Przełącz się na przyszłość!

| Energetab 2016 Artykuły

Finder jest wiodącym w Europie producentem przekaźników z czterema zakładami produkcyjnymi oraz globalną siecią sprzedaży i dystrybucji. Gama asortymentowa obejmuje ponad 12 tys. produktów z grup przekaźników dla przemysłu, modułów interfejsowych, nadzorczych, czasowych przekaźników do zastosowań w instalacjach komercyjnych oraz mieszkaniowych, a także szeroką ofertę gniazd i akcesoriów. Założenie spółki Finder Polska to kolejny kamień milowy w historii firmy, co ma pozwolić na ugruntowanie jej pozycji na rynku krajowym.

Przełącz się na przyszłość!

Założona w 1954 roku we Włoszech firma dostarcza swoje produkty na rynek polski już od początku lat 90. zeszłego wieku. Jej spółka zależna z siedzibą w Poznaniu - Finder Polska sp. z o.o. - powstała w 2016 roku. Zapewnia ona profesjonalną, szybką obsługę w kraju swoim klientom poprzez wsparcie techniczne w zakresie zastosowań produktów, realizację procesów wdrożeniowych, badania i analizy, szkolenia oraz łańcuch dostaw.

FINDER: SWITCH TO THE FUTURE!

Fot. 1. Przekaźniki czasowe z serii 84

Kiedy założyciel Findera, inżynier Piero Giordanino, opracował przekaźnik impulsowy do kontroli oświetlenia na początku lat 50. ubiegłego wieku, nie przewidywał, gdzie ta inwencja doprowadzi rynek. We Włoszech firma i jej produkty zakorzeniły się tak głęboko, że słowo "finder" weszło do języka powszechnego i jest często używane jako synonim "przekaźnika impulsowego".

Finder istnieje na rynku od ponad 60 lat i, korzystając z bogatego doświadczenia zebranego w ciągu ostatnich sześciu dekad, śmiało patrzy w przyszłość. Wykorzystujemy omawianą okazję do zaznaczenia początku nowej ery, gdzie Finder znany jest nie tylko z przekaźników oraz jest rozpoznawalnym graczem w szeroko rozumianej branży komponentów elektrycznych do obiektów mieszkalnych i handlowych, która rozciąga się na sterowanie oświetleniem, ściemniacze, zegary sterujące, termostaty i inne.

Celem inwestycji Findera we własne zakłady produkcyjne jest coś więcej, niż tylko uzupełnianie portfolio. Z biegiem lat firma wyprodukowała ponad 10 tys. różnych typów produktów i nadal jest liderem innowacji w swojej branży, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów.

Od przekaźników nadzorczych, ograniczników przeciwprzepięciowych i termostatów do zasilaczy i liczników energii - produkty Findera można znaleźć niemal wszędzie. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, wybranych z szerokiego asortymentu producenta.

INTELIGENTNE PRZEKAŹNIKI CZASOWE Z SERII 84 PROGRAMOWANE PRZEZ NFC

Fot. 2. Przemysłowe zasilacze impulsowe

Dużym krokiem naprzód w rozwoju technologii było umożliwienie prostszego, bardziej elastycznego i szybkiego programowania poprzez smartfon z NFC dzięki aplikacji "Finder Toolbox" dla systemu Android.

Finder rozszerzył ofertę produktów programowalnych za pomocą smartfonu przy użyciu technologii NFC wraz z wprowadzeniem SMARTimera - nowego, wielofunkcyjnego przekaźnika czasowego z dwoma wyjściami o obciążalności 16 A i z całkowicie nienależnymi kanałami.

SMARTimer ma duży podświetlany wyświetlacz LCD dla łatwego wglądu w parametry użytkowe, takie jak: nastawiony czas, aktualny czas i odliczanie czasu; równocześnie wyświetlane są stany sygnału sterującego i wyjść przekaźnika. Programowanie jest elastyczne, pozwala stworzyć specyficzne kombinacje spośród 25 dostępnych funkcji dla każdego z kanałów. Wszystkie programy mogą być zabezpieczone kodem PIN.

Finder SMARTimer, dzięki dużemu wyborowi funkcji, szerokiemu zakresowi nastaw czasowych i możliwości nastawienia czasu co 0,1 sekundy, sekundę, minutę i godzinę, zapewnia precyzję i umożliwia konfigurację w przedziale od 0,1 sekundy aż do 9999 godzin (to ponad rok!). Przekaźnik jest dostępny w dwóch wersjach:

  • typ 84.02.0.230.0000 ze znamionowymi napięciami zasilania: 110 ... 240 VAC/VDC,
  • typ 84.02.0.024.0000 z napięciami zasilania: 12 ... 24 VAC/VDC.

W przypadku modeli dla napięć DC nie ma sprecyzowanej polaryzacji.

Gdziekolwiek pojawi się potrzeba użycia łatwego w dostosowaniu, prostego w instalacji, wielofunkcyjnego, modułowego przekaźnika czasowego, lub takiego o precyzyjnej i szerokiej skali czasów, Finder SMARTimer będzie idealny.

PRZEMYSŁOWE ZASILACZE IMPULSOWE Z SERII 78

Fot. 3. Moduły sprzęgające MasterIN

Finder rozszerza gamę produktów w serii 78 wraz z wprowadzeniem nowych przemysłowych zasilaczy impulsowych o wysokiej wydajności. Nowe typy 78.1C, 78.1D i 78.2E, wszystkie z napięciem wyjściowym 24 V, teraz osiągają moc wyjściową 240 W.

Unikalnym dla tego zakresu rozwiązaniem jest ochrona obwodu wejściowego w postaci wymiennego bezpiecznika dostępnego na przednim panelu - co znosi potrzebę instalacji zewnętrznego bezpiecznika koło zasilacza, a zatem oszczędzamy czas, miejsce i pieniądze.

Typ 78.1C dostarcza znamionowo prąd wyjściowy i moc odpowiednio 5 A i 120 W; typ 78.1D znamionowo 5,4 A i 130 W; i największy typ 78.2E, znamionowo 10 A i 240 W. Z kolei wersje 78.1D i 78.2E wyposażone są w dwustopniowy aktywny PFC, który redukuje harmoniczne i optymalizuje współczynnik mocy.

Szeroki zakres obsługiwanego napięcia zasilania i nastawiane napięcie wyjściowe (od 24 do 28 VDC) pozwala na dopasowanie wszystkich trzech typów nowych przemysłowych zasilaczy impulsowych do różnorodnych aplikacji, wliczając w to szafy sterownicze dla automatyki przemysłowej, systemy kontrolne i pomiarowe oraz oświetlenie LED.

Zasilacze są wyposażone w ochronę termiczną (pre-alarm i alarm) i ochronę przeciw przeciążeniom i zwarciom, każdy stan łatwo identyfikowany dzięki wskaźnikom LED na przednim panelu. Status błędu, alarm lub pre-alarm mogą być zdalnie sygnalizowane i procesowane poprzez styk pomocniczy.

Nowe produkty rozszerzają dotychczasową gamę niewielkich modułowych zasilaczy impulsowych Findera (ze znamionowym napięciem 12 i 24 VDC, i zakresem mocy od 12 do 60 W), które dzięki swoim kompaktowym wymiarom szczególnie dobrze sprawdzają się w płytkich obudowach.

Zastosowania obejmują między innymi: automatykę budynków (otwieranie/zamykanie drzwi, okien, automatycznych rolet i kontrolę oświetlenia, również LED), automatykę przemysłową (systemy bezpieczeństwa, niskonapięciowe czujniki, przekaźniki) oraz sektor usługowy (oświetlenie LED dla zamrażarek, urządzenia telewizji przemysłowej CCTV).

PRZEKAŹNIKOWE MODUŁY SPRZĘGAJĄCE Z ZACISKAMI PUSH-IN

Fot. 4. Termostaty z serii 7T

Nowe przekaźniki interfejsowe w systemie MasterIN z zaciskami wtykowymi to gwarancja dobrego trzymania przewodów w rozdzielnicach. Najnowsze udoskonalenie Findera zapewnia wysoką wydajność, a system samozaciskowy pozwala projektantom szaf sterowniczych i instalatorom zaoszczędzić czas i pieniądze.

W porównaniu z konwencjonalnymi metodami instalacji, technologia samozaciskowa jest o 80% szybsza niż dokręcanie ręczne i o 25% szybsza niż dokręcanie wkrętarką. System MasterIN to również lepsze trzymanie przewodów podczas wibracji i przeciążeń niż wersje śrubowe.

Mostki łączeniowe zapewniają szybkie połączenia i oddzielają punkty testowe, zwiększając elastyczność systemu - to kolejny powód, aby wybrać ofertę przekaźników interfejsowych Findera. System MasterIN jest kompatybilny z obecnie dostępnymi przekaźnikowymi modułami interfejsowymi serii 39, 48, 4C oraz 58 i przeznaczony jest do szerokiego zakresu aplikacji, wliczając w to automatykę przemysłową, systemy sterowania budynków i szafy sterownicze.

KONTROLA TEMPERATURY W SZAFACH STEROWNICZYCH Z SERII 7T, 7H I 7F

Fot. 5. Grzejniki 7H oraz wentylatory

Zapewnianie stałej temperatury w szafach i obudowach należy do termostatów 7T, które spełniają wymagania zarówno prostych, jak i złożonych systemów ogrzewania i wentylacji (wersje do grzałek i wentylatorów). Zwiększając niezawodność komponentów i zachowując dokładność wskazań instrumentów poprzez precyzyjne nastawienie i kontrolę temperatury, 7T minimalizują ewentualne problemy z wartościowym sprzętem.

Dzięki kompaktowej obudowie mieszczącej się na jednym polu 17,5 mm oszczędzamy miejsce w rozdzielnicy. Do wyboru są dwa zakresy temperatur - od 0 do +60°C oraz od -20 do +40°C dla wersji do kontroli wentylatorów i do kontroli ogrzewania.

Gamę produktów do kontroli temperatury w obudowach uzupełniają grzejniki i wentylatory. Grzejniki z serii 7H zapobiegają powstawaniu kondensacji i zapewniają optymalną temperaturę obudów elektrycznych. Do dyspozycji są cztery urządzenia o mocach od 25 do 150 W z zabezpieczeniem przed przegrzaniem i montażem na szynie DIN 35 mm.

Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym elementem oferty, są wentylatory z filtrem z serii 7F. Występują one w wersjach o przepływie powietrza od 24 do 370 m³, co zaspokoi wymagania co do wentylacji w większości aplikacji. Niski poziom hałasu, minimalna głębokość w szafie oraz możliwość zamówienia wersji EMC będą dodatkowymi atutami.

Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com