ETAPY OBRÓBKI CNC

Obrabiarkę sterowaną komputerowo należy zaprogramować. W związku z tym, w obróbce CNC można wyodrębnić trzy etapy. W pierwszym w oprogramowaniu CAD opracowywany jest projekt części do wykonania. Dalej po jego przetworzeniu w oprogramowaniu CAM rozplanowywane są ścieżki ruchu narzędzia tnącego, które są wymagane do uzyskania docelowej geometrii. Następnie są one konwertowane na kod programu opisującego kolejność, charakter i parametry ruchów osi obrabiarki.

Po zaprogramowaniu oraz skonfigurowaniu maszyny rozpoczyna się produkcja. Na jej jakość, wydajność i opłacalność wpływa projekt skrawanego detalu. Dalej podpowiadamy zatem, co zrobić, aby był on nie tylko wykonalny, ale i kosztowo zoptymalizowany.

Obróbka CNC czy druk 3D?

 Ciąg dalszy

Najpopularniejsze zastosowanie obrabiarek sterowanych komputerowo to obróbka metali, chociaż używa się ich również do wykonywania przedmiotów z tworzyw termoplastycznych, drewna, a nawet wosku. Charakteryzują je dobre właściwości mechaniczne, termiczne i izotropowość. Druk 3D najczęściej kojarzy się z kolei z wykonywaniem przedmiotów z tworzyw sztucznych, choć drukowane mogą być również detale z metali czy ceramiki. Pod względem właściwości przedmioty wydrukowane zwykle ustępują tym wykonanym w obrabiarkach sterowanych komputerowo, na przykład często nie są izotropowe.

Projektowanie pod kątem wykonalności w procesie obróbki CNC wymaga uwzględnienia szeregu ograniczeń. Pamiętać należy m.in. o tym, żeby zapewnić odpowiednie odstępy pomiędzy detalami przedmiotu, co umożliwi narzędziu tnącemu swobodny dostęp do wszystkich powierzchni.

Jeżeli wykonanie danej geometrii wymaga częstego odwracania przedmiotu, powinno się mieć świadomość, że generalnie komplikuje to obróbkę, gdyż wydłuża jej czas i wymaga zastosowania niestandardowego osprzętu, jak na przykład uchwytów podtrzymujących. Przez to w konsekwencji zwiększa jej koszt.

Warto również pamiętać, że niektóre kształty czy cechy przedmiotu, jak na przykład kwadratowe narożniki, nie są możliwe do wykonania, nawet w wieloosiowych centrach obróbki CNC. W porównaniu z obróbką CNC druk 3D ma mniej analogicznych ograniczeń. Dzięki temu możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych kształtów jest jedną z najważniejszych zalet wytwarzania addytywnego.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty