż. Złącza są łatwe w użyciu, mają kompaktową i przejrzysta konstrukcję.

Nieskomplikowana zasada działania oraz dwustronna stopka montażowa pozwalają na wykonywanie późniejszych modyfikacji oraz ponowne podłączanie bez użycia specjalnych narzędzi. Innowacyjny sposób wkładania przewodu bezpośrednio do zacisku sprężynowego zapewnia gazoszczelność i odporność na drgania, nawet w najtrudniejszych warunkach. Ponadto, takie połączenie jest bezawaryjne.

ZŁĄCZKI APLIKACYJNE

Fot. 3. Weidmüller Klippon Connect, nowe złączki AIO do okablowania sygnałowego

Mimo że rozdzielnice elektryczne konfigurowane są indywidualnie, to mają one typowo występujące obszary funkcyjne. Weidmüller zidentyfikował i opracował specjalne rozwiązania dla tych obszarów. Gotowe produkty aplikacyjne wnoszą wymierny wkład w zwiększenie wydajności, efektywności i bezpieczeństwa na każdym etapie procesu.

Zidentyfikowane obszary zastosowania obejmują: doprowadzenie zasilania, rozdział zasilania, rozdział zasilania obwodów sterowniczych, okablowanie przekładników prądowych oraz napięciowych, okablowanie sygnałowe, panele krosowe DCS, ekranowanie i uziemienie, okablowanie instalacji budynkowych. Najnowsze rozwiązania aplikacyjne to:

Nowe złączki AAP do rozdziału zasilania obwodów sterowniczych oraz elektroniczne zabezpieczenie obwodów 24 VDC maxGuard

Nowość w dziedzinie okablowania złożonych obwodów sterowania. Bloki zacisków do rozdzielania potencjałów AAP oraz modułowy system maxGuard z wbudowanym elektronicznym monitorowaniem obciążenia stanowią idealne rozwiązanie do ochrony przed przeciążeniami oraz strukturalnego rozdzielania zasilania w obwodach zasilania sterującego.

To innowacyjne połączenie monitorowania obciążenia z rozdzielaniem zasilania pozwala zaoszczędzić czas podczas montażu, zmniejsza wymagania dotyczące przestrzeni oraz zwiększa niezawodność. Modułową koncepcję można indywidualnie dostosować do każdego typu maszyny.

Nowe złączki AIO do okablowania sygnałowego

Pionierskie osiągnięcie w dziedzinie strukturalnego rozdzielania sygnałów czujnika oraz elementu wykonawczego: nasze nowe złącza przeznaczone do okablowania sygnałowego AIO są przystosowane do dużej liczby sygnałów i pozwalają na realizowanie indywidualnych rozwiązań dostosowanych do bieżących oraz przyszłych wymagań w dziedzinie automatyki. Pozwalają na uzyskanie bardzo dużej gęstości okablowania oraz na dostęp do kilku potencjałów w jednym złączu.

KLIPPON CONNECT - ZAWSZE ODPOWIEDNIA TECHNOLOGIA ŁĄCZENIOWA

Fot. 4. Weidmüller Klippon Connect, maxGUARD - elektroniczne zabezpieczenie obwodów 24 VDC

Sposób wykorzystania złączek wpływa na wybór technologii łączeniowej. W ramach obu grup, uniwersalnej i aplikacyjnej, oferujemy rozwiązania wykonane w różnych technologiach łączeniowych: śrubowej z kabłąkiem zaciskowym lub sworzniowe i sprężynowej w wykonaniu tradycyjnym lub PUSH IN.

Technologia łączeniowa PUSH IN (seria P i nowa seria A)

System łączenia PUSH IN oznacza bezpieczną instalację oraz prostą obsługę. W porównaniu z równie solidnym zaciskiem sprężynowym zyskujemy oszczędność czasu podłączania przewodu. Odizolowany sztywny przewód po prostu wtykamy w miejsce zacisku do oporu - i mamy gotowe połączenie.

Dodatkowe narzędzie nie jest potrzebne a otrzymane połączenie jest niezawodne, solidne i odporne na wstrząsy. Również przewody elastyczne o przekrojach znamionowych od 2,5 do 16 mm², z końcówkami tulejkowymi lub bez, można w prosty sposób podłączyć z wykorzystaniem tej technologii.

Technologia łączeniowa sprężynowa (seria Z)

Sprężyna ze stali szlachetnej, jest świetną alternatywą dla połączeń śrubowych. Do przewodów sztywnych i elastycznych, z końcówkami lub bez, o przekrojach od0,05 do 35 mm². Duża elastyczność dzięki różnym wariantom mostkowania.

Technologia łączeniowa śrubowa z kabłąkiem zaciskowym (clamping yoke) (seria W, seria SAK)

Niewymagający konserwacji oraz odporny na wibracje kabłąk zaciskowy gwarantuje odpowiednią siłę trzymającą trwale przewód w zacisku. Łatwa obsługa jak również separacja funkcji elektrycznych od mechanicznych czynią kabłąk zaciskowy Weidmüller uniwersalnym standardem. Do łączenia przewodów sztywnych i elastycznych, z tulejkami lub bez dla przekrojów znamionowych od 0,05 do 300 mm².

Technologia łączeniowa śrubowa sworzniowa (seria WF, WFF i ST4000)

Śrubowy system z zaciskiem sworzniowym Weidmüller zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa we wszystkich aplikacjach przesyłu energii. Złącza sworzniowe są również niedrogą i niezawodną opcją łączeniową, zwłaszcza w trudnych warunkach środowiskowych. Zakres przekrojów przewodów od 10 mm² do 300 mm².

SYSTEM KLIPPON CONNECT - KORZYŚCI NA KAŻDYM ETAPIE PROCESU TWORZENIA ROZDZIELNICY ELEKTRYCZNEJ

Fot. 5. Weidmüller Klippon Connect: Paski oznacznikowe do szybkiego opisu złączek szeregowych

W procesie tworzenia rozdzielnic kluczowe znaczenie mają szybkość oraz efektywność. Technika łączeniowa odgrywa tu decydującą rolę, ponieważ pracochłonność wykonywania połączeń jest podstawowym czynnikiem, wpływającym na tempo prac. Od projektowania po konserwację i pomiary w trakcie eksploatacji, Klippon Connect pomaga w upraszczaniu procesów roboczych oraz zwiększaniu ich wydajności. Prezentujemy korzyści, jakie na każdym etapie zapewnia nasz zintegrowany asortyment produktów:

Planowanie

Planowanie i projektowanie stanowią podstawę wszystkich kolejnych etapów łańcucha procesowego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przygotowaniem projektu, realizacją zgodnie ze specyfikacją, przygotowaniem dokumentacji, kalkulacją kosztów czy procesem zamawiania, Klippon Connect oferuje wszystko, co potrzebne, aby proces planowania był jak najbardziej skuteczny, np. oprogramowanie inżynierskie Weidmüller Configurator (WMC), które sprawia, że proces doboru, konfiguracji, tworzenia dokumentacji i zamawiania złączek oraz innych komponentów z naszej oferty jest znacznie szybszy, a tym samym bardziej efektywny.

Oprogramowanie pozwala skrócić czas projektowania nawet do 75%. Dane projektowe produktów z oprogramowania mogą być w pełni zintegrowane ze wszystkimi tradycyjnymi narzędziami projektowania inżynierskiego. Dzięki bezpośrednim interfejsom do programu CAD i programu M-PrintPRO można też łatwo zaplanować i opisać oznaczniki wszystkich komponentów. Oprogramowanie można bezpłatnie pobrać, klikając w poniższy link: www.weidmuller.pl/configurator.

Instalacja

Fot. 6. Weidmüller Configurator - wydajne oprogramowanie inżynierskie kompatybilne z takimi programami jak EPLAN P8 czy Zuken E³

Etap instalacji obejmuje prace przygotowawcze, montaż podzespołów i przewodów oraz pomiary. Łatwość podłączania okablowania decyduje o szybkim wykonaniu montażu. Nasze nowe złącza Klippon Connect serii A wyróżniają się pod tym względem, ponieważ są intuicyjne w użyciu oraz mają przejrzystą konstrukcję.

Wszystkie funkcje zacisków można rozróżnić na pierwszy rzut oka. Przyciski zwalniające do odłączania przewodów różnią się od złączy kolorem. Pozwala to unikać błędów przy okablowaniu i wydajniej wykonywać prace. Zastosowana technologia łączeniowa PUSH IN, ze względu na intuicyjną i łatwą obsługę, wyraźnie przyspiesza prace instalacyjne i pozwala uzyskać dużą gęstość okablowania. Kolejnym przykładem są specjalne zaciski w złączkach szeregowych WDU 70/95 i WDU 120/150 - pozwalają użytkownikom na montowanie przewodów o dużych przekrojach od góry, z niewielkim wysiłkiem.

Obsługa

Etap użytkowania to transport rozdzielnic, uruchomienie, konserwacja i ewentualne naprawy. Najnowsze złącza Klippon Connect serii A są wyposażone w znormalizowane punkty pomiarowe, które pozwalają na zautomatyzowanie procesów sprawdzania i testowania. Pozwala to znacznie bezpieczniej i szybciej wykonywać testy oraz prace konserwacyjne. Nasz zintegrowany asortyment obejmuje też kompleksowy system opisowy, dzięki któremu można łatwo i precyzyjnie opisać wszystkie elementy instalacji w rozdzielnicy.

Weidmüller
www.weidmuller.pl