Przemysłowa komunikacja bezprzewodowa

Dynamiczny rozwój sieci przemysłowych na świecie i w Polsce jest napędzany przez rosnące zainteresowanie automatyzacją, cyfryzacją procesów przemysłowych oraz nowymi technologiami, takimi jak 5G i sztuczna inteligencja. Całość tych procesów rozwojowych wchodzi w zakres założeń Przemysłu 5.0. W tym raporcie przedstawiamy skrótowo statystyki rozwoju komunikacyjnych sieci przemysłowych na świecie i szczegółowo, na bazie własnych badań ankietowych, opisujemy stan tego sektora w Polsce. Dla przykładu, szacuje się, że wartość rynku segmentu IIoT (Industrial IoT) w Polsce zwiększa się o 15–20% rocznie. Jest to wzrost wyższy niż w wielu krajach Europy Zachodniej, co wskazuje, że Polska nadrabia zaległości w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii przemysłowych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Popularne marki

Rysunek 13 przedstawia w postaci chmury najpopularniejsze, zdaniem dystrybutorów, marki przemysłowych urządzeń sieciowych (przewodowych) sprzedawanych w Polsce. W porównaniu z badaniem sprzed roku utrzymuje się na pierwszym miejscu Moxa, a czołówkę stanowią poza tym: Siemens, Advantech, Cisco i Phoenix Contact.

Rys. 13. Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki przemysłowych urządzeń sieciowych (przewodowych) sprzedawanych w Polsce – wielkość napisu jest proporcjonalna do rozpoznawalności

Lider tego rankingu, tajwańska firma Moxa, jest dostawcą urządzeń sieciowych, takich jak przemysłowe przełączniki Ethernet, routery oraz systemy zabezpieczeń. Produkty Moxa są powszechnie stosowane w sektorze transportu, energetyki oraz przemysłowym IT. Drugi w naszym zestawieniu, europejski gigant Siemens, jest liderem w zakresie automatyki przemysłowej oraz technologii sieciowych, takich jak Industrial Ethernet i Profinet. Firma ta oferuje szeroki wachlarz produktów i usług, od przełączników sieciowych po kompleksowe systemy zarządzania produkcją (SCADA, MES). Advantech, kolejna firma z Dalekiego Wschodu, dostarcza rozwiązania do komunikacji przemysłowej, w tym routery, bramki, moduły komunikacyjne oraz platformy IoT, które ułatwiają integrację i zarządzanie danymi w zakładach produkcyjnych. Następna na liście amerykańska firma Cisco zajmuje się produkcją zaawansowanych routerów przemysłowych, przełączników Ethernet oraz rozwiązań do zarządzania sieciami wykorzystywanymi w środowiskach przemysłowych i zabezpieczania ich. Zamykający grupę czołowych marek w naszym rankingu Phoenix Contact jest firmą znaną z szerokiej gamy komponentów sieciowych, w tym przełączników przemysłowych, modułów I/O oraz rozwiązań do integracji różnych protokołów.

Mirosław Zwierzyński

Elmark

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją użytkownicy istniejącej infrastruktury sieciowej, jest jej dostosowanie do nowych standardów, w tym tych związanych z cyberbezpieczeństwem. W obliczu rosnącej liczby zagrożeń, infrastruktura komunikacyjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nie tylko stabilnej i bezawaryjnej pracy systemów, ale także ich odporności na ataki. Wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa oraz integracja istniejących i nowych standardów wymiany danych często wymaga gruntownych zmian, które muszą uwzględniać specyfikę już istniejącej architektury.

To dostosowanie rodzi szereg wyzwań. Przede wszystkim wymaga ono aktualizacji lub całkowitej przebudowy systemów, które nierzadko funkcjonują od lat i były tworzone w oparciu na innych założeniach technologicznych, m.in. w większości bazujących na tzw. płaskich sieciach. Mówimy o tzw. długu technologicznym w obszarze sieci OT, z którym wiele organizacji musi się zmierzyć. Praca z infrastrukturą niespełniającą współczesnych wymagań w zakresie przepustowości, niezawodności czy zabezpieczeń stanowi ogromne wyzwanie dla specjalistów. Często konieczne jest tworzenie rozwiązań pomostowych, umożliwiających stopniową modernizację przy zachowaniu ciągłości działania systemów.

W efekcie sieci przemysłowe stają się coraz bardziej zaawansowane i skomplikowane. Wymaga to dostępu do specjalistów o unikalnych kompetencjach – w zakresie nie tylko technologii sieciowych i ich bezpieczeństwa, ale także rozumienia specyfiki infrastruktury przemysłowej, architektury systemów OT oraz protokołów tam funkcjonujących.

Podsumowując, rozwój sieci przemysłowych w kierunku nowoczesnych, skalowalnych bezpiecznych systemów wiąże się z wieloaspektowymi wyzwaniami: od technicznych, związanych z infrastrukturą, po kompetencyjne, związane z potrzebą posiadania wykwalifikowanych ekspertów. Jednocześnie sieci to dziś już nieodzowny i kluczowy element każdego większego systemu automatyki oraz podstawa do sprawnego funkcjonowania infrastruktury przemysłowej.

Przemysłowa komunikacja bezprzewodowa

Jak pisaliśmy na początku tego raportu, udział technologii bezprzewodowych wynosi zaledwie 7%, ale ich znaczenie i akceptacja w zastosowaniach fabrycznych systematycznie rosną. Typowe zastosowania obejmują wymianę kabli, bezprzewodowy dostęp do maszyn i łączność z mobilnym sprzętem przemysłowym. Fantastyczne perspektywy rozwoju rysują się dla technologii Industrial IoT.

pytanie o najważniejsze technologie bezprzewodowe w polskim przemyśle nasi respondenci na czołowych trzech miejscach wymienili sieci Wi-Fi (86% wskazań), sieci GSM (79%) oraz Bluetooth (64%). W krajowym przemyśle, tak jak na świecie, rośnie znaczenie Industrial IoT (58% wskazań). Zaskakujące jest utrzymywanie się na wysokiej pozycji (47%, tak samo jak rok temu) komunikacji radiomodemowej. Wbrew oczekiwaniom, że w zastosowaniach do transmisji na duże odległości zostanie ona wyparta przez sieci komórkowe, radiomodemy zachowują stały poziom w statystykach głównych technologii. Na pytanie o najważniejsze zdaniem dystrybutorów marki przemysłowych urządzeń Wi- Fi sprzedawanych w Polsce (rys. 15) otrzymaliśmy bardzo "długi ogon" marek (23 firmy), jednak czołówkę stanowią te same firmy, które prezentowaliśmy wcześniej przy opisie komunikacji przewodowej. Są to: Moxa, Siemens, Advantech i Cisco. Wysokie pozycje zajmują ponadto: Teltonika, TP Link, Antaira i Phoenix Contact.

Rys. 14. Najważniejsze technologie bezprzewodowe w przemyśle
Rys. 15. Najważniejsze zdaniem dystrybutorów marki przemysłowych urządzeń Wi-Fi sprzedawanych w Polsce – wielkość napisu jest proporcjonalna do rozpoznawalności

Interesująca jest ocena przez dystrybutorów tempa wdrażania technologii 5G, opisywanej od lat jako przełomowej. Ponieważ wyraźnie obserwuje się, że ciągle ma ona status "świetnie zapowiadającej się", zadaliśmy w ankiecie pytanie o ocenę tempa jej wprowadzania do komunikacji w przemyśle (rys. 16). W zasadzie nie byliśmy zaskoczeni, że ocen "powyżej oczekiwań" było zero, natomiast "poniżej oczekiwań" aż 73%.

Rys. 16. Ocena tempa wprowadzania technologii 5G do komunikacji w przemyśle
Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy i obudowy przemysłowe
Artykuły
Od stanowisk i wyposażenia produkcji, przez ESD, do cleanroomów
Zasilanie, aparatura nn
Zasilanie w przemyśle
Pomiary
Przemysłowe pomiary wielkości nieelektrycznych - raport z rynku
Silniki i napędy
Przetworniki położenia i silniki krokowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rozwój AI sprzyja branży IPC
Powiązane treści
Procesy energetyczne w ekosystemie rozwiązań IoT - jubileusz firmy NUMERON
MOXA EDR – przemysłowy firewall, router i switch w jednym urządzeniu dla maksymalnego bezpieczeństwa sieci
Magistrala CAN w transporcie publicznym i magazynach energii – niezawodna komunikacja i automatyzacja
IO-Link i Real-Time Maintenance – nowoczesna technologia dla efektywnego utrzymania ruchu i inteligentnej diagnostyki
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Temat miesiąca
Szkolenia w przemyśle
Prezentacje firmowe
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh
Szkolenie
Ethernet przemysłowy w praktyce - konfiguracja i diagnostyka

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów