Producenci i dystrybutorzy

Dostępność omawianych produktów na rynku jest ogromna, również po stronie podażowej mamy do czynienia z różnorodnymi producentami, dystrybutorami oraz innymi podmiotami. Szczególną funkcję pełnią tutaj ci pierwsi – przede wszystkim krajowe oddziały producentów zachodnioeuropejskich takich jak Phoenix Contact, Weidmüller, WAGO, Schneider Electric czy Wieland Electric. Firmy te zazwyczaj realizują sprzedaż bezpośrednią do klientów kluczowych, stosując przy tym podział na regiony kraju lub branże, a także sprzedają poprzez dystrybutorów. Takimi są firmy specjalizowane, jak np. Astat czy Dacpol, oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwa o szerokim profilu dystrybucyjnym (tzw. dystrybucja katalogowa). Złączki, bezpieczniki, wyłączniki i podobne produkty trafiają na rynek ponadto kanałem "hurtownianym", czyli dostarczane są poprzez hurtownie elektryczne oraz finalnie grupy zakupowe.

 
Rys. 7. Sposoby dostarczania produktów do klientów – opinie dostawców

Warto zauważyć, że sprzedaż dystrybucyjna jest na rynku cały czas modelem preferowanym. Potwierdza to również statystyka dotycząca sposobów realizowania zakupów przez odbiorców. W branży ciągle dominuje sprzedaż samodzielna produktów zamiast większych kompletacji czy systemów. Zdaniem respondentów typowo 3 na 4 wyroby lub więcej są dostarczane właśnie w ten sposób (rys. 7).

Popularne marki – sytuacja bez zmian

Produkty takie jak złączki listwowe czy aparatura niskiego napięcia wytwarzane są przez bardzo wielu producentów, dostępne są też u licznych dystrybutorów lokalnych. Jeżeli chodzi o złączki, to niezmiennie ich trzema najpopularniejszymi, najbardziej rozpoznawalnymi u nas dostawcami są firmy niemieckie: WAGO, Phoenix Contact oraz Weidmüller (rys. 8). Na kolejnych miejscach tej statystyki znalazły się, podobnie jak w poprzednich opracowaniach, Wieland Electric oraz Spółdzielnia Elektrotechniczna "Pokój".

W zakresie aparatury elektrycznej również nie widać większych zmian i prym wiodą tutaj przede wszystkim firmy: Schneider Electric, Eaton Electric, ABB, Siemens oraz Legrand (rys. 9). Omawiane przedsiębiorstwa wytwarzają urządzenia modułowe, aparaturę ochronną, służącą do rozdziału energii, a także sterowniki, panele operatorskie, napędy i wiele innych wyrobów z obszaru automatyki oraz elektroenergetyki. Rankingi dotyczą oczywiście popularności, rozpoznawalności marek, zaś wyników nie należy utożsamiać z udziałami przedsiębiorstw w rynku.

W tym miejscu dodajmy, że omawiane sektory rynku są bardzo konkurencyjne i działa tu szereg dużych firm specjalizujących się w aparaturze niskiego napięcia oraz produktach elektroinstalacyjnych. Podobnie jak w poprzednich badaniach, tak też tym razem większość respondentów – w przypadku złączek aż 9 na 10, oceniło, że na rynku mają do czynienia z silną konkurencją. Jednocześnie też nikt nie wybrał odpowiedzi "słaba" (rys. 10). Dla obszaru aparatury percepcja konkurencji była nieco niższa, ale i tak zdecydowanie przesunięta w stronę wskazań "silna".

 
Rys. 8. Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki złączek listwowych sprzedawanych w Polsce; im większa nazwa, tym popularniejsza jest firma w tej branży w kraju
 
Rys. 9. Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki aparatury niskiego napięcia sprzedawanej w Polsce; im większa nazwa, tym popularniejsza jest firma w tej branży w kraju
 
Rys. 10. Konkurencja w omawianych branżach
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty