Dostawcy serwonapędów

Omawiane produkty umożliwiają osiąganie wyższych marż w porównaniu do tradycyjnych przemienników częstotliwości o niskiej mocy. W tym samym czasie branża zajmująca się ich produkcją i dystrybucją jest oceniana jako rynek wysoce konkurencyjny. Blisko 2/3 ankietowanych było zdania, że konkurencja jest tu silna (rys. 6). Wprawdzie to mniej niż w badaniu sprzed dwóch lat (wtedy było to aż 78%), ale i tak sporo. Jednocześnie, podobnie jak wcześniej, nikt nie wybrał odpowiedzi "niewielka".

 
Rys. 6. Konkurencja na polskim rynku serwonapędów

W analizowanym sektorze działa wiele podmiotów rynkowych. Są tu obecne przedstawicielstwa producentów zagranicznych, dystrybutorzy oraz firmy integratorskie. W tabelach raportowych nie znalazły się natomiast hurtownie elektrotechniczne. Dokonując segmentacji rynku, można wyróżnić dwie główne grupy dostawców – producentów zachodnioeuropejskich oraz dalekowschodnich (szczególnie japońskich). W przypadku tej pierwszej najpopularniejszym u nas producentem jest Siemens (rys. 7). Ankietowani wymieniali tutaj również marki takie jak Beckhoff Automation, Bosch Rexroth, Lenze, SEW-Eurodrive i Schneider Electric. Z kolei najpopularniejszymi producentami japońskimi są Mitsubishi Electric, Omron Electronics, Panasonic, Yaskawa oraz Delta Electronics (ostatnia z firm jest przedsiębiorstwem tajwańskim). Firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni mają długie tradycje w produkcji systemów automatyki i mechatronicznych, szczególnie do zastosowań precyzyjnych. Ważnym dostawcą spoza wymienionych obszarów jest Allen-Bradley, czyli de facto Rockwell Automation. Dodajmy, że prezentowane zestawienie jest zbliżone do tych publikowanych w dotychczasowych raportach.

 
Rys. 7. Najpopularniejsze w Polsce marki serwosilników i serwonapędów – zestawienie nie odzwierciedla udziału wymienionych firm w rynku, lecz jest przybliżoną informacją o ich popularności

Należy zauważyć że, podobnie jak specjalistyczny charakter samych serwonapędów, również ich dystrybucja wymaga specjalizacji po stronie dostawców. Firmy oferujące układy serwo muszą nie tylko zapewniać doradztwo i oferować kompatybilność (możliwość współpracy urządzeń w ramach różnych systemów), ale często też pogłębione wsparcie techniczne, w tym usługi projektowe. Jest to również cecha odróżniająca analizowany rynek od branży tradycyjnych przemienników częstotliwości, które są dosyć standardowymi i dobrze znanymi produktami w środowisku automatyków oraz innych projektantów.

Daniel Bonikowski


Panasonic Industry Poland

  • Jak wygląda krajowy rynek serwonapędów i rozwiązań Motion Control?

Polski rynek rozwija się dość dynamicznie, jeśli chodzi o produkcję maszyn, w których stosowane są serwonapędy. Maszyny te są usprawniane i optymalizowane, zaś klienci coraz częściej sięgają po serwa, zastępując nimi chociażby silniki krokowe. Rosnący nacisk kładzie się też na monitorowanie awaryjności i tzw. predictive maintenance.

Sądzę, że rozwiązania serwonapędowe będą rozwijane przede wszystkim w obszarze maszyn CNC, w branży spożywczej, opakowaniowej, a także motoryzacji. Są to sektory przemysłu, które ewoluują, potrzebując coraz sprawniejszych produktów i rozwiązań.

Można ponadto zauważyć, że w branży dostarczanych jest wiele urządzeń z rynków dalekowschodnich. Jednakże wielu ich producentów otwiera się na europejskie standardy, uwzględniając w ten sposób oczekiwania klientów. Przejawia się to na przykład w postaci zapewniania określonych obudów, okablowania, ale też odpowiedniego zaawansowania produktów.

  • Jakie są najczęstsze zastosowania serwonapędów i powody korzystania z tych rozwiązań?

Serwonapędy znajdują zastosowanie w wielu branżach i aplikacjach – począwszy od maszyn pakujących, różnego rodzaju przewijarek, po maszyny CNC, odpowiadające za cięcie, frezowanie i obróbkę detali. Również zespoły maszyn w liniach produkcyjnych, gdzie produkt przechodzi z etapu na kolejny etap, obejmują zastosowania serwonapędów. Te ostatnie odpowiadają wtedy za odpowiednią synchronizację systemów. Dodam, że decyzja o ich zastosowaniu zapada zazwyczaj jeszcze na etapie projektowania.

Omawiane rozwiązania zyskują na popularności ze względu na potrzebę precyzyjnej kontroli ruchu. Coraz bardziej złożone aplikacje wymagają dokładniejszej kontroli, pozycja przejazdu napędu musi być bardzo dokładna, bowiem wpływa na cały proces. Optymalizacja produkcji to także sytuacja, kiedy powinno się pomyśleć o serwo. Oprócz tego, że jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki, możemy też monitorować parametry, czyli dbać o serwis i zmniejszać awaryjność maszyny czy urządzenia.

  • Co zmienia się w technologiach serwonapędów? Jakie są ich cechy i czego oczekują odbiorcy?

Charakterystycznymi cechami serwonapędów są ich precyzja, dokładność pozycjonowania, a także kwestia zapewniania informacji zwrotnej dotyczącej położenia. Jednocześnie taki napęd może utrzymać stały moment w całym zakresie swojego ruchu – nie zmienia się on wraz z prędkością. Z kolei nowe funkcjonalności to np. coraz bardziej zaawansowane sposoby tuningu serwonapędów, zdolności do kompensacji automatycznej błędu położenia czy wprowadzenie wprost do napędu sygnałów z czujników do ich synchronizacji.

Finalnie dodam, że dla klientów niezbędne jest ich wsparcie. Ważne jest wytłumaczenie kilku prostych kroków, tuningowanie i uruchomienie napędu, omówienie sposobów sterowania. Do tego nie zapominałbym o wsparciu podczas doboru serwa do aplikacji – jest ono niezwykle istotne!

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również