JAK DOSTAWCY POSTRZEGAJĄ RYNKI SERWONAPĘDÓW I PRZEMIENNIKÓW CZĘSTOTLIWOŚCI?

W trakcie badania zadaliśmy jego respondentom pytanie związane z postrzeganą przez nich popularnością serwonapędów. Dokładniej dotyczyło ono tego, czy omawiane urządzenia stają się (lub już się stały) tak popularne, jak kilka lat temu przemienniki częstotliwości. Zdania były podzielone, aczkolwiek ze znaczną przewagą na korzyść wzrostu rynku serwonapędów. Poniżej przedstawiamy wybrane komentarze.

Zacznijmy od opinii potwierdzających, że mamy do czynienia z szybkim rozwojem branży i dużą popularnością produktów serwo. "Obecnie rynek serwonapędów w Polsce rozwija się dynamicznie i jego wzrost jest większy w porównaniu do rynku przemienników częstotliwości, tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się", "serwonapędy są bardziej popularne niż kilka lat temu przemienniki częstotliwości i można powiedzieć że rynek serwonapędów w Polsce jest już dojrzały z tendencją do dalszego rozwoju" – to dwa z takich komentarzy. Szerszej wypowiedzi udzielił Marcin Sroczyński z Mitsubishi Electric: "Serwonapędy są popularne i stają się standardem w dynamicznych aplikacjach czy też krótkoseryjnych produktach charakteryzujących się dużą wydajnością przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Stąd też napędy serwo są aktualnie równie popularne, jak kilka lat temu przemienniki częstotliwości AC. Co więcej – serwonapędy, ze względu na jakość sterowania, dostępne funkcjonalności, łatwość obsługi (auto-tuning itd.), kompaktowe gabaryty, coraz atrakcyjniejsze ceny czy możliwość oszczędzania energii, zastępują napędy falownikowe w przemyśle OEM".

Sebastian Aszklar

Beckhoff Automation

  • Gdzie stosowane są serwonapędy? Jakie są rozwijające się obszary?

Rosnące zainteresowanie serwonapędami wynika głównie ze zwiększenia wymagań w zakresie wydajności i uniwersalności maszyn. W nowoczesnych maszynach mamy do czynienia najczęściej z kilkoma i większą liczbą serwonapędów. Dlatego dobrze sprawdzają się systemy wieloosiowe takie jak AX8000 oraz compact motion – EL7211. Dodatkowo zwiększyła się wiedza i świadomość użytkowników w tym zakresie. Z chęcią stosują serwonapędy w miejscach, gdzie wcześniej sprawdzały się siłowniki pneumatyczne czy silniki krokowe.

  • Jakie są nowości? Czy należy do nich rozwiązanie jednokablowe?

Rozwiązanie jednokablowe One Cable Technology – integrujące zasilanie silnika, sygnał zwrotny oraz sterowanie luzownikiem – stosujemy już od ponad pięciu lat. Aktualnie praktycznie wszystkie napędy sprzedajemy w takiej właśnie konfiguracji. Coraz częściej widzimy również potrzebę wyposażenia silnika w bezpieczne sprzężenie zwrotne (safety feedback), co ułatwia zaimplementowanie zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa.

  • Co jest istotne we współpracy z klientami?

Na pewno kluczowym elementem jest wsparcie techniczne dla systemów napędowych – zarówno na etapie doboru optymalnego rozwiązania, szkoleń, jak też uruchamiania w maszynie. Kompleksowa obsługa w tym zakresie pozwala na pełne wykorzystanie olbrzymich możliwości serwonapędów, jakie dają w przemyśle maszynowym.

Popularność tytułowych urządzeń rośnie wraz ze wzrostem ich możliwości. Dzisiaj mają one coraz częściej wbudowywane dodatkowe sterowniki (integracja z PLC), zapewniają też możliwości programowania za pomocą standardowych funkcji – np. PLCopen Motion Control.

"Istotne są standardy, które przychodzą z zagranicy. PLC nadal stanowi główny element układu sterowania i ważne jest dopasowanie się pod względem komunikacji – np. do sterownika firmy Siemens czy Allen-Bradley. Coraz częściej klienci oczekują też dostawy całości: PLC, serwo, przekładnia. Rynek nie jest tak duży, jak w przypadku przemienników częstotliwości, ale rośnie dwukrotnie szybciej", mówił Marek Bukieda z Yaskawa Polska. Owe wzrosty dotyczą szczególnie aplikacji najbardziej zaawansowanych. "Wzrost popularności wymuszony jest dużą konkurencją wśród czołowych producentów maszyn – np. obrabiarek CNC", komentował inny z respondentów. "Serwonapędy stały się dużo popularniejsze, ponieważ tworzone rozwiązania są coraz bardziej inteligentne i precyzyjne. Jesteśmy na etapie ciągłego wzrostu ich popularności, istnieje też ogromna liczba miejsc, gdzie znajdą one zastosowanie. Aczkolwiek jest to również wczesny etap rozwoju tego rynku", mówił na ten temat Łukasz Tomaszek, który jest doradcą techniczno-handlowym w firmie Multiprojekt.

Część respondentów była bardziej umiarkowana w ocenach. Twierdzili oni, że o ile głównymi czynnikami wzrostu popularności serwonapędów są rosnące wymagania klientów, o tyle obecnie urządzenia te nie są jeszcze tak popularne jak falowniki. "Na obecnym etapie jeszcze popularność serwonapędów ustępuje miejsca rozwiązaniom opartym na typowych przemiennikach częstotliwości. Głównym powodem jest cena i jej stosunek do osiąganych korzyści. Ale tendencja jest jasna – serwonapędy będą stosowane coraz powszechniej", mówił Maciej Petela z firmy Hydac. "W części zastosowań serwonapędy wypierają przemienniki częstotliwości z uwagi na większą funkcjonalność i niewiele większe koszty. Natomiast w zastosowaniach, gdzie nie ma potrzeby precyzyjnego pozycjonowania (np. pompy mieszalniki), lub w systemach dużej mocy przemienniki częstotliwości pozostaną podstawowym rozwiązaniem", stwierdził inny z komentujących.

Najważniejszymi czynnikami różnicującymi systemy napędowe i wybór konkretnych rozwiązań (tj. serwo vs tradycyjny napęd) są wymogi aplikacji oraz koszty związane z jej stworzeniem. "Serwonapędy zastępują przemienniki i są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża dynamika oraz precyzja, a także synchronizacja ruchów. Korzystne cenowo i pod względem zużycia energii jest stosowanie systemów wieloosiowych. Najnowsze serwonapędy mają wbudowane zaawansowane mechanizmy autostrojenia, dzięki którym można zaoszczędzić dużo czasu przy uruchomieniu aplikacji. Serwonapędy mają również zintegrowane funkcje bezpieczeństwa (np. poprzez sieć Ethernet/IP), dzięki którym oszczędza się czas montażu oraz dodatkowego okablowania", omawiał ten temat Tomasz Trojanowski z RAControls. Inne stwierdzenie to: "Popularność serwonapędów zależy wyłącznie od wymagań związanych z dynamiką pracy. W systemach o najwyższej dynamice nie ma na rynku zbyt wielu alternatyw". Jego parafraza to zaś: "Z uwagi na niższą cenę przemienników częstotliwości wciąż są one używane tam, gdzie zapewniana przez nie funkcjonalność jest wystarczająca". Warto tu dodać, że serwonapędy wypierają w niektórych aplikacjach rozwiązania pneumatyczne i hydrauliczne.

Oczywiście dostawcy przemienników częstotliwości nie próżnują i oferowane przez nich urządzenia zyskują nowe funkcje oraz możliwości. "Falowniki stosowane są do coraz prostszych aplikacji i zawsze będą częściej używane. Serwonapędy używane są ze względu na swoją bardziej skomplikowaną konstrukcję dużo rzadziej" – to jeden z komentarzy na ten temat. Należy też stwierdzić, że pojawiły się także głosy wskazujące na to, że dynamika rozwoju omawianego rynku wcale nie jest tak duża. "Jeszcze nie", "to jeszcze nie ten etap", "jeszcze nie ze względu na koszty" – to niektóre z odpowiedzi w tym zakresie.

Wojciech Śmigiel

WObit

  • Czy serwonapędy są, z perspektywy polskich odbiorców, opłacalnymi kosztowo produktami?

Zalety serwonapędów znane są wśród klientów od wielu lat, natomiast jeszcze kilka, kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że są one drogim rozwiązaniem. Realny spadek cen spowodował, że klienci zaczęli coraz częściej stosować w swoich aplikacjach tego typu urządzenia. Wiele maszyn zbudowanych ileś lat temu powinno zostać wyposażonych w serwonapędy, jednakże z uwagi na cenę do ich budowy zastosowano wtedy inne napędy, o gorszej "kulturze" pracy. W związku z tym w przypadku modernizacji konstruktorzy sięgają po nowoczesne rozwiązania o wysokiej jakości.

  • Gdzie można stosować serwonapędy? Jakie są korzyści z ich wykorzystania?

Podstawową cechą serwonapędów jest ich praca w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, gdzie wykorzystywany jest enkoder, rezolwer czy tachogenerator. Kontroler serwo na bieżąco dokonuje korekty pracy silnika w taki sposób, aby uzyskać zamierzony efekt – np. stałą prędkość, obrót wału silnika o określony kąt lub określoną liczbę obrotów.

Wśród naszych klientów panuje przekonanie, że wybór napędu do aplikacji musi być optymalny. Serwonapęd można zastosować praktycznie w każdej aplikacji, ale nie w każdej jego użycie jest ekonomicznie uzasadnione. Najczęściej po serwonapędy sięgają klienci budujący maszyny przemysłowe.

  • Jakie cechy oferowanych urządzeń są najistotniejsze dla klientów? Co z usługami posprzedażowymi?

Oczywiście parametry techniczne oraz marka serwonapędu są ważne, natomiast obserwujemy, że dla klientów jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest wsparcie posprzedażowe (podczas programowania, strojenia, itp.) oraz czas dostępu do niego. My ze swojej strony oferujemy wsparcie w zakresie parametryzacji oraz asysty przy uruchomieniu oferowanych serwonapędów. Odbywa się to drogą telefoniczną lub bezpośrednio na terenie zakładu klienta.

Co więcej – oferowane serwonapędy stosujemy do realizacji własnych konstrukcji maszyn, dzięki czemu dysponujemy ogromnym doświadczeniem i wiedzą w zakresie ich stosowania, którymi dzielimy się z naszymi klientami.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również