Wtorek, 07 lipca 2020

Przetworniki położenia i silniki skokowe

Enkodery i inne przetworniki położenia to podzespoły stosowane w przemyśle od wielu lat. Są one powszechnie wykorzystywane w maszynach, układach automatyki i różnorodnych systemach mechatronicznych. Dzisiaj, wraz z rozwojem elektroniki oraz wzrostem potrzeb związanych z popularyzacją Przemysłu 4.0, zyskują one nowe możliwości i funkcje cyfrowe. W raporcie omawiamy również silniki skokowe, których domeny zastosowań – szczególnie w przypadku mniejszych maszyn i urządzeń – są podobne do tych związanych z przetwornikami położenia. Zapraszamy do lektury.

Przetworniki położenia i silniki skokowe

Raport obejmuje dwie grupy produktów – przetworniki położenia (przede wszystkim enkodery) oraz silniki skokowe (krokowe). Enkodery umożliwiają określanie kąta obrotu, kierunku i prędkości obrotowej, a także prędkości liniowej i wartości przemieszczenia. Występują one, jeżeli chodzi o zasadę działania, w wersjach inkrementalnych i absolutnych, zaś pod względem budowy – optycznych i magnetycznych. Producenci oferują również ich wykonania specjalne – np. do pracy w aplikacjach o dużym poziomie wibracji czy w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Zagadnienia te omawialiśmy w APA i na stronie AutomatykaB2B. pl już wielokrotnie, a tutaj je tylko sygnalizujemy.

Z enkoderami wspólnie przedstawiamy silniki krokowe – przede wszystkim ze względu na zbieżność zastosowań obydwu grup produktów. Są one zasilane impulsowo, co pozwala na ruch rotora z określoną prędkością i przemieszczanie go o dany kąt, a jednocześnie zatrzymanie z zachowaniem momentu trzymającego. Z tych powodów silniki te są stosowane w maszynach pozycjonujących, dozujących, pakujących, w sprzęcie elektronicznym i wielu innych, w tym często wraz z przetwornikami położenia.

BRANŻE I APLIKACJE

Zastosowania produktów należących do obydwu omawianych grup są w kontekście ostatniej dekady relatywnie stałe. Podobnie jak w poprzednich raportach, tak też tym razem pierwsze miejsca listy zajmują wszystkie aplikacje związane z przemysłem, automatyką oraz maszynami. Dotyczy to szczególnie enkoderów (rys. 1), które w takich aplikacjach pełnią istotną funkcję elementów pomiarowych dostarczających informacje o położeniu oraz szybkości przemieszczania się części ruchomych. Ich ważnym zastosowaniem są też aplikacje związane z windami, gdzie przetworniki położenia wykorzystywane są przede wszystkim do kontroli pozycji kabiny, a także specjalne (np. wojskowe). Jeżeli zaś chodzi o silniki krokowe (rys. 2), to najczęstsze domeny ich zastosowań obejmują również systemy automatyki i maszyny, choć jednocześnie są one przesunięte w stronę mniejszych urządzeń.

 
Rys. 1 Najpopularniejsze zastosowania przetworników położenia i silników skokowych

Enkodery i silniki występują w wielu aplikacjach wspólnie. Tak jest przykładowo w maszynach, szczególnie w obrabiarkach, a także układach mechatronicznych – napędach liniowych, stołach obrotowych, ploterach, drukarkach 3D i innych, gdzie istnieje jednoczesna potrzeba wykonywania ruchów, jak też precyzyjnego określania pozycji, kąta czy szybkości.

 
Rys. 2 Zmiany ocen koniunktury w branży dystrybucji przetworników położenia

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty