Sterowanie kruszarkami
Maszyny górnicze to w większości bardzo energochłonne urządzenia, dlatego tak istotne jest optymalizowanie ich pracy, żeby działały jak najefektywniej. W tym celu do zarządzania ich pracą wykorzystuje się systemy sterowania dostosowane do ich specyfiki. Przykładem są te usprawniające pracę kruszarek, dzięki którym pracują one przy najbardziej ekonomicznych ustawieniach na wszystkich etapach rozkruszania urobku, a jednocześnie utrzymywana jest zakładana przepustowość. Uzyskuje się to, kontrolując w czasie rzeczywistym parametry ich pracy i dostosowując je do zmiennej ilości i prędkości podawania urobku oraz jego twardości. Dzięki temu maszyna jest chroniona przed przeciążeniem, a przy mniejszym obciążeniu pracuje w trybie oszczędzania energii. Możliwość pracy w trybie kompensacji wahań obciążenia pozwala także utrzymać stałą jakość kruszenia oraz ograniczyć uszkodzenia zmęczeniowe komponentów.
Przydatną opcją jest także możliwość zaprogramowania profili pracy z różnymi optymalnymi w danym przypadku ustawieniami, na przykład gdy w kopalni urabia się różne typy skał, jak rudy twarde, miękkie i piaszczyste, różniące się charakterystyką kruszenia. Kruszarki można zwykle również automatycznie skalibrować i przełączyć się z trybu automatycznego na ręczny, jeśli konieczne jest otwarcie maszyny, na przykład w przypadku zablokowania niewymiarowym blokiem skalnym. Sytuacja ta wymaga interwencji operatora, który musi zmienić orientację bloku na umożliwiającą jego zmiażdżenie. Płynność przełączenia między trybami jest ważna dla ciągłości produkcji.
Oprócz tego nadzorowany jest stan wykładziny kruszarki wykonanej z materiałów trudnościeralnych. W oparciu o informacje o stopniu ich zużycia można lepiej zaplanować termin wymiany, nim jeszcze jej zły stan pogorszy efektywność kruszenia, a zarazem dobierając go tak, by pokrył się z zaplanowanymi przestojami konserwacyjnymi. Monitorowane są poza tym komponenty kruszarki wymagające smarowania, co wydłuża ich żywotność. Oprogramowanie systemów zarządzania poszczególnymi maszynami jak kruszarki można zwykle, na przykład dzięki dostępności serwera OPC, łatwo integrować z nadrzędnym systemem sterowania jak SCADA. Udostępniane są też często rozszerzenia graficzne, dzięki którym kruszarkami można sterować zdalnie i wieloma naraz.