Po drugie: coraz popularniejsze napędy liniowe

Siłowniki elektryczne, częściej określane mianem napędów liniowych, niezmiennie zyskują na popularności. Są one stosowane w miejsce elementów pneumatycznych oraz, choć rzadziej, hydraulicznych, szczególnie w maszynach i na liniach produkcyjnych. Stanowią preferowaną technologię w wielu innych zastosowaniach, takich jak w automatyce (niekoniecznie przemysłowej), meblarstwie czy zastosowaniach medycznych, aplikacjach montażowych, stołach i fotelach, w pojazdach i wielu innych aplikacjach.

W porównaniu z podzespołami pneumatycznymi cechują się uproszczoną konstrukcją (mniej komponentów, brak konieczności tworzenia systemu przygotowania medium), cichszą pracą oraz typowo niższym zużyciem energii. Napędy liniowe to też wysoka precyzja działania, możliwość pracy ze zmiennymi prędkościami, a także łatwość sterowania i monitorowania pracy. Omawiane podzespoły mają też pewne ograniczenia, w tym głównie większą wrażliwość na warunki środowiskowe (np. skrajne temperatury) czy typowo niższe parametry robocze (siła, prędkość) w porównaniu do wersji pneumatycznych.

Na rynku znajdziemy wielu dostawców napędów liniowych elektrycznych – zarówno przedstawicielstw producentów zagranicznych, jak i lokalnych dystrybutorów automatyki. Do najpopularniejszych w Polsce marek należą przede wszystkim: Festo, Thomson Tollo, Linak, Moteck, SMC, igus, a także m.in.: LinMot, Bosch Rexroth, Aventics, Parker, Auma, Faulhaber, Beckhoff oraz Hiwin. Zestawiono je w postaci chmury na rysunku 3.

 
Rys. 3. Najbardziej rozpoznawalne w Polsce marki siłowników elektrycznych; uwagi jak w przypadku rys. 2
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej