Po co mierzyć temperaturę sklepienia pieca?

Szkło, metale i ich stopy produkowane są w hutach - pierwsze przez stapianie piasku z dodatkami, a drugie w procesie wytapiania z rud. Tam także poddawane są różnorodnej obróbce. Produkcja, a potem kształtowanie tych materiałów to zadania złożone, na które wpływa wiele czynników. Ponadto odbywają się w warunkach nieprzyjaznych ludziom. Z tych powodów w hutach tak ważną rolę odgrywają systemy pomiarowe i automatyki. Ich przykłady zostaną przedstawione w artykule, obok technik produkcji i obróbki szkła i metali oraz specjalistycznych maszyn używanych w tych celach.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

PO CO MIERZYĆ TEMPERATURĘ SKLEPIENIA PIECA?

Warunki, jakie panują w wannie szklarskiej i zasilaczach, mają wpływ na właściwości szklanych wyrobów i efektywność ich produkcji. W związku z tym jednocześnie mierzyć powinno się wiele różnych wielkości - kluczową jest temperatura. Mierzy się ją w różnych miejscach pieca szklarskiego. Przykładowe lokalizacje czujników tej wielkości to: sklepienie wanny, sklepienia regeneratorów, dno wanny, dół regeneratorów i zasilacze.

Temperatura sklepienia pieca musi być kontrolowana z kilku powodów. Utrzymanie tej właściwej ma na przykład wpływ na żywotność pieca, jego przegrzanie przyspiesza bowiem erozję ogniotrwałego wyłożenia. Za niska temperatura ma natomiast znaczenie dla efektywności topienia surowców oraz zużycia paliwa. Analogiczne przesłanki skłaniają do mierzenia tej wielkości na dnie wanny.

Do pomiaru temperatury w sklepieniach oraz na dnach części pieców szklarskich wykorzystuje się na przykład termopary. Czujniki te są także używane do kontroli temperatury masy szklanej w zasilaczach. Ponadto w tym celu korzysta się z pirometrów.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Sterowanie mieszanką gazową w hutach
Dobre prognozy dla rynku produkcji szkła
Kamery termowizyjne i pirometry Micro-Epsilon
Przyszłość rynku metalurgii proszków
Rynek gazów przemysłowych w produkcji szkła - 3,5 mld dolarów w 2020 r.
Z wizytą w hucie szkła Guardian Częstochowa
Stapianie laserowe proszków metalicznych - innowacyjne drukarki 3D Renishaw
Japonia będzie wydobywać metale ziem rzadkich
Czy to koniec problemów z metalami ziem rzadkich?
Roboty Kawasaki w Fabryce Śnieżki i w Hucie Szkła
Ogłoszono upadłość Huty Szkła Gospodarczego "Irena"
Pomiar mętności produktu w branży spożywczej i browarnictwie
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów