Bieżący raport, który jest pierwszym tego typu opracowaniem publikowanym w APA, dotyczy szerokiego zakresu produktów oraz zagadnień i ma charakter porządkujący. Tematy w nim zawarte omawialiśmy na łamach magazynu APA i na stronie www.automatykaB2B. pl już wielokrotnie (skrócona lista znajduje się na końcu raportu), w związku z czym w bieżącym opracowaniu zestawiamy najważniejsze wiadomości dotyczące rynku, działających firm i oferowanych przez nie produktów. Jednocześnie pomijamy tu rozważania dotyczące przykładowo doboru mebli przemysłowych i ich ergonomii czy też, w przypadku cleanroomów, tworzenia i użytkowania pomieszczeń czystych. Informacje te i im podobne znalazły się już w cytowanych opracowaniach.
Budowa maszyn i jednostek produkcyjnych
Przygotowanie ankiety badawczej i samego raportu wymagało analizy kilku obszarów rynku oraz wydzielenia grup produktów zależnie od ich charakteru i przeznaczenia. Pierwszą stanowią produkty mechaniczne do budowy maszyn i instalacji. Obejmują one różnorodne profile, połączenia, ścianki i mocowania, a także elementy instalacyjne i wiele specjalistycznych, często drobnych produktów. W przypadku wiodących dostawców (przykładowo firm item czy Bosch Rexroth) taka oferta bazuje na systemach modułowych, które stanowią zestaw kompatybilnych ze sobą produktów pozwalających na tworzenie maszyn czy linii produkcyjnych wysoce dostosowanych do potrzeb aplikacji. Do tego dochodzą podzespoły z obszaru techniki napędowej – np. elementy ślizgowe, rolkowe, a także komponenty automatyzacji stanowisk produkcyjnych.
Meble oraz stanowiska pracy
Drugą z grup produktów, znacznie większą i obejmującą też wyroby większe gabarytowo, są meble przemysłowe, stanowiska pracy i inne podzespoły do budowy oraz wyposażenia linii produkcyjnych i stanowisk pracy. Jeżeli chodzi o meble, to grupa ta obejmuje stanowiska do pracy, w tym stoły przemysłowe wraz z wyposażeniem, do tego fotele, krzesła, a także szafy, szafki i regały. Ich cechą wspólną, odróżniającą je od popularnych, standardowych mebli, jest wykonanie przemysłowe o podwyższonej jakości, dostępność wersji modułowych umożliwiających wysoki poziom indywidualnej, a także spełnianie szeregu innych cech, z zapewnianiem wysokiego poziomu ergonomii i ochrony ESD włącznie. Zagadnienia te przedstawialiśmy w publikowanych przez nas tematach numeru.
Tworzenie stanowisk pracy to nie tylko meble czy szafy, ale też szereg powiązanych produktów – np. do dostarczania mediów, materiałów, wyposażenie (ESD, odciągi oparów), oświetlenie, wózki do dowozu komponentów, itd. Tworzy to bardzo szeroki asortyment, który w przypadku bieżącego raportu oferują m.in. Bosch Rexroth, Cleanproject, Euro-Impex Marketing, Jotkel, Renex, Robtools SMT, a także RS Components, SMT-TECH i Treston Ergona.
Transport towarów i aranżacja przestrzeni
Ważną grupę wyrobów stanowią elementy i systemy związane z transportem towarów oraz produkcją, w szczególności zgodnie z koncepcją lean manufacturing. Tutaj ofertowane są komponenty zapewniające przepływ materiałów i surowców, elementy do budowy torów i powiązane akcesoria. Na potrzeby segmentacji rynku wydzieliliśmy też zakres produktów mających charakter budowlany i związany z aranżacją wnętrz. Takimi są ściany ochronne, podesty, kabiny montażowe czy podłogi ESD – ważne szczególnie w produkcji elektroniki. Finalnie dochodzą tu produkty i rozwiązania do zapewniania higieny, na które popyt wzrósł szczególnie w okresie pandemii koronawirusa.
Wyposażenie i narzędzia, cleanroomy
Dwie pozostałe grupy produktów dotyczą wyposażenia stanowisk oraz pomieszczeń o podwyższonej czystości. Jeżeli chodzi o wyposażenie, obejmuje to różnego rodzaju narzędzia ręczne i półautomatyczne, w tym do montażu, wkręcania, etykietowania i przede wszystkim różnorodną aparaturę na potrzeby m.in. montażu i napraw elektroniki. Do tego asortymentu dochodzą elementy optyczne i inspekcyjne oraz oświetlenie. W zakresie takim jak omawiany sporą ofertę produktów mają m.in. Renex, Cleanproject, Robtools oraz dystrybutorzy katalogowi (m.in. Conrad, RS Components, Euro-Impex Marketing). Warto dodać, że do tej grupy zaliczyliśmy też odzież ochronną, obuwie i produkty z obszaru ochrony ESD.
Jeżeli chodzi o cleanroomy, to tutaj zakres produktów obejmuje zarówno systemy budowy takich pomieszczeń, filtracji powietrza, jak też wyposażenia (meble), odzieży, środków czystości, itd. Tematy związane z pomieszczeniami czystymi były omawiane na łamach APA w kompendiach dotyczących cleanroomów, w tym też są tematem numeru bieżącego wydania (10/2022). W omawianym zakresie produkty i rozwiązania, a także ofertę usług szkoleniowych i doradczych można znaleźć w już wymienionych firmach, którymi są Cleanproject i Renex.