Co sprzyja rozwojowi branży?
Rozwój rynku złączy przemysłowych w Polsce jest wynikiem synergii wielu czynników, z których część zidentyfikowaliśmy w badaniu. Zestawiono je w tabeli, zaś poniżej przedstawiamy krótkie omówienie.
Omawianemu rynkowi długoterminowo sprzyja automatyzacja linii produkcyjnych, modernizacja i rozwój przemysłu, bowiem generują one popyt na różnorodne rozwiązania łączeniowe. Ów temat można rozszerzyć na inne branże – energetykę, transport czy budownictwo. Wiąże się to również z postępującą elektryfikacją i cyfryzacją, które wymagają stosowania niezawodnych, nowoczesnych złączy.
W kontekście krótkoterminowym popyt rynkowy kształtuje ogólna aktywność gospodarcza firm, która przekłada się na inwestycje w sektorze prywatnym i państwowym. O ile w tym zakresie mamy dzisiaj do czynienia ze spowolnieniem, o tyle czynniki takie jak rozwój działalności eksportowej polskich firm, ale też deficyt w zakresie siły roboczej, sprzyjają automatyzacji i robotyzacji produkcji. Pochodną tego jest wzrost zapotrzebowanie na złącza. Warto też zauważyć, że sytuacja geopolityczna, w tym wojna na Ukrainie, istotnie wpływa na zwiększenie się wydatków na uzbrojenie i infrastrukturę obronną. A to z kolei generuje popyt na złącza specjalistyczne – taką sugestię kilkukrotnie podawali ankietowani przez nas dostawcy.
Do czynników prorozwojowych można również zaliczyć postęp technologiczny w samej branży. Złącza to liczne innowacje – w zakresie stosowanych materiałów, metod i działania ich elementów łączeniowych, a także, o czym pisaliśmy już powyżej, tworzenie wersji hybrydowych i modułowych. Trend ku nowoczesności napędzają też rozwijające się rynki. Takim jest przykładowo energetyka odnawialna, również rozwój elektroniki sprzyja stosowaniu mniejszych, bardziej funkcjonalnych złączy. U podłoża ich rosnącego wykorzystania znajduje się ponadto postępująca cyfryzacja przemysłu (Industry4.0). Warto też wspomnieć kwestie środowiskowe. Wzrost świadomości ekologicznej sprzyja stosowaniu rozwiązań przyjaznych dla natury, w tym złączy zaprojektowanych z myślą o minimalizacji wpływu ich produkcji na środowisko.
Ograniczenia rozwoju rynku
Branża złączy przemysłowych, choć dynamiczna i innowacyjna, napotyka szereg wyzwań, które hamują jej rozwój. Na podstawie danych uzyskanych od respondentów zidentyfikowaliśmy kilkanaście takich zjawisk. Zacznijmy od braku standaryzacji i mnogości typów złączy dostępnych na rynku. Była to wielokrotnie podkreślana kwestia, bowiem utrudnia wymianę komponentów i ich ofertowanie. W niektórych obszarach rynku mamy nadal do czynienia z długimi czasami dostaw, problemami z surowcami i podzespołami, do tego dostawcy wskazywali na obecność podróbek markowych złączy przemysłowych. Z drugiej strony, tj. w kontekście klientów, można wskazać brak stałości w zamówieniach, sezonowość, co prowadzi do problemów w planowaniu produkcji i zarządzaniu zapasami.
W części obszarów polski rynek cechuje niski poziom zainteresowania nowymi technologiami i konserwatyzm odbiorców, co ogranicza popyt na nowoczesne złącza. Mamy też do czynienia z wysokimi kosztami produkcji i inflacją cen, które dokładają się do i tak nie najlepszej koniunktury, a w praktyce coraz widoczniejszego spowolnienia gospodarczego. Ogólna niepewność ekonomiczna i związane z tym wyzwania mają wpływ na decyzje inwestycyjne firm, co przekłada się również na popyt na złącza przemysłowe. Nadzieję przynosi ewentualne odblokowanie funduszy unijnych z KPO, co sprzyjałoby poprawie lub nawet odwróceniu obecnej sytuacji.
W stronę 2024 i dalej
W nadchodzących latach można spodziewać się wzrostu popytu na złącza w kilku kluczowych sektorach i obszarach rynku (rys. 10). W prezentowanym zestawieniu pojawia się wiele wskazań znanych z poprzednich tego typu prognoz – takimi są m.in.: produkcja maszyn, energetyka, w tym energetyka odnawialna, transport szynowy (kolejnictwo), wojsko. Aczkolwiek są też różnice w stosunku do dotychczasowych statystyk. Podstawową jest wysoka pozycja wojska, co tłumaczyć można sytuacją wojenną za naszą wschodnią granicą i inwestycjami w obronność. Wyżej niż poprzednio znalazła się energetyka odnawialna, zaś niewielki regres odnotowało kolejnictwo. Warto również zwrócić uwagę na stopniowy wzrost wskazań związanych z elektromobilnością, a także pojawienie się wskazania: magazyny energii. Finalnym spostrzeżeniem jest zaś to, że mamy do czynienia z wielością rynków i zastosowań, co sprawia, że choć omawiana branża obecnie traci ze względu na ogólną sytuację gospodarczą, niezmiennie pozostaje wysoce atrakcyjna i perspektywiczna.
Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym jesienią 2023 roku wśród firm dostarczających w Polsce złącza przemysłowe.
Zbigniew Piątek