Czego poszukują odbiorcy?

Urządzenia sieciowe, pomimo ich stosowania w wymagających aplikacjach i wynikających z tego faktu wymogów, muszą być przede wszystkim akceptowalnie tanie (rys. 6). Klienci, oprócz przystępności cenowej (69% wskazań), mają także wysokie wymagania co do jakości (60%) oraz parametrów technicznych (68%). Wytrzymałość, niezawodność oraz specyficzne funkcje, takie jak praca w sieciach redundantnych, to również istotne cechy odróżniające urządzenia przemysłowe od ich popularnych odpowiedników. Produkty te są często instalowane w miejscach podlegających zmianom temperatury, wilgotności, możliwości występowania narażeń mechanicznych i elektromagnetycznych, co wymaga ich odpowiedniej budowy oraz spełniania norm.

 
Rys. 6. Najważniejsze dla klientów cechy przemysłowych urządzeń sieciowych

Omawiana branża jest wysoce konkurencyjna, co wynika z dużej dostępności produktów i łatwości ich włączania do ofert handlowych. W ostatnich badaniach typowo 50‒60% osób uznawało ją za silnie konkurencyjną (w bieżącym było to 57% – rys. 7). Warto też zauważyć, że wpływ rozwoju technologii bezprzewodowych na omawiany rynek jest wprawdzie istotny, ale jednocześnie ograniczony (rys. 8). Możliwość zastępowania komunikacji przewodowej układami bezprzewodowymi dotyczy części aplikacji przemysłowych (np. sieci WLAN w halach produkcyjnych), a sieci przewodowe pozostają cały czas rozwiązaniem w przemyśle preferowanym.

 
Rys. 7. Konkurencja na polskim rynku przemysłowych urządzeń sieciowych jest…
 
Rys. 8. Ocena wpływu rozwoju komunikacji bezprzewodowej w przemyśle na rynek sieci przewodowych

Należy również zauważyć, że odbiorcy są otwarci na nowości, a takich w omawianym zakresie nie brakuje. Jedną z nich, którą respondenci wymieniali wielokrotnie, jest standard Single Pair Ethernet (SPE). Do ważnych trendów i obszarów zmian zaliczyli także: Internet Rzeczy, komunikację z chmurą, nowe standardy PoE, cyberbezpieczeństwo oraz rozwój sieci 5G. O tych ostatnich więcej w części dotyczącej komunikacji bezprzewodowej.

Bezprzewodowy przemysł

W aplikacjach profesjonalnych, w tym w przemyśle, wykorzystywane są różne technologie bezprzewodowe. Cechują się one odmiennymi parametrami w zakresie przepustowości, zasięgu, niezawodności oraz kosztów wdrożenia. Ich tradycyjna klasyfikacja bazuje na podziale względem maksymalnej odległości transmisji. W przypadku wymiany danych na krótkie dystanse dominuje komunikacja ISM, która obejmuje standardy takie Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth i inne (w tym technologie specjalizowane). Jeżeli chodzi o transmisję na duże odległości, to najpopularniejsze są tu sieci komórkowe, a także stosowana jest komunikacja radiomodemowa.

Statystykę dotyczącą najważniejszych technologii bezprzewodowych w polskim przemyśle przedstawiono na rysunku obok. Dominują tu, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich raportach, technologie Wi-Fi oraz GSM. Popularne są też inne rodzaje komunikacji ISM, w szczególności Bluetooth. Co również ciekawe – radiomodemy, których koniec już dawno miały przynieść sieci komórkowe, są cały czas stosowane, zaś ich udział w statystykach utrzymuje się na relatywnie stałym poziomie.

 
Najważniejsze technologie bezprzewodowe w przemyśle

Wi-Fi – popularne marki produktów

Tradycją badań redakcyjnych jest określenie popularnych, najbardziej rozpoznawalnych marek produktów w określonych obszarach rynku. W przypadku technologii bezprzewodowych tym razem zapytaliśmy o jedną grupę urządzeń – Wi-Fi. Są one powszechnie wykorzystywane na terenie hal produkcyjnych i w innych miejscach zakładów przemysłowych. Do czołowych firm dostarczających te wyroby należą przede wszystkim marki znane z rynku przemysłowego – Moxa, Siemens, Advantech, Phoenix Contact czy Weidmüller. Respondenci wskazali też kilka przedsiębiorstw będących liderami branży IT i telekomunikacyjnej – m.in. Cisco oraz TP-Link.

 
Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki przemysłowych urządzeń Wi-Fi sprzedawanych w Polsce – wielkość napisu jest proporcjonalna do rozpoznawalności

5G i inne nowości

Prognozy dotyczące popularyzacji sieci 5G w przemyśle obejmują różne wersje czasowe. Niektórzy z respondentów sugerowali, że może to już być kwestia bieżącego roku, inni obstawiali perspektywę kilku lat – typowo od dwóch do pięciu. Niezależnie od precyzyjnego wymiaru czasowego, istnieje powszechne przekonanie, że popularyzacja 5G będzie miała znaczący wpływ również na przemysł. Przewiduje się, że przyspieszy rozwój technologii edge computing, zwiększy wydajność i bezpieczeństwo systemów produkcyjnych, umożliwi lepsze wykorzystanie maszyn autonomicznych (np. AGV), a finalnie przyniesie znaczne korzyści dla całej branży.

Jeżeli chodzi o inne nowości czy też trendy bezprzewodowe, to wskazania respondentów dotyczyły przede wszystkim różnych innych standardów. Współczesne sieci bezprzewodowe to m.in. LoRa, LPWAN, NB-IoT, Wi-Fi6 oraz rozwiązania samokonfigurujące i samonaprawiające się. Spodziewana jest również dalsza popularyzacja w obszarze Industrial IoT, zwiększenie wykorzystania technologii chmurowych, rozwiązań eSIM, a także wzrost świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony sieci przed zagrożeniami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również