Producenci krajowi liderami zestawień

Produkcją i oferowaniem czujników wielkości nieelektrycznych zajmuje się w Polsce spora grupa firm. W tabelach raportowych przedstawiono ich blisko 50, przy czym wyróżnić tu można dwie kluczowe grupy przedsiębiorstw: producentów oraz dystrybutorów. W podgrupie tych pierwszych działa spora grupa firm rodzimych, które od wielu dekad cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców krajowych oraz zagranicznych. Przedsiębiorstwa te oferują atrakcyjne cenowo, jakościowe produkty, często wraz z możliwością ich produkcji na zamówienie w postaci wyrobów specjalizowanych.

 
Rys. 5. Najpopularniejsze zdaniem dostawców marki przemysłowych czujników temperatury sprzedawanych w Polsce; wyniki nie świadczą o udziałach firm w rynku

Spoglądając na trzy kolejne chmury prezentowane w raporcie (rys. 5, 6 i 7), można zauważyć liderów rankingu popularności. W przypadku czujników temperatury wiodącymi firmami są niezmiennie Limatherm Sensor oraz CZAKI Thermo-Product. W omawianej grupie są też inni producenci lokalni, tacy jak Termo-Precyzja, Czah-Pomiar, Alf-Sensor, APAR, Aplisens oraz Termoaparatura. W odniesieniu do czujników ciśnienia dwiema pierwszymi na liście popularności są również przedsiębiorstwa zlokalizowane w Polsce. Respondenci ankiety najczęściej wskazywali tutaj WIKA Polska (lokalny zakład należący do WIKA to dawna Kujawska Fabryka Manometrów) oraz warszawską firmę Aplisens. Kolejni istotni dostawcy to m.in. Honeywell, Endress+Hauser oraz Balluff.

 
Rys. 6. Najpopularniejsze zdaniem dostawców marki przemysłowych czujników ciśnienia sprzedawanych w Polsce; wyniki nie świadczą o udziałach firm w rynku
 
Rys. 7. Najpopularniejsze zdaniem dostawców marki przepływomierzy sprzedawanych w Polsce; wyniki nie świadczą o udziałach firm w rynku

Jeżeli chodzi o przetworniki i mierniki przepływu, tutaj najpopularniejsze są firmy zagraniczne, ale też o ugruntowanej przez lata obecności w Polsce renomie. Tak jak dawniej – liderem został wybrany Endress+Hauser, wysoko znalazły się też firmy Siemens, Honeywell oraz ifm. W odpowiedziach ankietowych pojawiło się ponadto wiele innych marek – m.in. Kobold, WIKA, Emerson, Sick, ABB i Yokogawa. Należy zaznaczyć, że rankingi popularności mają charakter subiektywny i dotyczą postrzegania omawianych firm, a nie ich udziałów w rynku.

Janetta Sałek


EVER

  • Pojedyncze czujniki czy kompleksowe systemy pomiarowe? Czym zainteresowani są klienci, jakiej funkcjonalności oczekują?

Na polskim rynku czujników spotkamy się z różnego rodzaju rozwiązaniami. Coraz częściej mamy do czynienia z całymi systemami do pomiarów takimi jak EVER IOT, tj. obejmującymi nie tylko rejestratory temperatury i wilgotności, ale także urządzenia typu HUB do komunikacji rejestratora z bazą danych znajdującą się w chmurze. Klienci zainteresowani są przede wszystkim bezpieczeństwem i wygodą, które gwarantują rozwiązania z komunikacją bezprzewodową. Pozwalają one na dostęp do nadzorowanych parametrów środowiskowych 24 godziny przez 7 dni w tygodniu – w czasie rzeczywistym i z każdego zakątka świata. Oczekują rzetelnej informacji o warunkach środowiskowych i informacji w sytuacjach zagrożenia w postaci alertów (komunikatów) o przekroczeniach w monitorowanych parametrach środowiskowych.

  • Gdzie stosowane są takie rozwiązania?

Rejestratory, a w zasadzie systemy do monitorowania parametrów środowiskowych, znajdują bardzo szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wrażliwymi produktami, urządzeniami, sprzętami czy obiektami – np. w branży spożywczej, IT, farmaceutycznej, transportowej, medycznej, drzewnej, muzealnej, a nawet w zabezpieczeniu budynków zabytkowych. Użytkownicy systemu EVER IOT doceniają niezawodność proponowanego rozwiązania i wysoką skuteczność. Dostęp do badanych parametrów w czasie rzeczywistym za pośrednictwem bezpłatnej bazy danych obsługiwanej przez przeglądarkę internetową, a także bezpłatnych aplikacji mobilnych to gwarancja rzetelnej informacji zapewniającej komfort monitorowania wrażliwych parametrów środowiska.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe