Wybrane trendy technologiczne

Na zakończenie kilka dodatkowych spostrzeżeń dotyczących trendów technologicznych i nowości w omawianym obszarze. Ostatnie lata przyniosły tu kolejne innowacje, choć co do zasady są one w dużej części kontynuacją wcześniejszego rozwoju tej tematyki.

Pierwszym wyróżniającym się trendem jest integracja funkcji bezpieczeństwa w urządzeniach serwonapędowych. Obejmuje to możliwości monitorowania prędkości, bezpiecznego zatrzymania i inne dotyczące zintegrowanego bezpieczeństwa. Do przesyłania informacji związanych z bezpieczeństwem coraz częściej wykorzystywane są również różnorodne sieci i protokoły cyfrowe – np. Safety over EtherCAT.

Drugim istotnym obszarem jest rozwój komunikacji pozwalającej na efektywną kontrolę ruchu w złożonych systemach automatyki. Obejmuje to przede wszystkim wykorzystanie różnorodnych sieci Ethernetu przemysłowego (w szczególności czasu rzeczywistego), które umożliwiają szybką i wysoce niezawodną transmisję danych. Z kolei innowacyjne rozwiązania łączeniowe pozwalają na użycie jednego połączenia kablowego do przesyłania energii (zasilania), sygnałów sterujących oraz zwrotnych z serwosilników.

Współczesne serwonapędy charakteryzują się możliwością wykorzystywania czujników wirtualnych, które zapewniają monitorowanie pracy układów. Ponadto popularyzują się technologie energooszczędne, które obejmują inteligentne algorytmy zarządzania energią. Rozszerzane są również funkcje predykcyjne pozwalające na efektywniejszą diagnozę i planowanie serwisów. To z kolei przyczynia się do całościowego zwiększania niezawodności systemów serwonapędowych.

Trendy rynkowe obejmują ponadto zwiększanie możliwości w zakresie integracji, ułatwiając łączenie różnych komponentów w ramach złożonych systemów. Nowe generacje napędów charakteryzują się rosnącą dynamiką pracy, ułatwieniami w zakresie tworzenia układów wieloosiowych oraz zaawansowanymi funkcjami. Takie są przykładowo "inteligentne" algorytmy autotuningu czy kompensacji drgań.

Respondenci wskazywali również na integrację serwonapędów ze sterownikami oraz dostarczanie przez firmy kompleksowych systemów mechatronicznych. Taka integracja ułatwia tworzenie rozwiązań serwo, co przekłada się na redukcję nakładów na prace inżynierskie. Finalnie warto zwrócić uwagę na rozwój i użycie algorytmów sztucznej inteligencji, które dodatkowo podnoszą funkcjonalność systemów oraz intuicyjność ich tworzenia i obsługi.

 

Zbigniew Piątek

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród firm działających w polskich branżach związanych z produkcją i dystrybucją serwosilników i serwonapędów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe