Efektywna diagnostyka systemów hydraulicznych i pneumatycznych

| Energetab 2016 Artykuły

HMG4000 to nowy, najwyższej klasy przenośny przyrząd pomiarowy firmy Hydac służący do szeroko pojętej diagnostyki urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych. Może on jednocześnie współpracować z 38 czujnikami i prezentować do 100 krzywych pomiarowych.

Efektywna diagnostyka systemów hydraulicznych i pneumatycznych

Urządzenie ma duży, 5,7-calowy kolorowy panel dotykowy, który umożliwia przejrzyste przedstawienie wartości pomiarowych w różnych kombinacjach (aktualne wartości pomiarowe, wartości min./maks., itp.). Pełne możliwości kolorowego wyświetlacza ukazują się dopiero podczas pracy z krzywymi pomiarowymi, kiedy użytkownik ma do dyspozycji wiele interesujących i pomocnych funkcji. Kolorowy ekran graficzny oraz przyjazne dla użytkownika menu umożliwiają łatwą i szybką obsługę przyrządu.

Aby skrócić czas potrzebny do rozpoczęcia pomiaru (podłączenie przetworników pomiarowych) oraz w celu uniknięcia ewentualnych błędów podczas parametryzacji podłączonych przetworników, oferujemy specjalne czujniki HSI (Hydac Sensor Interface) do pomiaru ciśnienia, temperatury i przepływu, które zostają automatycznie rozpoznane przez przyrząd.

Zaawansowane czujniki typu SMART umożliwiają analizę bardziej złożonych parametrów, takich jak klasa czystości oleju, stopień nasycenia oleju wodą, stopień starzenia oleju, itp. Podobnie jak w poprzednich wersjach HMG, możliwe jest również podłączenie innych przetworników pomiarowych dostępnych na rynku np. tensometrów, enkoderów, czujników drogi i położenia. Dodatkowo HMG4000 ma możliwość rejestracji sygnałów cyfrowych dzięki dwóm wejściom częstotliwościowym, które można przeliczać np. na prędkość obrotową.

Przyrząd HMG400 oferuje również dostęp do magistrali CAN i przekazywanych za jej pośrednictwem danych (np. obroty silnika, ciśnienie oleju silnika, temperatura). Daje to możliwość podłączenia do jednego portu do 28 czujników CAN i wsparcie dla funkcji automatycznej detekcji rodzaju czujnika. HMG4000 można więc opcjonalnie podłączyć do istniejącej sieci CAN i jednocześnie prowadzić pomiar reakcji układu hydraulicznego na pozostałych kanałach analogowych.

Ważną cechą urządzenia firmy Hydac jest możliwość rejestracji sygnałów z częstotliwością próbkowania do 0,1 ms dla wszystkich kanałów analogowych, co umożliwia rejestrację bardzo dynamicznych zmian zachodzących w układzie hydraulicznym np. wyśledzenie szybkich pików ciśnienia. W związku z tym HMG4000 znajduje zastosowanie w nadzorze, utrzymaniu ruchu, serwisie, w ramach prac badawczo-rozwojowych, utrzymaniu jakości (kontrola końcowa maszyn) w przemyśle oraz w technice mobilnej.

Przyrząd HMG4000 ma dwa porty USB służące do transmisji danych. Pomiary i ustawienia mogą być transmitowane z przyrządu do komputera z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania HMGWIN jak również bezpośrednio do pamięci Flash z wykorzystaniem wewnętrznego menadżera plików.

Hydac
www.hydac.com.pl