Piątek, 04 listopada 2022

Stanowiska i linie montażowe oraz meble przemysłowe

Systemy modułowe do budowy maszyn i linii produkcyjnych, meble i stanowiska pracy wraz z ich wyposażeniem, rozwiązania do transportu materiałów oraz aranżacji przestrzeni w przemyśle – ta szeroka tematyka stanowi zakres merytoryczny publikowanego w październiku raportu. Dostarczaniem wymienionego asortymentu zajmuje się w kraju grupa specjalizujących się w tym obszarze firm, a ponadto dystrybutorzy katalogowi i pomniejsi dostawcy. Działają oni na rozwojowym, ale też konkurencyjnym rynku branżowym.

Stanowiska i linie montażowe oraz meble przemysłowe

Bieżący raport, który jest pierwszym tego typu opracowaniem publikowanym w APA, dotyczy szerokiego zakresu produktów oraz zagadnień i ma charakter porządkujący. Tematy w nim zawarte omawialiśmy na łamach magazynu APA i na stronie www.automatykaB2B. pl już wielokrotnie (skrócona lista znajduje się na końcu raportu), w związku z czym w bieżącym opracowaniu zestawiamy najważniejsze wiadomości dotyczące rynku, działających firm i oferowanych przez nie produktów. Jednocześnie pomijamy tu rozważania dotyczące przykładowo doboru mebli przemysłowych i ich ergonomii czy też, w przypadku cleanroomów, tworzenia i użytkowania pomieszczeń czystych. Informacje te i im podobne znalazły się już w cytowanych opracowaniach.

Budowa maszyn i jednostek produkcyjnych

Przygotowanie ankiety badawczej i samego raportu wymagało analizy kilku obszarów rynku oraz wydzielenia grup produktów zależnie od ich charakteru i przeznaczenia. Pierwszą stanowią produkty mechaniczne do budowy maszyn i instalacji. Obejmują one różnorodne profile, połączenia, ścianki i mocowania, a także elementy instalacyjne i wiele specjalistycznych, często drobnych produktów. W przypadku wiodących dostawców (przykładowo firm item czy Bosch Rexroth) taka oferta bazuje na systemach modułowych, które stanowią zestaw kompatybilnych ze sobą produktów pozwalających na tworzenie maszyn czy linii produkcyjnych wysoce dostosowanych do potrzeb aplikacji. Do tego dochodzą podzespoły z obszaru techniki napędowej – np. elementy ślizgowe, rolkowe, a także komponenty automatyzacji stanowisk produkcyjnych.

Meble oraz stanowiska pracy

Drugą z grup produktów, znacznie większą i obejmującą też wyroby większe gabarytowo, są meble przemysłowe, stanowiska pracy i inne podzespoły do budowy oraz wyposażenia linii produkcyjnych i stanowisk pracy. Jeżeli chodzi o meble, to grupa ta obejmuje stanowiska do pracy, w tym stoły przemysłowe wraz z wyposażeniem, do tego fotele, krzesła, a także szafy, szafki i regały. Ich cechą wspólną, odróżniającą je od popularnych, standardowych mebli, jest wykonanie przemysłowe o podwyższonej jakości, dostępność wersji modułowych umożliwiających wysoki poziom indywidualnej, a także spełnianie szeregu innych cech, z zapewnianiem wysokiego poziomu ergonomii i ochrony ESD włącznie. Zagadnienia te przedstawialiśmy w publikowanych przez nas tematach numeru.

Tworzenie stanowisk pracy to nie tylko meble czy szafy, ale też szereg powiązanych produktów – np. do dostarczania mediów, materiałów, wyposażenie (ESD, odciągi oparów), oświetlenie, wózki do dowozu komponentów, itd. Tworzy to bardzo szeroki asortyment, który w przypadku bieżącego raportu oferują m.in. Bosch Rexroth, Cleanproject, Euro-Impex Marketing, Jotkel, Renex, Robtools SMT, a także RS Components, SMT-TECH i Treston Ergona.

Zbigniew Łysoniewski


Grupa RENEX

  • Czym różnią się meble w wykonaniu przemysłowym od wersji biurowych i popularnych? Jakie są cechy stosowanych w tych obszarach systemów modułowych oraz powiązanego osprzętu i akcesoriów?

Główna różnica leży w wytrzymałości materiałów i jakości wykonania. Meble przemysłowe muszą prawidłowo funkcjonować w warunkach intensywnej eksploatacji przez długie lata. Obecnie przemysł elektroniczny wymaga pełnej ochrony antystatycznej komponentów.

Nowoczesne meble przemysłowe poza mocną konstrukcją są produkowane w technologii ESD i spełniają wymagania norm strefy EPA. Materiały użyte do produkcji mebli dają nam gwarancję zachowania ich właściwości antystatycznych przez cały okres użytkowania. Wymaga to zastosowania najwyższej jakości, specjalistycznych antystatycznych powłok lakierniczych i płyt z rdzeniem przewodzącym pokrytych laminatem ESD, z których produkowane są blaty

Kluczową cechą jest również szeroko rozumiana ergonomia. Możliwość indywidualnego i dobranego do realizowanego zadania rozłożenia narzędzi i komponentów w zasięgu rąk użytkownika przyczynia się do zwiększenia wydajności. Wynika to z pozornie prostego uporządkowania działania, zredukowania czasu potrzebnego na szukanie rzeczy, ale również ze zredukowania zagrożenia wypadków przy pracy. Ta ostatnia kwestia może być dodatkowo podparta zastosowaniem stołu o blacie podnoszonym elektrycznie pozwalającym zarówno na cykliczną zmianę pozycji pracy z siedzącej na stojącą, ale też na precyzyjną regulację jego wysokości zależnie od zadania.

  • Jak ważna jest modułowość stosowanych rozwiązań oraz kompleksowość oferty dostawcy?

W wyposażaniu przestrzeni laboratorium elektronicznego czy hali przemysłowej istotnym czynnikiem jest łatwy sposób konfiguracji mebli i powtarzalność systemów modułowych. Elementy mebli kupione dziś muszą być w pełni kompatybilne z meblami, w które firma zainwestowała 5 czy 10 lat wcześniej i z tymi, w które zainwestuje w przyszłości. Konstrukcja modułowa mebli daje możliwość zmiany konfiguracji stanowiska pracy i jego przeznaczenia w zależności od naszych potrzeb w zmieniającym się środowisku pracy. Dla możliwości realizowania tego w praktyce kluczowe znaczenie dla klientów ma możliwość poznania oferty modułów – stąd dostępny online konfigurator, gdzie można samodzielne stworzyć i modyfikować swoje stanowisko.

Kompleksowość oferty ma duże znaczenie dla naszych klientów. Możliwość dobrania wyposażenia całej linii produkcyjnej – od narzędzi ręcznych po duże automaty i roboty produkcyjne – od jednego dostawcy ułatwia zarówno kwestie organizacyjne i logistyczne, jak i pozyskiwanie wsparcia technicznego, szkoleniowego i doradczego. W całości przekłada się to na wymierne korzyści dla klienta.

Transport towarów i aranżacja przestrzeni

Ważną grupę wyrobów stanowią elementy i systemy związane z transportem towarów oraz produkcją, w szczególności zgodnie z koncepcją lean manufacturing. Tutaj ofertowane są komponenty zapewniające przepływ materiałów i surowców, elementy do budowy torów i powiązane akcesoria. Na potrzeby segmentacji rynku wydzieliliśmy też zakres produktów mających charakter budowlany i związany z aranżacją wnętrz. Takimi są ściany ochronne, podesty, kabiny montażowe czy podłogi ESD – ważne szczególnie w produkcji elektroniki. Finalnie dochodzą tu produkty i rozwiązania do zapewniania higieny, na które popyt wzrósł szczególnie w okresie pandemii koronawirusa.

Wyposażenie i narzędzia, cleanroomy

Dwie pozostałe grupy produktów dotyczą wyposażenia stanowisk oraz pomieszczeń o podwyższonej czystości. Jeżeli chodzi o wyposażenie, obejmuje to różnego rodzaju narzędzia ręczne i półautomatyczne, w tym do montażu, wkręcania, etykietowania i przede wszystkim różnorodną aparaturę na potrzeby m.in. montażu i napraw elektroniki. Do tego asortymentu dochodzą elementy optyczne i inspekcyjne oraz oświetlenie. W zakresie takim jak omawiany sporą ofertę produktów mają m.in. Renex, Cleanproject, Robtools oraz dystrybutorzy katalogowi (m.in. Conrad, RS Components, Euro-Impex Marketing). Warto dodać, że do tej grupy zaliczyliśmy też odzież ochronną, obuwie i produkty z obszaru ochrony ESD.

Jeżeli chodzi o cleanroomy, to tutaj zakres produktów obejmuje zarówno systemy budowy takich pomieszczeń, filtracji powietrza, jak też wyposażenia (meble), odzieży, środków czystości, itd. Tematy związane z pomieszczeniami czystymi były omawiane na łamach APA w kompendiach dotyczących cleanroomów, w tym też są tematem numeru bieżącego wydania (10/2022). W omawianym zakresie produkty i rozwiązania, a także ofertę usług szkoleniowych i doradczych można znaleźć w już wymienionych firmach, którymi są Cleanproject i Renex.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe