JAKIE SĄ KONSEKWENCJE PRACY NA STOJĄCO?

Fakt, że praca w pozycji stojącej wymaga szczególnej uwagi, może dziwić z uwagi na to, że nie jest to w końcu postawa wymuszona, lecz dla ludzi naturalna. Jak się jednak okazuje, regularne i długie stanie może się negatywnie odbić na zdrowiu, powodując liczne dolegliwości.

Przykładowe z nich to: ból stóp, obrzęk nóg, żylaki, ogólne zmęczenie mięśni, ból krzyża, sztywność szyi i ramion. Na tego typu przypadłości uskarżają się na przykład sklepowi sprzedawcy, a w przemyśle operatorzy maszyn oraz pracownicy linii montażowych. Aby zrozumieć co je powoduje, należy zapoznać się z fizjologicznymi przyczynami wpływu długotrwałego stania na zdrowie.

Chodzi przede wszystkim o to, że utrzymanie ciała w pozycji pionowej wymaga sporego wysiłku mięśni, głównie nóg, pleców oraz szyi. Równocześnie dopływ krwi do nich jest wtedy mniejszy, co potęguje ból i zmęczenie.

Problemem jest nie tylko nadmierne napięcie mięśniowe, ale też to, że krew gromadzi się w nogach, szczególnie w ich dolnych partiach, czyli łydkach i stopach. Może to prowadzić do zapalenia żył, z którego wraz z upływem czasu rozwijają się żylaki. Ponadto, stojąc, mamy unieruchomione stawy w kręgosłupie, biodrach, kolanach i stopach. Ich długotrwała blokada prowadzi do rozwoju chorób reumatycznych.

Optymalnie zorganizowane stanowisko do pracy na stojąco jest wypadkową właściwego: projektu przestrzeni roboczej, doboru wyposażenia i zaplanowania sposobu realizacji wykonywanych zadań, te czynniki wpływają bowiem na postawę przyjmowaną przez pracownika. Im ma on mniejsze możliwości w zakresie jej zmiany i im jest ona sztywniejsza, tym prawdopodobieństwo, że w danym miejscu będzie się czuł niekomfortowo lub dozna uszczerbku na zdrowiu, jest większe.

Meble z podnoszonym blatem - przykłady

Stół warsztatowy BSR20A

Konstrukcja stalowa, blat ze sklejki lakierowanej, na tyle blatu listwa zabezpieczająca, szuflady na prowadnicach teleskopowych, z pełnym wysuwem, wymiary: 200 × 72,5 cm, wysokość regulowana 79-105 cm, nośność: 200 kg, dodatkowe wyposażenie m.in.: półka, szuflada, organizer szuflady, zawieszki na narzędzia, oświetlenie, gniazda na prąd.
www.bakpol.pl

Stół z płynną regulacją wysokości

Konstrukcja: z profili stalowych, wierzch: płyta laminowana, mechanizm podnoszący blat: łańcuchowy z przekładnią, ustawienie wysokości blatu: korba, osłona mechanizmu podnoszącego: metalowa, w przypadku podniesienia blatu służy ona za półkę, wymiary: 200 × 75 cm, wysokość regulowana: 63-88 cm.
www.e-promag.pl

Stoły robocze Alliance Automatic

Aluminiowa rama, w zestawie: perforowany panel, półka główna, oświetlenie i listwa zasilająca, opcjonalnie: dodatkowa półka, dodatkowe oświetlenie montowane pod półką główną albo do perforowanego panelu, regulowana wysokość blatu w zakresie: 70-95 cm, wymiary, w zależności od modelu: 120 × 70 cm, 150 × 70 cm, 180 × 70 cm, obciążenie: do 200 kg.
www.ambex.pl

Stół przemysłowy ESD Classic REECO

Obciążenie maks.: 300 kg, wymiary, w zależności od modelu: 120 × 75 cm, 153 × 75 cm, 183 × 750 cm, regulacja wysokości: 67-112 cm, typ regulacji wysokości: płynna (wewnętrzna szyna), rodzaj blokady regulacji wysokości: dwie śruby na jednej nodze, stopki poziomujące, ochrona ESD.
www.renex.com.pl

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również