PRĘDKOŚĆ, PRZEMIESZCZENIE, PRZYSPIESZENIE
W przypadkach jak wymienione pomocna jest analiza pozostałych parametrów drgań - na przykład ich prędkości. Parametr ten określa, jak szybko obiekt przemieszcza się między dwoma skrajnymi wychyleniami od pozycji ustalonej. Od tej wartości zależy jak szybko dana część ulegnie awarii na skutek zmęczenia materiału. Z kolei drgania wywołujące nadmierne naprężenia materiału oraz odchylenia poza dopuszczalnym zakresem mogą powodować na przykład złamanie śrub mocujących maszynę do podstawy, pęknięcia spoin oraz betonowych podstaw urządzenia.
Dlatego ważny jest też trzeci parametr wibracji - przemieszczenie. Był to zresztą pierwszy parametr, którego pomiar zaimplementowano w miernikach wibracji. Pierwsze urządzenia tego typu - wibrometry wskazówkowe - były bowiem miernikami mechanicznymi i umożliwiały jedynie pomiar odległości między dwoma skrajnymi położeniami drgającego komponentu.
Ostatnim parametrem jest przyspieszenie, które charakteryzuje siłę oddziałującą na odchylany obiekt. Jeżeli jest ona duża to nawet jeżeli jednocześnie przemieszczenie jest nieznaczne, obiekt może ulec deformacji. Problem ten może dotyczyć na przykład zębów przekładni oraz łożysk. Wystąpić może też duże tarcie skutkujące nadmiernym wydzielaniem ciepła.
CO KIEDY MIERZYĆ
Przyjmuje się, że w określonych zakresach częstotliwości należy zwrócić szczególną uwagę na konkretne parametry. Na przykład w wypadku wibracji o małych częstotliwościach uszkodzenia są powodowane zazwyczaj przez zbyt duże wychylenie, dlatego dla drgań o częstotliwości poniżej 10Hz dominujące znaczenie ma wartość przemieszczenia.
Z kolei w zakresie częstotliwości od 10Hz do 2 kHz, nawet przy małej wartości przemieszczenia, uszkodzenie może być spowodowane zmęczeniem materiału. Wówczas na znaczeniu zyskuje prędkość, z jaką obiekt drga. Przy częstotliwościach powyżej 2 kHz zaleca się z kolei, by mierzyć przyspieszenie.
Mateusz BujakHansford Sensors Dla użytkowników rozwiązań stacjonarnych oraz przenośnych najważniejszą cechą dobrego produktu jest jego prosta obsługa, wymagająca minimalnego zaangażowania czasowego i personalnego ze strony klienta. Najpopularniejsze przenośne przyrządy to proste mierniki drgań, które również niedoświadczonym w diagnostyce osobom pomagają w szybki sposób określić stan ogólny maszyny i dodatkowo stan ułożyskowania tocznego. Przykładem takiego urządzenia jest HS-630. Wybierając stacjonarny miernik wibracji, należy pamiętać, że ważn jest, aby w przypadku maszyn z łożyskami tocznymi nie ograniczać systemu monitorowania do czujników 4-20mA - V RMS. Wynika to z faktu, że w takich rozwiązaniach pogorszenie się stanu łożysk dostrzec można dopiero w momencie, gdy pozostały czas ich eksploatacji wynosi od 3-5% całego czasu pracy. Zastosowanie czujników z wyjściem AC wraz z modułami monitorowania pozwala na równoczesny nadzór ogólnego poziomu prędkości drgań (wg ISO 10816) oraz dodatkowo stanu łożysk tocznych (parametr gE lub g pk-pk). Systemy takie zapewniają ciągły nadzór maszyn, nie angażując przy tym zasobów ludzkich. Patrząc na trendy światowe, widzimy, że w przypadku parków maszynowych opartych o rozwiązania skomplikowane kinematycznie i pracujące w zmiennych warunkach pracy najefektywniejszym i zarazem najbardziej ekonomicznym roz wiązaniem jest outsourcing usług diagnostycznych do profesjonalnych partnerów. |
CZUJNIKI I WARUNKI POMIARU
O tym, czy zarejestrowane wyniki okażą się użyteczne, decyduje przede wszystkim wybór typu czujnika oraz sposób przeprowadzania pomiaru, głównie zamocowania sensora. Bez należytej staranności w zakresie tych dwóch kwestii dane z systemu pomiarowego mogą wprowadzić personel w błąd, na przykład bezpodstawnie wskazując na awarię. Podstawowe parametry wibracji można mierzyć różnymi czujnikami - co więcej, dzięki łączącym je zależnościom matematycznym na podstawie jednego parametru można wyznaczyć też pozostałe.
Często wykorzystuje się bezkontaktowe sensory zbliżeniowe - na przykład sondy wiroprądowe. W przypadku gdy występuje problem z zamontowaniem sond bezkontaktowych, wykorzystać można np. piezoelektryczne akcelerometry. W zakresie sposobu montażu czujnika powinno obowiązywać kilka zasad. Przede wszystkim punkty pomiarowe powinny być dokładnie określone i wyraźnie oznaczone.
Powierzchnia, do której czujnik zostanie przymocowany - na przykład magnesem, powinna być płaska, czysta i niezatłuszczona (powinno się usunąć smary). Należy też zwrócić uwagę, aby przed zamocowaniem czujnika usunąć z powierzchni złuszczoną farbę oraz oczyścić powierzchnie zardzewiałe.
Czujnik powinien być też odpowiednio zabezpieczony, tak by w czasie pomiaru się nie przemieszczał. Dotyczy to również okablowania łączącego sensor z systemem pomiarowym. W przypadku pomiarów powtarzanych kilkukrotnie w celu porównania wyników należy też zadbać o to, aby warunki pracy, na przykład obciążenie, w czasie każdego testu były porównywalne.
Marcin RudnikowskiPrüftechnik-Wibrem Drgania są pierwszym i najwcześniejszym symptomem powstawania uszkodzeń łożysk w maszynach wirujących. Standardowy czas rozwoju usterek spowodowanych najpopularniejszymi wadami maszyn (niewywaga, rozosiowanie) to od miesiąca do nawet czterech miesięcy, stąd uzasadnione jest monitorowanie tego parametru. Oprócz wczesnego ostrzegania o zbliżającej się awarii, monitorowanie drgań generowanych przez maszynę pozwala na precyzyjną diagnozę przyczyn powstawania nieprawidłowości. Przy obecnym stanie technologii, moce obliczeniowe urządzeń diagnostycznych pozwalają na analizę w czasie rzeczywistym coraz szerszych pasm częstotliwości z coraz większą rozdzielczością. Norma opisująca poziomy dopuszczalnych wartości prędkości drgań skupia się na łożyskach tocznych stosowanych niemalże w każdej gałęzi przemysłu, począwszy od wentylatorów poprzez pompy i przekładnie. Strategie remontowe przedsiębiorstw coraz częściej opierają się na diagnostyce drganiowej. Pozwala ona w racjonalny sposób ograniczyć koszty remontów poprzez skuteczne planowanie postojów remontowych i ich zakresu, ograniczenie zasobów magazynowych oraz minimalizację ryzyka wystąpienia awarii.
W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania usługami diagnostycznymi, a co za tym idzie zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę. Wiele dużych koncernów stawia na outsourcing tego typu usług. Jest to najskuteczniejsze i najszybsze rozwiązanie zagadnienia diagnostycznego w dużych zakładach przemysłowych. Wykształcenie własnej kadry diagnostycznej wydłuża spodziewany zwrot nakładów finansowych, dlatego też z ekonomicznego punktu widzenia uzasadnione jest wspomaganie się wykwalifikowanym personelem z zewnątrz. Kolejnym krokiem w diagnostyce drganiowej, pozwalającym na minimalizację kosztów związanych z gospodarką remontową, jest pełna automatyzacja procesu kontroli maszyn. Bogata oferta firm specjalizujących się w produkcji sprzętu diagnostycznego pozwala na dobranie urządzeń do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki trwałej zabudowie czujników drgań oraz oprogramowaniu komputerowemu, interwencja człowieka ogranicza się jedynie do reakcji na sygnały ostrzegawcze generowane przez urządzenia diagnostyczne. Elastyczna konfiguracja tego typu urządzeń pozwala na szybką adaptację do niemalże każdego rodzaju maszyny. |
SYSTEMY POMIAROWE
W przemyśle popularne są wielofunkcyjne mierniki podręczne. Przykładem jest VIBmeter1000 oferowany przez firmę EC Electronics (fot. 1), który oprócz pomiaru standardowych parametrów wibracji (przyspieszenia w zakresie do 500 m/s², prędkości w zakresie do 500 mm/s i przemieszczenia do 5000μm) umożliwia przeprowadzanie analizy widmowej drgań, pomiar prędkości obrotowej (w zakresie od 60 do 20 tys. obrotów/min) i fazy wibracji. Może też pełnić funkcję wyważarki.
Do rejestracji danych z pojedynczych czujników wibracji można wykorzystać moduły akwizycji danych przetwarzające sygnały analogowe z sensorów do postaci cyfrowej. Urządzenia takie znaleźć można na przykład w asortymencie firmy National Instruments, która oferuje m.in. moduły akwizycji danych bazujących na standardzie PXI (fot. 2). Sygnał cyfrowy można dalej przetwarzać i analizować w komputerze, wykorzystując specjalne oprogramowanie rozbudowane o dodatkowe funkcje ułatwiające obróbkę tych danych.
Przykładem jest Sound and Vibration Measurement Suite (fot. 3), pakiet narzędzi do obróbki i analizy sygnałów z czujników dźwięku i wibracji również z oferty National Instruments. Okresowa diagnostyka nie jest rozwiązaniem optymalnym w przypadku, gdy chcemy badaniem objąć większą grupę urządzeń lub pomiary zamierzamy wykonywać w krótkich odstępach czasu. W drugim przypadku trudno na przykład o zapewnienie powtarzalności w zakresie rozmieszczenia czujników.
Rozwiązaniem jest stworzenie automatycznego systemu kontroli drgań, co można zrealizować, integrując system wibrodiagnostyki z systemem automatyki już pracującym w zakładzie. Zarejestrowane przebiegi można wówczas wizualizować na przykład w oprogramowaniu SCADA. Można też tak skonfigurować system, aby sygnalizował przypadki przekroczenia limitów drgań ustalonych dla poszczególnych maszyn.
Monika Jaworowska