Systemy SCADA
Systemy SCADA stanowią kombinację komponentów sprzętowych i programowych, które są wykorzystywane do monitorowania stanu oraz analizy wydajności nadzorowanego obiektu na podstawie danych zbieranych z różnego rodzaju urządzeń, przede wszystkim czujników, a w przypadku elektrowni fotowoltaicznych również: inwerterów solarnych, stacji pogodowych, trackerów śledzących ruch słońca i podłączonych do falowników łańcuchów połączonych modułów fotowoltaicznych oraz wyposażenia podstacji.
Podstawowa funkcjonalność systemów SCADA polega na dostarczaniu informacji, w oparciu na których operatorzy takich instalacji mogą się upewnić, czy ich wyposażenie działa prawidłowo i czy zapewnia zakładaną wydajność. Dane są rejestrowane, prezentowane w czasie rzeczywistym oraz zapisywane w archiwum. W pierwszym przypadku są przedstawiane operatorowi razem z podsumowaniem zawierającym wykresy trendów, alarmy informujące o anomaliach i raporty. Natomiast dane historyczne są zwykle eksportowane do dalszej analizy w innych systemach zarządzania przedsiębiorstwem.
SCADA na farmach słonecznych
Standardowo funkcjonalność systemów SCADA obejmuje więc: pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym, możliwość nadzorowania pracy obiektu, wizualizację danych, lokalne oraz zdalne zarządzanie alarmami, zbieranie i analizę danych historycznych. Ponadto są rozwijane pod kątem zapewnienia użytkownikom możliwości: konfigurowania zabezpieczeń i zdalnego dostępu przez Internet i za pośrednictwem urządzeń mobilnych i autodiagnostyki, ułatwiającej rozwiązywanie problemów.
W przypadku systemów SCADA w elektrowniach fotowoltaicznych jest dodatkowo rozszerzona o: integrację z aplikacjami do prognozowania pogody umożliwiającymi przewidywanie ilości energii elektrycznej spodziewanej do wygenerowania w określonych warunkach nasłonecznienia, analizę na poziomie pojedynczych urządzeń, na przykład inwerterów, co ułatwia detekcję oraz reakcję na problemy w małej skali, mogące się jednak odbić na wydajności całej instalacji, nadzorowanie systemu śledzenia słońca oraz reakcję na jego niską efektywność, skutkującą spadkiem ilości wytwarzanej energii i szacowanie strat energii, które pozwala rozpoznać elementy instalacji działające nieoptymalnie.