Energetab to unikatowe wydarzenie, które co roku w jednym miejscu i o jednej porze skupia kilkaset firm, dla których obszary związane z energetyką i przemysłem stanowią podstawę aktywności. Jego atutami są m.in. duży teren ekspozycyjny (ponad 30 tys. m²), atrakcyjne położenie blisko południowej granicy oraz dużych ośrodków przemysłowych, a także wypracowana przez lata pozycja w branży wystawienniczej. Czynniki te sprawiają, że na targach pojawia się ponad 700 wystawców, zajmując w całości dostępny teren.
HASŁO WYWOŁAWCZE: ENERGETYKA
Transformatory, generatory, urządzenia rozdzielcze wysokich i niskich napięć, automatyka oraz sterowanie, kable, złącza, osprzęt sieciowy czy narzędzia - wszystko to będzie prezentowane podczas tytułowych targów. Na wystawie, szczególnie w plenerze, pojawiają się też maszyny i pojazdy specjalistyczne dla energetyki, oświetlenie, agregaty i inne większe eksponaty.
Wśród wystawców tegorocznych targów znajdują się zarówno korporacje międzynarodowe, jak też dostawcy krajowi o różnej skali działalności, którzy oferują urządzenia, aparaturę elektryczną i inne produkty służące do wytwarzania oraz przetwarzania energii elektrycznej. Będą również firmy specjalizujące się w oprogramowaniu, urządzeniach i systemach komunikacyjnych, dostawcy aparatury pomiarowej oraz różnego rodzaju automatyki.
Teren targów, podobnie jak w latach poprzednich, składał się będzie z hali wystawienniczej, większych namiotów i hal targowych, szeregu małych namiotów zlokalizowanych przy alejkach i ekspozycji plenerowej. Również analogicznie będą one rozproszone po dużym terenie i tematycznie wymieszane. To ostatnie jest poniekąd korzystne, gdyż pozwala na zobaczenie nowości z różnych obszarów i zachęca do przejścia się po terenie targów.
DOSYĆ STAŁE GRONO WYSTAWCÓW
Na przestrzeni trzech dekad Energetab dorobił się całkiem licznego stałego grona wystawiających się na nim firm. Patrząc na mapy pawilonów z ostatnich lat, plan sytuacyjny i miejsca zajmowane przez duże przedsiębiorstwa, widzimy, że Energetab wszedł w fazę dojrzałą. Liczba namiotów, plenerów i generalnie powierzchnia wystawiennicza mniej więcej się ustabilizowała.
Przeglądając listę firm, widzimy rosnącą aktywność firm zagranicznych, w tym przedsiębiorców z Dalekiego Wschodu. Jest to ciekawe zjawisko, gdyż do tej pory to my jeździliśmy na Tajwan lub do HongKongu szukać dostawców i produktów, a nie odwrotnie. Proporcje powoli się zmieniają - najwięcej firm z Azji odwiedza targi Światło, zaś Energetab był przez długi czas poza ich zasięgiem. Dynamika przyrostu takich wystawców jest mała, ale jest to sygnał wskazujący na to, że potencjał Energetabu został dostrzeżony w skali ponadregionalnej.
Warto też zaznaczyć, że w tym roku nie odwiedzimy kilku "tradycyjnych" bywalców imprezy, bowiem część z nich wybrała się na targi kolejowe w Gdańsku. O przyczynach tych zmian pisaliśmy w przewodniku po targach Trako.
MNIEJ KONFERENCJI, WIĘCEJ INTEGRACJI
Na Energetab warto pojechać z różnych powodów - aby pogłębić swoje relacje z branżą, spotkać się z klientami, a także aby namacalnie zbliżyć się do wielu ciekawych technologii i produktów. Jest to również doskonała okazja do integracji, zwłaszcza że targi mają w dużej mierze charakter piknikowy. Część ekspozycji to stoiska na wolnym powietrzu - w przypadku innych targów występujące raczej incydentalnie, tutaj zaś stanowiące normalną część krajobrazu.
Również same targi są dla wielu osób współpracujących zawodowo nierzadko jedyną okazją w roku, aby spotkać się i porozmawiać na żywo. Takie bliskie związki widać na każdym kroku i są one nierzadko fundamentem kontraktów na kolejny rok.
Energetab jest imprezą, gdzie liczne konferencje zastępują długie rozmowy w plenerowej atmosferze. Seminariów i prezentacji jest tu znacznie mniej niż np. na Trako - ich listę zestawiliśmy dla porządku w znajdującej się w przewodniku tabeli. Z konferencji warto polecić wydarzenie "Technika prac pod napięciem w przemyśle".
Odbędzie się ono ostatniego dnia targów i kierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli energetyki przemysłowej, w której technologie prac pod napięciem są jeszcze mało rozpowszechnione, a mogą znacząco pomóc w realizacji działań serwisowych bez konieczności przerywania ciągłości procesów technologicznych.
JESTEŚMY NA TARGACH
Osoby udające się na Energetab zapraszamy do odwiedzenia stoiska redakcji magazynów "APA" i "Elektronik". Znajduje się ono na dolnej kondygnacji hali A (A37). Warto też zapoznać się z treścią prezentacji firmowych, w których zapowiadamy to, co będzie pokazywane na tytułowej imprezie i na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Zbigniew Piątek