Po drugie: coraz popularniejsze napędy liniowe

Siłowniki to w aplikacjach w przemyśle i wielu innych zastosowaniach kluczowe elementy wykonawcze. Cechują się dużą różnorodnością, jeżeli chodzi o rozmiary, parametry i wykorzystywane medium. Obok rozpowszechnionych wersji pneumatycznych i hydraulicznych, na znaczeniu zyskują również elementy elektryczne, czyli osie liniowe. W nowym raporcie szczegółowo omawiamy te trzy grupy produktów, ich popularnych dostawców, a także przedstawiamy powiązane zastosowania i sektory rynku. Zapraszamy do lektury!

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Po drugie: coraz popularniejsze napędy liniowe

Siłowniki elektryczne, częściej określane mianem napędów liniowych, niezmiennie zyskują na popularności. Są one stosowane w miejsce elementów pneumatycznych oraz, choć rzadziej, hydraulicznych, szczególnie w maszynach i na liniach produkcyjnych. Stanowią preferowaną technologię w wielu innych zastosowaniach, takich jak w automatyce (niekoniecznie przemysłowej), meblarstwie czy zastosowaniach medycznych, aplikacjach montażowych, stołach i fotelach, w pojazdach i wielu innych aplikacjach.

W porównaniu z podzespołami pneumatycznymi cechują się uproszczoną konstrukcją (mniej komponentów, brak konieczności tworzenia systemu przygotowania medium), cichszą pracą oraz typowo niższym zużyciem energii. Napędy liniowe to też wysoka precyzja działania, możliwość pracy ze zmiennymi prędkościami, a także łatwość sterowania i monitorowania pracy. Omawiane podzespoły mają też pewne ograniczenia, w tym głównie większą wrażliwość na warunki środowiskowe (np. skrajne temperatury) czy typowo niższe parametry robocze (siła, prędkość) w porównaniu do wersji pneumatycznych.

Na rynku znajdziemy wielu dostawców napędów liniowych elektrycznych – zarówno przedstawicielstw producentów zagranicznych, jak i lokalnych dystrybutorów automatyki. Do najpopularniejszych w Polsce marek należą przede wszystkim: Festo, Thomson Tollo, Linak, Moteck, SMC, igus, a także m.in.: LinMot, Bosch Rexroth, Aventics, Parker, Auma, Faulhaber, Beckhoff oraz Hiwin. Zestawiono je w postaci chmury na rysunku 3.

 
Rys. 3. Najbardziej rozpoznawalne w Polsce marki siłowników elektrycznych; uwagi jak w przypadku rys. 2
Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy i obudowy przemysłowe
Artykuły
Od stanowisk i wyposażenia produkcji, przez ESD, do cleanroomów
Zasilanie, aparatura nn
Zasilanie w przemyśle
Pomiary
Przemysłowe pomiary wielkości nieelektrycznych - raport z rynku
Silniki i napędy
Przetworniki położenia i silniki krokowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rozwój AI sprzyja branży IPC
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Technika
Decentralna technika napędowa
Gospodarka
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Targi zagraniczne
Coiltech Italia 2025 - międzynarodowa konferencja i wystawa technologii nawijania elementów indukcyjnych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów