JAKIE PARAMETRY SIECI MIERZYĆ? CO DALEJ Z WYNIKAMI POMIARÓW?
Te ostatnie mierzą wartości wielkości podstawowych: napięcia, prądu i częstotliwości i wielkości pochodnych, czyli mocy czynnej, biernej (indukcyjnej, pojemnościowej) oraz pozornej, kąta przesunięcia fazowego φ między napięciem i prądem, współczynnika mocy (dla przebiegów sinusoidalnych kosinusa albo tangensa kąta fazowego φ), energii czynnej, biernej i pozornej, zawartości harmonicznych napięcia i prądu (THD) i innych parametrów, które charakteryzują jakość energii elektrycznej (m.in. asymetrię napięć, zaniki).
Wyniki pomiarów są zwykle zapisywane przez rejestratory. Wyposażone są one w panele operatorskie z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wyniki pomiarów z poszczególnych urządzeń pomiarowych lub wartości parametrów obliczonych na ich podstawie. Niektóre można skonfigurować tak, żeby automatycznie odczytywały dane okresowo i zapisywały je w swojej pamięci albo na różnych zewnętrznych nośnikach danych.
Wyniki pomiarów mogą być przesyłane dalej, na przykład do systemu sterowania lub komputera, na którym zainstalowano oprogramowanie do ich analizy.
Komponenty systemów EMS
Zestaw narzędzi, które pozwalają na zmniejszanie kosztów energii, zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie emisji CO2. W aplikacji zaimplementowano m.in. funkcje prognozowania zużycia energii oraz określania odpowiedniego harmonogramu dostaw energii, równoważenia zużycia energii z jej dostawami oraz monitorowania i raportowania realizacji harmonogramów zużycia energii. Umożliwia zarządzanie wszystkimi danymi dotyczącymi energii, automatyczne generowanie raportów i analiz oraz konfigurację alarmów. Jest to aplikacja internetowa, którą można również zainstalować na komputerze. Dane mogą być importowane z rejestratorów danych, systemów BMS i Do pomiarów bezpośrednich, zgodny z dyrektywą MID. Dane techniczne: 3 × 230 VAC 50 Hz, pomiar bezpośredni do 65 A w dwóch kierunkach, wyjście impulsowe S0, wyświetlanie wartości mocy czynnej, napięcia i prądu, klasa dokładności B zgodnie z EN 50470-3, 1 zgodnie z IEC 62053-21. Jednokierunkowy, dwukierunkowy lub rewersyjny pomiar energii czynnej i biernej, rozbudowana rejestracja zdarzeń, możliwość włączenia jednej z 5 taryf i ustawienia czasu plombowanym przyciskiem, II klasa ochronności izolacji, odporność na wpływ pola magnetycznego, moduł komunikacyjny: RS-485 albo RS-232. |
SYSTEMY ZARZĄDZANIA ENERGIĄ
Czujniki, liczniki oraz mierniki, rejestratory, urządzenia do wizualizacji wyników pomiarów i oprogramowanie do ich analizy tworzą razem kompletny system zarządzania energią (Energy Management System, EMS). Taki system powinien charakteryzować się pewnymi cechami - najważniejsze z nich to: łatwa instalacja, szybka konfiguracja niewymagająca korzystania ze specjalistycznych narzędzi i intuicyjna obsługa, możliwość wymiany danych za pośrednictwem popularnych interfejsów komunikacyjnych, elastyczność, skalowalność, możliwość rozbudowy, przykładowo o pomiar innych mediów i różnorodność form udostępniania danych, lokalnie i zdalnie, na przykład w przeglądarce internetowej oraz za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne.
Przemysłowe systemy zarządzania energią ma w ofercie wielu dostawców. W ramce przedstawiamy przykłady EMS i niezależnych komponentów, z których można je budować.
|