Universal Robots wprowadza lekkiego robota współpracującego z człowiekiem
| Gospodarka ArtykułyDuńska firma stworzyła nowego, jeszcze mniejszego robota przeznaczonego do współpracy z człowiekiem i wykonywania lekkich zadań na zautomatyzowanych stanowiskach montażowych. Roboty UR3 będę dostępne w Polsce oraz w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej od 1 maja bieżącego roku. Nowy przegubowy robot waży jedynie 11,2 kg i zapewnia udźwig do 3 kg. Posiada możliwość obrotu o 360° na wszystkich przegubach oraz nieograniczoną swobodę obrotu na przegubie końcowym.
- Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu UR3 automatyzacja prac prowadzonych na stanowisku montażowym staje się łatwa, bezpieczna i elastyczna. Dzięki wykorzystaniu robota UR3 w roli "pomocnika zapewniającego trzecią rękę", jeden pracownik może realizować zadania, które tradycyjnie wymagałyby zaangażowania dwóch osób. Jest to idealny wybór do zastosowań wymagających wykorzystania 6 osi, gdzie krytyczne znaczenie mają rozmiary, bezpieczeństwo i koszty - mówił dyrektor ds. technicznych (CTO) i współzałożyciel Universal Robots - Esben Oestergaard - który kierował trzyletnim projektem badawczo-rozwojowym poświęconym pracom nad nowym członkiem rodziny robotów UR.
- UR3 to optymalny pomocnik przy wykonywaniu prac obejmujących operacje montażowe, polerowanie, klejenie i przykręcanie, wymagających zapewnienia stabilnego poziomu jakości produktu. Nasz nowy robot może być również wykorzystywany na wydzielonym stanowisku pracy przy stole warsztatowym do podnoszenia, montowania i wkładania określonych części - dodał Esben Oestergaard.
Robot UR3 wyposażony jest w 15 zaawansowanych, regulowanych ustawień bezpieczeństwa. Jednym z nich jest unikalne wykrywanie nacisku, co umożliwia robotowi UR3 ograniczenie siły w momencie kolizji z pracownikiem. Domyślna wartość wyczuwanego nacisku wynosi 150 N. Możliwe jest także zaprogramowanie zatrzymania robota, jeżeli na swojej drodze napotka opór o sile wynoszącej tylko 50 N.
Robot umie podnosić, wkładać i dokręcać śruby stosując właściwy moment obrotowy. Wykonując klejenie potrafi za każdym razem dozować dokładnie taką samą ilość kleju przy zapewnieniu stałego i stabilnego poziomu ciśnienia wzdłuż ściśle określonej ścieżki.
UR3 zapewnia powtarzalność z dokładnością do 0,1 mm, podobnie jak UR5 i UR10. Potrafi dostosować swoje ruchy do obrysu powierzchni, na przykład do aluminiowej krawędzi smartfonu, "wyczuwając" kształt przedmiotu. Pozwala to uniknąć programowania ruchów i współrzędnych, co wymagałoby wprowadzenia ponad 100 różnych danych.
Więcej informacji na temat robota UR3 można znaleźć na nowej stronie internetowej Universal Robots.
Najważniejsze cechy robota UR3:
- 6-osiowy umożliwiający współpracę z człowiekiem robot przeznaczony do zastosowania na stanowiskach montażowych;
- waga: 11,2 kg;
- udźwig: 3 kg;
- zasięg: 50 cm;
- obrót o 360 stopni na wszystkich przegubach oraz nieograniczony obrót na przegubie końcowym;
- powtarzalność: ±0,1 mm (±0,004 cala);
- 15 regulowanych, zaawansowanych ustawień bezpieczeństwa (ograniczenie siły: domyślnie 150 N, możliwość zmniejszenia do 50 N);
- modułowa konstrukcja: wymiana przegubu zajmuje mniej niż 30 minut z dostawą
- w ciągu jednego dnia;
- udoskonalone sterowanie poziomu siły;
- nowa płyta główna zapewniająca szybsze uruchamianie.
Zastosowanie robota UR3:
- spawanie,
- klejenie,
- przykręcanie,
- malowanie (lakierowanie),
- podnoszenie i odkładanie,
- obsługa narzędzi ręcznych,
- prace laboratoryjne,
- prace wykonywane w kabinie z wyciągiem oparów.
źródło: Universal Robots