Rozmowa z Markiem Juchimiukiem z firmy HARTING Polska

| Wywiady

Miniaturyzacja elektroniki wymaga stosowania mniejszych, ale jednocześnie niezawodnych złączy

Rozmowa z Markiem Juchimiukiem z firmy HARTING Polska
  • Jakie nowości można było oglądać w tym roku na Waszym stoisku na Hannover Messe?

Pokazywaliśmy nowe modułowe złącza przemysłowe, w tym najnowsze wersje modułów pneumatycznych. Są w nich wykorzystywane kontakty metalowe zapewniające możliwość pracy z ciśnieniami do 10 barów oraz dużą liczbę cykli łączeniowych - do 10 tysięcy. Pozwala to na wielokrotne podłączanie urządzeń pneumatycznych bez utraty właściwości.

Na naszym stoisku były też trzy postacie komiksowe, które reprezentowały trzy nowe złącza elektroniczne wprowadzane do oferty. Prawdopodobnie najbardziej przełomowe było tutaj to stanowiące następcę popularnego RJ-45. Nowe złącze HARTING ix Industrial jest trzy razy mniejsze od poprzednika i może pracować z prędkościami transmisji do 10 Gb/s.

Stanowi ono naszą odpowiedź na trend miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, w przypadku których również złącza muszą być mniejsze, ale jednocześnie powinny zachowywać parametry w zakresie trwałości i niezawodności. HARTING ix Industrial są zgodne z 61076-3-124 i mogą stać się nowym standardem w przypadku aplikacji Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy.

Dwa pozostałe nowe złącza to M8 D-kodowana oraz T1 Industrial. To ostatnie to jednoparowe mikrozłącze komunikacyjne, które pozwala na transmisję z prędkościami gigabitowymi i przeznaczone jest przede wszystkim do zastosowań w branży motoryzacyjnej. Z kolei M8 D-kodowana to zmniejszona wersja konwencjonalnych złączy M12, która cechuje się odpornością EMC i stopniem ochrony IP67, a do tego pozwala na transmisję danych z prędkościami do 100 Mb/s.

  • Na stoisku HARTING-a pojawiło się w tym roku kilka polskich akcentów...

Tak, gościliśmy przedstawicieli rodzimych firm, które współpracują z nami, rozwijając nowe technologie m.in. z zakresie pomiarów i zarządzania energią. Takim przedsiębiorstwem jest Digital Technology Poland, które korzystając z MICA, tworzy system dostosowany do pomiarów w przemyśle pod kątem spełniania przez firmy wymogów normy ISO50001.

W czasie tegorocznych targów Hannover Messe podpisaliśmy umowę w tym zakresie. Na stoisku HARTING-a prezentowała się również polska firma ZMorph wytwarzająca drukarki 3D, która korzysta w swoich produktach z naszych złączy.

  • Odwiedzający Was goście mogli ponownie oglądać samochód Rinspeed, tym razem w wersji ekologicznej. Czy w nim również wykorzystywany jest komputer MICA?

Tak, przy czym tym razem jest to jego nowa, mniejsza wersja, czyli miniMICA. Podobnie jak w przypadku zeszłorocznej aplikacji, która otrzymała nagrodę HERMES 2016, komputer służy do akwizycji danych podczas jazdy i analizy parametrów pracy samochodu.

Dodam, że w tym roku na targach zorganizowaliśmy stoisko MICA Network, gdzie swoje rozwiązania prezentowały firmy, które przystąpiły do naszej społeczności i tworzą aplikacje bazujące na omawianym mikrokomputerze. Pokazywały one różnorodne aplikacje z MICA - służące do monitorowania stanu maszyn, prewencyjnego serwisu czy też przykładowo monitoringu żywności w lodówkach.

Fotografia tytułowa: Demonstracyjna linia produkcyjna HAII4YOU na stoisku firmy