Kulminacyjny moment popularyzacji sieci 5G w przemyśle nastąpi na przełomie 2023 i 2024?

Zagadnieniem, które ma kluczowe znaczenie dla naszego rynku rozwiązań bezprzewodowych, jest tempo wdrażania technologii 5G w przemyśle. Wielu z ankietowanych pokłada w tej technologii duże nadzieje na wzrost zainteresowania komunikacją bezprzewodową, w szczególności rozwiązaniami z obszaru Internetu Rzeczy. Odpowiadając na pytanie: kiedy należy spodziewać się popularyzacji sieci 5G w przemyśle, ankietowani podawali wartości od jednego roku do 5 lat. Rozkład odpowiedzi można uznać za rozkład normalny z wartością oczekiwaną na przełomie 2023 i 2024 roku.

Część ankietowanych podchodzi do kwestii popularyzacji 5G z rezerwą. Cytując jedną ze sceptycznych opinii respondenta: "3G i LTE dość długo wchodziły do użycia i nie spodziewam się nagłego skoku technologicznego". Kolejny argument za tym, że 5G nie będzie w najbliższym czasie istotnym "game-changerem", wynika z faktu, że prędkość transmisji i niskie opóźnienia w wielu aplikacjach nie odgrywają aż tak dużego znaczenia, przez co 5G nie stanie się dla rynku przełomem. Z kolei entuzjaści 5G zauważają, że sam fakt pojawienia się tej technologii spowoduje zainteresowanie ze strony klientów, bo temat stanie się nośny medialnie i zarządzający przedsiębiorstwami częściej będą mogli zapoznać się z aplikacjami w tym obszarze i korzyściami biznesowymi, które niesie ze sobą 5G w takich dziedzinach jak telemetria, IIoT czy monitoring i diagnostyka.

Zdaniem części ankietowanych warunkiem koniecznym do rozpowszechniania tej nowej technologii jest przygotowanie na rewolucję 5G operatorów telekomunikacyjnych. "Popularyzacja 5G nastąpi wtedy, kiedy infrastruktura operatorów komórkowych na polskim rynku będzie na to gotowa. Na pewno przyspieszy to i zdynamizuje rozwój branży" – pisze jeden z respondentów.

 
Rys. 2. Odpowiedź na pytanie: Jakie są obecne tendencje w zakresie koniunktury na omawianym rynku?
 
Rys. 3. Odpowiedź na pytanie: Konkurencja na polskim rynku urządzeń bezprzewodowych jest…

Biorąc pod uwagę rozwój tej technologii na świecie, analitycy widzą duży potencjał 5G, zwłaszcza w krajach, w których występują braki w tradycyjnej, przewodowej technologii internetowej. "W przyszłości duże inwestycje w 5G spowodują przyłączenia nowych urządzeń i przyspieszą wzrost ekosystemu Internetu Rzeczy (IoT). Globalny rynek technologii 5G osiągnie do 2026 roku wartość 65,49 mld USD. (…) Oczekuje się, że średni roczny wzrost CAGR w latach 2020‒2026 globalnego rynku 5G wyniesie 58,70%" – czytamy w analizie ResearchAndMarkets.com¹. Podobnego zdania jest Gartner, według którego należy spodziewać się wzrostu rynku 5G na świecie z poziomu 13,8 mld USD w 2020 do 23,3 mld w 2022².

W Polsce wszyscy czterej najwięksi operatorzy uruchomili już sieć 5G. Wyniki badań przeprowadzanych przez Notel Poland pokazują, że najlepsze rezultaty pod względem przepustowości sieci osiąga obecnie operator Plus. Testy w Warszawie,

w stabilnych warunkach radiowych w paśmie 2600 MHz pokazały średnią prędkość pobierania ze wszystkich lokalizacji dla tego operatora w granicach 322 Mb/s³. Kolejne miejsca w rankingu operatorów Notela odnotował T-Mobile (134 Mb/s), następnie Orange (109,6 Mb/s). Na czwartej pozycji uplasował się Play (78,8 Mb/s).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe