Sytuacja w branży

Dzisiaj sytuacja w omawianych branżach jest dobra – pomimo problemów zwianych z brakami komponentów, wzrostami cen surowców i podzespołów oraz sytuacją geopolityczną. W odpowiedzi na pytanie o koniunkturę w branży na jej temat pozytywnie wypowiedziało się… 100% osób (rys. 4). Jednocześnie aż 40% uznało, że konkurencja na rynku jest silna, większość pozostałych dostawców wskazała na standardową (rys. 5).

 
Rys. 4. Aktualna sytuacja na omawianym rynku
 
Rys. 5. Konkurencja na omawianym rynku

Jak minęły na omawianym rynku poprzednie lata, w szczególności czas pandemii? To pytanie również zadaliśmy respondentom i odpowiedzi wskazują na podobną dynamikę, jak w innych sektorach rynku automatyki. Początkowo, wiosną 2020 roku nastąpiło wyhamowanie inwestycji i ogólne spowolnienie rynku. W kolejnych miesiącach sytuacja stabilizowała się i poprawiała wraz z tym, jak uczyliśmy się funkcjonować w nowych warunkach. Z kolei 2021 rok był już okresem powrotu koniunktury, odnowy stanów magazynowych, ale też, szczególnie w jego drugiej połowie, problemów z dostępnością komponentów. Można podsumować, odwołując się do komentarzy dostawców uzyskanych w bieżącym badaniu ankietowym, że branża przeszła covidowy rollercoaster relatywnie mało problematycznie, ale jednak biznes musiał tu wykonać sporo dostosowań do zmieniającej się sytuacji.

Jerzy Kustra


Cleanproject

  • Czym różnią się meble w wykonaniu przemysłowym od wersji biurowych?

Porównywanie mebli biurowych z przemysłowymi, poza samymi wymiarami, trudno uznać za celowe – to zupełnie różne rodzaje produktów. Przede wszystkim mają odmienne zastosowania. Meble przemysłowe lokowane są w strefach z wymogami procesowymi – przykładowo wersje ESD czy do zastosowań w pomieszczeniach cleanroom, muszą mieć nie tylko parametry zapewniające komfort użytkowania i przenoszenie obciążeń, ale mają też bezpośredni wpływ na jakość procesu wytwarzania, badań czy serwisowania, a wielokrotnie również na bezpieczeństwo ludzi. Tak jest w przypadku konieczności zabezpieczenia przed kontaminacją.

Absolutnie różne są także wymagania wytrzymałościowe. Przyjmijmy, że na krzesło biurowe użytkuje jedna osoba osiem godzin dziennie. Osoba ta raz, dwa, maksymalnie trzy razy w roku reguluje wysokości, oparcie, itp., dodatkowo siedzi na krześle zwykle w jednej pozycji. Porównajmy to z krzesłem ESD użytkowanym na trzech zmianach pięć czy sześć dni w tygodniu. Operatorzy się zmieniają, regulacja ustawień ma miejsce co zmianę lub częściej, krzesła są przemieszczane po hali. Producent musi więc zabezpieczyć inne tłoki, kółka, tkaniny, itd. I podobnie jest z każdym innym rodzajem mebli. Poza tym jakość doradztwa jest kluczowa – meble biurowe oferują sprzedawcy z branży meblarskiej, zaś meble przemysłowe sprzedają inżynierowie inżynierom.

  • A co z modułowością i innymi cechami mebli?

Jeśli chodzi o modułowość, to systemy mebli biurowych częstokroć pozwalają na bardziej rozbudowane i wymyślne konfiguracje, niż te omawiane w raporcie. Dzieje się tak, gdyż w rozwiązaniach przemysłowych producenci stawiają na utylitaryzm. Moduły muszą wiec mieć cel i stanowić przemyślany system.

Ostatnie lata dużo zmieniły w designie. Meble przemysłowe, które są dziś dostarczane do hal czy laboratoriów, mogą uatrakcyjnić obiekt i nie bazują one już na nijakich projektach. Niektóre z oferowanych przez nas kolekcji, zwłaszcza te zaprojektowane przez kolegów z Włoch, to naprawdę piękne produkty!

  • Gdzie trafiają omawiane meble? Jak wygląda rozwój tej branży?

Analizując dane sprzedażowe, nie możemy wskazać dominującej branży, sektora czy aplikacji. Nasze meble trafiają do branży kosmicznej, elektroniki, biotechnologii, sektora spożywczego, motoryzacji i wielu innych odbiorców. Mnogość aplikacji jest ogromna. Z tego powodu ogromny jest także wybór kolekcji i rodzajów mebli.

Z naszej perspektywy przyszłość to rozwój technologii projektowania i produkcji mebli, bowiem wymagania procesowe u klientów i oczekiwania co do wytrzymałości produktów szybko rosną. Wiele mebli już nie spawamy a zgrzewamy, tak aby połączenia były jak najbardziej szczelne i wytrzymałe. Farby i pokrycia, które stosujemy obecnie w standardowych produktach, zapewniają odporność mechaniczną, którą dekadę temu pokazywano nam na konferencji jako maksymalne wymagania w przemyśle kosmicznym!

Jako przykład podam produkt teoretycznie prosty, czyli krzesło. Produkty, które dostarczamy dziś do pomieszczeń cleanroom, mogą występować w wersji ESD, są zszywane szwami szczelnymi oraz uzbrojone w filtr HEPA H13, tak aby kontrolować przenikanie cząstek 0,01 μm. Można je stosować w klasach do ISO 4 i GMP A. Przy tym krzesło jest komfortowe, ergonomiczne, odporne na środki dezynfekujące i sporostatyczne, a także ma do 10 lat gwarancji. Jest to przykład wręcz niewiarygodnego rozwoju produktu.

Rozwój rynku

W raporcie zapytaliśmy o czynniki sprzyjające rozwojowi omawianej branży oraz hamujące jej wzrosty. W pierwszym z przypadków wskazywane były m.in.: automatyzacja procesów, robotyzacja, nowości technologiczne, zmiany w zakresie ekologii oraz wzrost świadomości odbiorców w zakresie ergonomii. Wymienianych czynników regresywnych było więcej i tutaj najczęściej pojawiały się zagadnienia dotyczące pieniędzy, a mianowicie: wysokie podatki, wzrost kosztów mediów i surowców, inflacja oraz powiązana z nimi konieczność podnoszenia cen wyrobów, a także problemy z finansowaniem, pozyskiwaniem środków unijnych oraz z ulgami na inwestycje.

 
Rys. 6. Branże będące perspektywicznymi odbiorcami omawianych produktów

Na koniec raportu spójrzmy na branże będące najbardziej perspektywicznymi odbiorcami omawianych produktów. Mamy tutaj do czynienia z powtórką wyników ze statystyki na rysunku 2 i jako głównych klientów w przyszłości wytypowano: motoryzację, branżę produkcji maszyn, medyczną oraz sektor ogólnoprzemysłowy, zaś w dalszej kolejności elektroniczny i spożywczy. Chmurę z odpowiedziami prezentujemy na zamykającym raport rysunku 6.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe