Sytuacja w branży

Dzisiaj sytuacja w omawianych branżach jest dobra – pomimo problemów zwianych z brakami komponentów, wzrostami cen surowców i podzespołów oraz sytuacją geopolityczną. W odpowiedzi na pytanie o koniunkturę w branży na jej temat pozytywnie wypowiedziało się… 100% osób (rys. 4). Jednocześnie aż 40% uznało, że konkurencja na rynku jest silna, większość pozostałych dostawców wskazała na standardową (rys. 5).


Jak minęły na omawianym rynku poprzednie lata, w szczególności czas pandemii? To pytanie również zadaliśmy respondentom i odpowiedzi wskazują na podobną dynamikę, jak w innych sektorach rynku automatyki. Początkowo, wiosną 2020 roku nastąpiło wyhamowanie inwestycji i ogólne spowolnienie rynku. W kolejnych miesiącach sytuacja stabilizowała się i poprawiała wraz z tym, jak uczyliśmy się funkcjonować w nowych warunkach. Z kolei 2021 rok był już okresem powrotu koniunktury, odnowy stanów magazynowych, ale też, szczególnie w jego drugiej połowie, problemów z dostępnością komponentów. Można podsumować, odwołując się do komentarzy dostawców uzyskanych w bieżącym badaniu ankietowym, że branża przeszła covidowy rollercoaster relatywnie mało problematycznie, ale jednak biznes musiał tu wykonać sporo dostosowań do zmieniającej się sytuacji.
Jerzy Kustra
Cleanproject
Porównywanie mebli biurowych z przemysłowymi, poza samymi wymiarami, trudno uznać za celowe – to zupełnie różne rodzaje produktów. Przede wszystkim mają odmienne zastosowania. Meble przemysłowe lokowane są w strefach z wymogami procesowymi – przykładowo wersje ESD czy do zastosowań w pomieszczeniach cleanroom, muszą mieć nie tylko parametry zapewniające komfort użytkowania i przenoszenie obciążeń, ale mają też bezpośredni wpływ na jakość procesu wytwarzania, badań czy serwisowania, a wielokrotnie również na bezpieczeństwo ludzi. Tak jest w przypadku konieczności zabezpieczenia przed kontaminacją. Absolutnie różne są także wymagania wytrzymałościowe. Przyjmijmy, że na krzesło biurowe użytkuje jedna osoba osiem godzin dziennie. Osoba ta raz, dwa, maksymalnie trzy razy w roku reguluje wysokości, oparcie, itp., dodatkowo siedzi na krześle zwykle w jednej pozycji. Porównajmy to z krzesłem ESD użytkowanym na trzech zmianach pięć czy sześć dni w tygodniu. Operatorzy się zmieniają, regulacja ustawień ma miejsce co zmianę lub częściej, krzesła są przemieszczane po hali. Producent musi więc zabezpieczyć inne tłoki, kółka, tkaniny, itd. I podobnie jest z każdym innym rodzajem mebli. Poza tym jakość doradztwa jest kluczowa – meble biurowe oferują sprzedawcy z branży meblarskiej, zaś meble przemysłowe sprzedają inżynierowie inżynierom.
Jeśli chodzi o modułowość, to systemy mebli biurowych częstokroć pozwalają na bardziej rozbudowane i wymyślne konfiguracje, niż te omawiane w raporcie. Dzieje się tak, gdyż w rozwiązaniach przemysłowych producenci stawiają na utylitaryzm. Moduły muszą wiec mieć cel i stanowić przemyślany system. Ostatnie lata dużo zmieniły w designie. Meble przemysłowe, które są dziś dostarczane do hal czy laboratoriów, mogą uatrakcyjnić obiekt i nie bazują one już na nijakich projektach. Niektóre z oferowanych przez nas kolekcji, zwłaszcza te zaprojektowane przez kolegów z Włoch, to naprawdę piękne produkty!
Analizując dane sprzedażowe, nie możemy wskazać dominującej branży, sektora czy aplikacji. Nasze meble trafiają do branży kosmicznej, elektroniki, biotechnologii, sektora spożywczego, motoryzacji i wielu innych odbiorców. Mnogość aplikacji jest ogromna. Z tego powodu ogromny jest także wybór kolekcji i rodzajów mebli. Z naszej perspektywy przyszłość to rozwój technologii projektowania i produkcji mebli, bowiem wymagania procesowe u klientów i oczekiwania co do wytrzymałości produktów szybko rosną. Wiele mebli już nie spawamy a zgrzewamy, tak aby połączenia były jak najbardziej szczelne i wytrzymałe. Farby i pokrycia, które stosujemy obecnie w standardowych produktach, zapewniają odporność mechaniczną, którą dekadę temu pokazywano nam na konferencji jako maksymalne wymagania w przemyśle kosmicznym! Jako przykład podam produkt teoretycznie prosty, czyli krzesło. Produkty, które dostarczamy dziś do pomieszczeń cleanroom, mogą występować w wersji ESD, są zszywane szwami szczelnymi oraz uzbrojone w filtr HEPA H13, tak aby kontrolować przenikanie cząstek 0,01 μm. Można je stosować w klasach do ISO 4 i GMP A. Przy tym krzesło jest komfortowe, ergonomiczne, odporne na środki dezynfekujące i sporostatyczne, a także ma do 10 lat gwarancji. Jest to przykład wręcz niewiarygodnego rozwoju produktu. |
Rozwój rynku
W raporcie zapytaliśmy o czynniki sprzyjające rozwojowi omawianej branży oraz hamujące jej wzrosty. W pierwszym z przypadków wskazywane były m.in.: automatyzacja procesów, robotyzacja, nowości technologiczne, zmiany w zakresie ekologii oraz wzrost świadomości odbiorców w zakresie ergonomii. Wymienianych czynników regresywnych było więcej i tutaj najczęściej pojawiały się zagadnienia dotyczące pieniędzy, a mianowicie: wysokie podatki, wzrost kosztów mediów i surowców, inflacja oraz powiązana z nimi konieczność podnoszenia cen wyrobów, a także problemy z finansowaniem, pozyskiwaniem środków unijnych oraz z ulgami na inwestycje.

Na koniec raportu spójrzmy na branże będące najbardziej perspektywicznymi odbiorcami omawianych produktów. Mamy tutaj do czynienia z powtórką wyników ze statystyki na rysunku 2 i jako głównych klientów w przyszłości wytypowano: motoryzację, branżę produkcji maszyn, medyczną oraz sektor ogólnoprzemysłowy, zaś w dalszej kolejności elektroniczny i spożywczy. Chmurę z odpowiedziami prezentujemy na zamykającym raport rysunku 6.
