Branża o sobie

Dynamiczny rozwój sieci przemysłowych na świecie i w Polsce jest napędzany przez rosnące zainteresowanie automatyzacją, cyfryzacją procesów przemysłowych oraz nowymi technologiami, takimi jak 5G i sztuczna inteligencja. Całość tych procesów rozwojowych wchodzi w zakres założeń Przemysłu 5.0. W tym raporcie przedstawiamy skrótowo statystyki rozwoju komunikacyjnych sieci przemysłowych na świecie i szczegółowo, na bazie własnych badań ankietowych, opisujemy stan tego sektora w Polsce. Dla przykładu, szacuje się, że wartość rynku segmentu IIoT (Industrial IoT) w Polsce zwiększa się o 15–20% rocznie. Jest to wzrost wyższy niż w wielu krajach Europy Zachodniej, co wskazuje, że Polska nadrabia zaległości w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii przemysłowych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Główni odbiorcy podzespołów sieciowych (przewodowych)

Najwięksi odbiorcy komponentów sieci przemysłowych to firmy i organizacje, które potrzebują niezawodnych, skalowalnych i bezpiecznych rozwiązań komunikacyjnych do zarządzania swoimi procesami. Ich wymagania determinują rozwój i dostosowanie oferty dostawców do specyficznych potrzeb poszczególnych sektorów przemysłu. Wyniki tego rankingu (rys. 5) nie zmieniły się od roku co do kolejności sektorów, natomiast umocniły swoje pozycje dwie czołowe branże – producenci maszyn i zakłady produkcyjne. Ich wartości procentowe istotnie wzrosły (z 63 do 80% dla producentów maszyn oraz z 62 do 76% dla zakładów produkcyjnych). W nieco innym, bardziej szczegółowym układzie branż nasi respondenci stawiali prognozy co do najbardziej perspektywicznych branż z punktu widzenia zapotrzebowania na przemysłowe urządzenia sieciowe (rys. 6). Niezmiennie od lat najwięcej głosów pada na energetykę. W czołówce są ponadto przemysł maszynowy i produkcyjny, transport, intralogistyka i koleje. Odbiorcy w sektorze energetycznym stosują komponenty sieciowe w systemach SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) do monitorowania i sterowania pracą elektrowni oraz sieci przesyłowych. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich branż wymienionych na rysunku 6 jest ich zapotrzebowanie na komponenty zapewniające wydajną komunikację przy gwarantowaniu niezawodnej pracy urządzeń w na ogół trudnych warunkach środowiskowych. Istnieją też szczególne potrzeby poszczególnych odbiorców, które zależą od specyfiki ich działań, skali operacji i wymagań technologicznych. Uniwersalne cechy produktowe, jak parametry, cena, jakość itp., w różnym stopniu determinują preferencje odbiorców przemysłowych urządzeń sieciowych. Jak pokazuje rysunek 7, najważniejsze są parametry techniczne i cena. Nieco niżej punktowane, ale bardzo istotne, są takie cechy jak: jakość, zastosowanie urządzenia, marka producenta, przepustowość i prostota obsługi.

Rys. 5. Główni odbiorcy podzespołów sieciowych (przewodowych)
Rys. 6. Najbardziej perspektywiczne branże będące odbiorcami przemysłowych urządzeń sieciowych oferowanych w Polsce
Rys. 7. Najważniejsze dla klientów cechy przemysłowych urządzeń sieciowych

Branża o sobie

Dostawcy urządzeń sieciowych działają na rynku bardzo konkurencyjnym. W badaniach przed rokiem 57% respondentów ankiety uznawało tę branżę za silnie konkurencyjną. Obecnie było to 64% (rys. 8). Na pytanie o cenę wpływu rozwoju komunikacji bezprzewodowej w przemyśle na rynek sieci przewodowych (rys. 9) utrzymuje się opinia, że jest to wpływ istotny, ale tylko w części aplikacji, np. rozproszonych (78% odpowiedzi). Mimo rozwoju technologii bezprzewodowych ciągle dominuje komunikacja przewodowa. Z drugiej strony istnieje świadomość, że największe nowości technologiczne dotyczą komunikacji bezprzewodowej. Najczęściej wskazywano na technologię 5G (transmisja 5G/Industrial 5G) oraz Wi-Fi w trudnych warunkach środowiskowych.

Rys. 8. Konkurencja na polskim rynku przemysłowych urządzeń sieciowych jest…
Rys. 9. Ocena wpływu rozwoju komunikacji bezprzewodowej w przemyśle na rynek sieci przewodowych

Pogorszyły się w ostatnim roku oceny sytuacji na krajowym rynku dystrybucji przemysłowych urządzeń sieciowych (rys. 10). Przed rokiem odpowiedź "słaba" wybrało zaledwie 4% respondentów. W bieżącym badaniu liczba tych ocen wzrosła do 32%. Spadła liczba ocen "bardzo dobra", z 13 do 7%. Również oceny "dobra" w tym badaniu wystawiło 61% ankietowanych, podczas gdy przed rokiem było to 83%. Pocieszające są jednak oceny tendencji w zakresie koniunktury na omawianym rynku. Optymistów jest więcej niż pesymistów (rys. 11). Odpowiedź "poprawia się" wybrało 36% respondentów, a 10% uważa, że koniunktura słabnie.

Rys. 10. Sytuacja na krajowym rynku dystrybucji przemysłowych urządzeń sieciowych
Rys. 11. Tendencje w zakresie koniunktury na omawianym rynku

Szacunkowe oceny wartości polskiego rynku sieci przewodowych dla przemysłu nie zmieniły się w ostatnim roku. Odrzucając odpowiedzi skrajne, większość ankietowanych dostawców szacuje wartość krajowego ryku na poziomie ok. 300 mln zł.

W porównaniu z badaniem zeszłorocznym (rys. 12) wzrósł udział sprzedaży oddzielnych produktów (z 46 do 56%) przy spadku sprzedaży kompletnych systemów (z 54 do 44%). Jest to tendencja odwrotna do obserwowanej ogólnie dla automatyki przemysłowej, gdzie klienci preferują zakup kompletnych systemów i gotowych rozwiązań, zamiast integrować samodzielnie systemy z oddzielnych komponentów.

Rys. 12. Czy urządzenia sieciowe sprzedają się samodzielnie, czy raczej jako większe kompletacje?
Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy i obudowy przemysłowe
Artykuły
Od stanowisk i wyposażenia produkcji, przez ESD, do cleanroomów
Zasilanie, aparatura nn
Zasilanie w przemyśle
Pomiary
Przemysłowe pomiary wielkości nieelektrycznych - raport z rynku
Silniki i napędy
Przetworniki położenia i silniki krokowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rozwój AI sprzyja branży IPC
Powiązane treści
Procesy energetyczne w ekosystemie rozwiązań IoT - jubileusz firmy NUMERON
MOXA EDR – przemysłowy firewall, router i switch w jednym urządzeniu dla maksymalnego bezpieczeństwa sieci
Magistrala CAN w transporcie publicznym i magazynach energii – niezawodna komunikacja i automatyzacja
IO-Link i Real-Time Maintenance – nowoczesna technologia dla efektywnego utrzymania ruchu i inteligentnej diagnostyki
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Temat miesiąca
Szkolenia w przemyśle
Prezentacje firmowe
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh
Szkolenie
Ethernet przemysłowy w praktyce - konfiguracja i diagnostyka

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów