Po trzecie: hydraulika siłowa

Finalnie waga ciężka! Hydraulika siłowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w aplikacjach wymagających dużych sił i gabarytów. Do takich należą prasy, obrabiarki, podnośniki i inne maszyny, w szczególności w przemyśle ciężkim. Systemy hydrauliczne są także niezbędne w maszynach roboczych i pojazdach. Jednocześnie ich dwa główne obszary zastosowań, tj. przemysłowe i związane z maszynami mobilnymi, różnią się pod względem rodzajów używanych elementów i charakterystyki aplikacji.

Użycie cieczy jako medium roboczego umożliwia generowanie sił rzędu tysięcy kN, a także tworzenie zaawansowanych układów hydraulicznych obejmujących całe maszyny i pojazdy. O ile hydraulika siłowa umożliwia realizację ruchów z największymi siłami, o tyle też wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak niższe prędkości ruchów, a także większa złożoność systemów w porównaniu do rozwiązań elektrycznych i często też pneumatycznych. Systemy hydrauliczne obejmują m.in. agregaty i akumulatory hydrauliczne, elementy sterownicze, rozdzielacze, itd., a także różnorodny osprzęt (przyłącza, węże, adaptery oraz podobne).

W zakresie hydrauliki przemysłowej i mobilnej na rynku polskim (i nie tylko) dominuje firma Bosch Rexroth, która jest w tym zakresie również liderem popularności (patrz rys. 4). Kolejne miejsca zestawienia zajęły firmy Parker oraz Hydac, a także m.in. Festo oraz SMC. Na rynku lokalnym działają także liczne polskie przedsiębiorstwa, w tym przykładowo CPP PREMA, Pneumat czy Agromet ZEHS Lubań.

 
Rys. 4. Popularnew kraju marki siłowników hydraulicznych; uwagi jak w przypadku rys. 2

Więcej niż siłowniki

Opisana w poprzednich rozdziałach szeroka oferta komponentów i systemów jest istotna zarówno w kontekście potrzeb kompleksowej obsługi klientów, jak też ma głęboki sens biznesowy. Sprzedaż siłowników, choć jest zazwyczaj głównym źródłem p r z y c h o d ów firm, stanowi jedynie część ich obrotów. Jak przedstawiono na wykresie (rys. 5), składowe oferty obejmują również sprzedaż osprzętu do siłowników (53% odpowiedzi) oraz innych produktów, takich jak komponenty układów pneumatycznych i hydraulicznych (40%). Innym segmentem działalności są usługi (30%), w tym kompletacje, projektowanie i wdrażanie systemów, szkolenia, serwis oraz regeneracja produktów.

 
Rys. 5. Odpowiedzi na pytanie o to, na czym zarabia się w branży?

Odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów sprzedaży komponentów (rys. 6) wskazują, że wiele z nich dostarczanych jest w ramach większych rozwiązań lub kompletacji, co zwykle wymaga od dostawcy posiadania oferty systemowej. Warto też zauważyć, że niektóre firmy oferują produkcję na zamówienie, co jest szczególnie istotne w przypadku siłowników. Klienci mają możliwość dostosowania parametrów, takich jak długość skoku, wymiary, rodzaje przyłączy, a także dodatkowe elementy. Na rynku dostępne są także podzespoły z rozszerzoną funkcjonalnością, umożliwiającą zdalne monitorowanie pracy oraz regulację niektórych parametrów roboczych przez użytkownika.

 
Rys. 6. Sposoby sprzedaży omawianych komponentów
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium