Popularne na rynku produkty

Omawiane w raporcie wyroby są produktami popularnymi, cechującymi się dużą podażą i różnorodnością dostępnych marek. Są one oferowane na naszym rynku zarówno bezpośrednio, tj. poprzez oddziały producentów zagranicznych, jak też przez licznych dystrybutorów specjalistycznych oraz katalogowych. W ofertach handlowych tych firm znaleźć można często setki różnych modeli wyrobów, co szczególnie dotyczy przetworników położenia. Wśród tych wyrobów niezmiennie najczęściej wybieraną marką jest Kübler, którego produkty oferowane są przez lokalny oddział oraz dystrybutorów. Druga pod względem popularności jest w omawianym zakresie firma Sick, następne to m.in. Balluff, Lika, Leine Linde, Posital Fraba, Turck, Renishaw, Heidenhain, MTS i inne. Zestawienie w postaci chmury prezentujemy na rysunku 5, przy czym warto w tym miejscu zauważyć, że krajowi odbiorcy przetworników położenia wybierają typowo produkty markowe, najczęściej od producentów zachodnioeuropejskich.

 
Rys. 5. Najpopularniejsze w Polsce marki przetworników położenia – zestawienie nie odzwierciedla udziału wymienionych firm w rynku
 
Rys. 6. Najpopularniejsze w Polsce marki silników skokowych – zestawienie nie odzwierciedla udziału wymienionych firm w rynku

Silniki krokowe dostarczają u nas przede wszystkim dystrybutorzy wyrobów zagranicznych, na polskim rynku działa bezpośrednio też kilku producentów. Najpopularniejszą w kraju marką jest w omawianym zakresie Sanyo Denki – firma ta praktycznie we wszystkich raportach pojawiała się w czołówce publikowanych statystyk. Dwie kolejne marki to Nanotec oraz FAULHABER, ważne są też m.in. WObit, Siemens, Fulling, Crouzet, Oriental Motor oraz Leadshine (rys. 6). Na rynku występuje też spora podaż silników niemarkowych, czyli wyrobów produkowanych na Dalekim Wschodzie, które część dostawców określa po prostu mianem "no-name".

Kamil Niemyjski


igus

  • Do jakich branż trafiają silniki krokowe, w szczególności gdzie używa się ich w przemyśle? Jakich produktów szukają odbiorcy? Jakich parametrów oczekują?

Producenci maszyn są nadal ich głównym odbiorcą, ale coraz więcej klientów końcowych (szczególnie małych firm) samodzielnie buduje proste urządzenia i maszyny na własny użytek, dlatego również kupują te produkty. Silniki skokowe i enkodery są teraz stosowane w wielu branżach: od przemysłu spożywczego, przez przemysł meblowy, po przemysł pakujący. Najczęstsze zastosowania to napędy liniowe, automatyzujące różne procesy i układy do regulacji pozycji przy przezbrajaniu linii produkcyjnych.

Klienci przeważnie szukają gotowych zestawów, takich jak napęd liniowy z silnikiem, enkoderem i sterownikiem silnika, rzadziej pojedynczych produktów. O wyborze konkretnego produktu decydują m.in. parametry techniczne, takie jak moment trzymający silnika. Coraz więcej odbiorców szuka bardziej zaawansowanych i droższych wersji, takich jak silnik skokowy z wbudowanym enkoderem czy hamulcem, a rzadziej wybierane są te podstawowe i tańsze wersje. Kluczowe znaczenie ma też dostępność i wsparcie techniczne przy doborze.

  • Jak na branżę wpłynęła pandemia, w tym w zakresie później występujących niedoborów surowców i komponentów?

Niedobór surowców był i nadal jest dużym problemem, zaś firmy muszą szukać alternatywnych źródeł podzespołów. Ci, którym się to udało, mogli pozyskać wielu nowych klientów. Jest to szczególnie widoczne w przypadku sterowników do silników, których ciągle brakuje. Klienci poszukujący sterowników kupują często silnik i enkoder od tego dostawcy, który może zaproponować komplet.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe