STEROWANIE PRACĄ OCZYSZCZALNI
Dane z systemów pomiarowych oraz informacje o stanie pracy urządzeń wykonawczych przesyłane są do centralnego systemu nadzorującego pracę oczyszczalni. Ze względu na rozległość tych zakładów, często stosuje się tutaj transmisję bezprzewodową, ewentualnie światłowodową. Przesłane informacje są w nim rejestrowane oraz przetwarzane w celu wyznaczenia nastaw regulatorów sterujących pracą elementów wykonawczych.
Ustawienia te dobiera się w taki sposób, aby uzyskać zadane wartości parametrów charakteryzujących przebieg poszczególnych procesów. W systemach sterowania pracą oczyszczalni ścieków wykorzystuje się przede wszystkim algorytmy ze sprzężeniem zwrotnym, zwłaszcza regulatory dwupołożeniowe oraz PID.
W pierwszym wypadku regulator przełącza element wykonawczy między dwoma stanami na podstawie wyników pomiarów oraz zgodnie ze swoją charakterystyką przełączania. Algorytm ten znajduje zastosowanie na przykład w sterowaniu pracą pomp doprowadzających oraz odprowadzających ścieki ze zbiorników na podstawie pomiaru poziomu.
Innym przykładem jest zamykanie oraz otwieranie zaworu doprowadzającego tlen w systemie dozowania powietrza do zbiornika napowietrzania mieszanki ścieków i osadu czynnego - w zależności od tego, czy stężenie rozpuszczonego tlenu spada, czy rośnie poniżej lub powyżej wymaganego poziomu.
Case study 5: Oczyszczalnia ścieków, cd.System sterowania pracą oczyszczalni Elementy wykonawcze poszczególnych instalacji (zawory, pompy, sprężarki) połączone są z centralnym systemem SCADA. W nim są też przetwarzane dane z czujników monitorujących przebieg kolejnych etapów oczyszczania ścieków oraz przetwarzania wydzielonych z nich osadów, w tym wyniki pomiarów jakościowych próbek tych substancji, a także wskaźniki stanu poszczególnych instalacji i urządzeń. Dzięki temu personel nadzorujący pracę zakładu na bieżąco jest informowany o sytuacjach alarmowych i awariach, może też ocenić efektywność procesu oczyszczania. |
ALTERNATYWNE METODY STEROWANIA
Czasami, chociaż zdecydowanie rzadziej niż sterowanie w pętli sprzężenia zwrotnego, w oczyszczalniach ścieków wykorzystywane jest również sterowanie do przodu. Metoda ta polega na pomiarze zmienności czynnika wpływającego na przebieg procesu (na przykład natężenia przepływu ścieków) i, o ile jest to możliwe, wyznaczeniu na tej podstawie wymaganej zmiany ustawień elementu wykonawczego (zaworu doprowadzającego powietrze do zbiornika ze ściekami i osadem czynnym), która pozwoli utrzymać zadaną wartość zmiennej wyjściowej procesu (koncentracja rozpuszczonego tlenu). Sterowanie w przód jest metodą trudniejszą w realizacji, m.in. dlatego że wymaga znajomości dokładnego modelu procesu.
|
W efekcie znajduje zastosowanie głównie w sterowaniu dozowaniem substancji chemicznych, a w innych aplikacjach z reguły jest stosowana w połączeniu ze sterowaniem ze sprzężeniem zwrotnym. Alternatywną techniką, która pozwala znacząco poprawić odpowiedź dynamiczną układu regulacji, jest wykorzystanie zmiennej pomocniczej oraz pomocniczego regulatora w ramach sterowania kaskadowego.
Zmienną pomocniczą należy tak dobrać, aby móc dzięki niej szybciej reagować na zmianę czynników zewnętrznych wpływających na przebieg procesu bez konieczności ich pomiaru. Oprócz tego w systemach sterowania pracą oczyszczalni ścieków wykorzystywane są też m.in. algorytmy sterowania predykcyjnego, logika rozmyta oraz sieci neuronowe.
|
ROLA AUTOMATYKI PROCESOWEJ W BRANŻY WOD-KAN
Popularność systemów automatyki procesowej w oczyszczalniach ścieków, a także w innych instalacjach w branży wodociągowo-kanalizacyjnej ciągle rośnie. Świadczy o tym m.in. to, że coraz częściej są w nie wyposażane nie tylko nowo budowane zakłady, ale w ramach modernizacji także starsze instalacje. W efekcie większość czołowych producentów komponentów automatyki ma obecnie w swojej ofercie produkty projektowane specjalnie pod kątem wymagań takich zakładów (patrz ramka).
Zainteresowanie to wynika m.in. z konieczności dostosowania się do uregulowań prawnych - na przykład w Europie wprowadzanych głównie przez dyrektywy unijne. Określają one standardy jakości, jakie spełniać powinna woda odprowadzana do zbiorników wodnych oraz ta dostarczana odbiorcom. Kładzie się w nich również nacisk na zwiększanie efektywności energetycznej zakładów takich jak omawiane oraz zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Wdrożenie systemu automatyki ułatwia spełnienie tych wymagań, ponieważ można za jego pośrednictwem nie tylko sterować pracą instalacji zakładu pod kątem uzyskania określonych parametrów procesowych, ale również optymalizować zużycie mediów, w tym energii elektrycznej.
To drugie można osiągnąć m.in. prowadząc w ramach zintegrowanych systemów pomiarowych kompleksowy monitoring stanu instalacji. Dzięki temu, pamiętając, że każdy ponowny rozruch to procedura kosztowna i energochłonna, można lepiej zaplanować prace serwisowe wymagające odłączenia od zasilania urządzeń zakładu.
Monika Jaworowska