PO CO MIERZYĆ TEMPERATURĘ SKLEPIENIA PIECA?

Warunki, jakie panują w wannie szklarskiej i zasilaczach, mają wpływ na właściwości szklanych wyrobów i efektywność ich produkcji. W związku z tym jednocześnie mierzyć powinno się wiele różnych wielkości - kluczową jest temperatura. Mierzy się ją w różnych miejscach pieca szklarskiego. Przykładowe lokalizacje czujników tej wielkości to: sklepienie wanny, sklepienia regeneratorów, dno wanny, dół regeneratorów i zasilacze.

Temperatura sklepienia pieca musi być kontrolowana z kilku powodów. Utrzymanie tej właściwej ma na przykład wpływ na żywotność pieca, jego przegrzanie przyspiesza bowiem erozję ogniotrwałego wyłożenia. Za niska temperatura ma natomiast znaczenie dla efektywności topienia surowców oraz zużycia paliwa. Analogiczne przesłanki skłaniają do mierzenia tej wielkości na dnie wanny.

Do pomiaru temperatury w sklepieniach oraz na dnach części pieców szklarskich wykorzystuje się na przykład termopary. Czujniki te są także używane do kontroli temperatury masy szklanej w zasilaczach. Ponadto w tym celu korzysta się z pirometrów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również