Co z przemysłowym Internetem Rzeczy?

Z przemysłowym Internetem Rzeczy wiąże się duże nadzieję na poprawę efektywności wytwarzania w przemyśle, efektywności energetycznej czy preventive maintenance, czyli predykcyjnego utrzymania ruchu. IIoT wymusza bardzo duże zmiany w wielu branżach, ale jednocześnie jest technologią wymagającą sporych inwestycji zarówno po stronie sprzętu – opomiarowania i sterowania procesami z użyciem IoT, jak i oprogramowania.

Analitycy światowi widzą perspektywy IoT przez różowe okulary. Z raportu "Industrial IoT (IIoT) Market" wynika, że rynek IIoT wzrośnie z 77,3 mld USD w 2020 r. do 110,6 mld USD do 2025 r. przy średnim rocznym CAGR na poziomie 7,4%. Tymczasem zdaniem części ankietowanych technologia IIoT na chwilę obecną jest dość kosztowna i mało kto decyduje się na tego typu rozwiązania.

 
Najpopularniejsze marki urządzeń przemysłowych do komunikacji w paśmie ISM

W dłuższej perspektywie IIoT osiągnie jednak dojrzałość technologiczną i poziom cenowy pozwalający na jej wdrożenie także w przeciętnym zakładzie w Polsce. "Internet Rzeczy niebawem stanie się nieodzownym elementem sieci przemysłowych, zwłaszcza gdy zostanie rozwinięta sieć 5G" – zauważa jeden z ankietowanych.

Omawiany rynek jest niezwykle atrakcyjny dla każdego, kto produkuje urządzenia wyposażone w interfejs bezprzewodowy, bo w nim upatrywana jest przyszłość Industry 4.0 i szeroko rozumianej automatyzacji. Możliwość szybkiego dołączenia urządzeń przemysłowych do sieci znacząco przyspieszyła rozwój IoT, a coraz więcej urządzeń oferuje możliwość odczytu diagnostyki czy też programowania bezprzewodowego. Wypowiadający się dla raportu dostawcy rozwiązań zwrócili jednak uwagę, że wybór technologii 5G do rozwiązań IIoT nie jest taki oczywisty. "Z punktu widzenia przemysłu sieci MESH są atrakcyjniejsze niż 5G. Gwarantują niezależność, bezpieczeństwo oraz niższe nakłady inwestycyjne. 5G ma lepszy PR, dlatego ten rynek wymaga głównie edukacji" – stwierdza jeden z ankietowanych. Dostępne są także wolne częstotliwości sieci MESH potrzebne do budowy IIoT. Internet Rzeczy już obecnie wykorzystuje technologię ISM umożliwiającą znalezienie nowych (lub unowocześnienie dotychczas stosowanych) kanałów transmisji. Gros urządzeń IoT wykorzystuje pasmo ISM do komunikacji. Są to m.in. LoRa- WAN, Sigfox, LPWAN, ZigBee, itp. ISM rywalizuje na tym polu także z technologiami LPWA. "Chwilowo wydaje się, że ta druga zwycięży, jednak nie lekceważyłbym do końca ISM z racji na brak abonamentów. Są sektory, jak sterowanie oświetleniem gdzie ISM ma się świetnie" – zauważa jeden z dostawców.

Na obecnym etapie nic jeszcze nie zostało rozstrzygnięte. O przyszłości i wyborze konkretnych rozwiązań IIoT zadecyduje elastyczność, funkcjonalność, a przede wszystkim koszt poszczególnych technologii. Swoboda integracji pomiarów na niewielkim obszarze przy braku opłat abonamentowych stanowić będzie kluczowy aspekt przy podejmowaniu decyzji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty