Podsumowanie

Istotne wyniki ankiety zaprezentowaliśmy nie tylko na kilkunastu rysunkach, ale także w kilku tabelach, które dają bardzo szczegółowy obraz krajowego rynku urządzeń do komunikacji przemysłowej, zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej. Można z tych tabel dowiedzieć się, jakie komponenty przemysłowych sieci przewodowych i bezprzewodowych, jakich marek i w jakich standardach sieciowych oferują poszczególne firmy liczące się na krajowym rynku. Chociaż rozwój sieci przemysłowych przynosi wiele korzyści (takich jak zwiększenie wydajności, poprawa bezpieczeństwa i lepsza kontrola nad procesami produkcyjnymi), to istnieją liczne bariery, które firmy muszą pokonać, aby w pełni wykorzystać potencjał tych technologii. Oto kilka głównych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami:
Integracja nowych technologii ze starszymi systemami
W wielu zakładach nadal funkcjonują starsze systemy automatyki oparte na tradycyjnych technologiach, takich jak Fieldbus. Integracja tych starszych systemów z nowoczesnymi sieciami Ethernetu przemysłowego lub IIoT może być kosztowna i technicznie skomplikowana. Wymaga to zastosowania specjalnych bramek (konwerterów), które umożliwiają współpracę różnych protokołów. Wdrażanie zaawansowanych rozwiązań sieciowych wiąże się nie tylko z barierą wysokich kosztów, ale też z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, umiejących projektować zaawansowane systemy sieciowe, wdrażać je oraz nimi zarządzać.

Anna Krakowian
Pracownia Informatyki NUMERON
Czy cyberbezpieczeństwo jest dużym wyzwaniem w implementacji rozwiązań dla przemysłowych sieci IoT?
Zabezpieczenia bramek IoT są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa danych i ich ochrony przed cyberatakami. Obserwujemy więc ciągły wzrost jego znaczenia. Szczególnie że na początku 2025 r. wchodzą w życie przepisy unijnej dyrektywy NIS2.
Jak wychodzicie naprzeciw potrzebom odbiorców?
Duża grupa naszych klientów to przedstawiciele sektorów krytycznych, których dotyka obowiązek raportowania naruszeń bezpieczeństwa oraz zapewnienia transparentności w obszarze cyberbezpieczeństwa. Budujemy na rzecz klientów układy odczytowe złożone z setek urządzeń. Tymczasem duża liczba połączonych urządzeń IoT stwarza większe ryzyko cyberataków i wymaga stosowania solidnych zabezpieczeń.
NUMERON jako dostawca infrastruktury odczytowej przede wszystkim kładzie nacisk na działania minimalizujące ryzyko wystąpienia zagrożeń. Otoczenie jest zmienne, a incydenty są oczywiście nieuniknione, co wymaga prowadzenia ustawicznych działań. W zasadzie ciągle audytujemy otoczenie, identyfikujemy obszary wymagające poprawy i wprowadzamy rozwiązania łagodzące luki w zabezpieczeniach urządzeń, zwiększające poziom cyberochrony i minimalizujące ryzyko.
Odpowiedź na pytanie, jak przełożyć regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa urządzeń IoT na konkretne rozwiązania techniczne, musi być trudna?
Oczywiście, to trudne i kosztowne działanie. Wymaga zrozumienia zarówno przepisów prawnych, jak i technicznych aspektów implementacji. Mamy świadomość, że regularne szkolenia kadry w zakresie najlepszych praktyk bezpieczeństwa pozwolą nam wykonywać kolejne kroki w stronę zgodności z aktualnymi wymaganiami.
Już w styczniu rozpoczynamy realizację kompleksowego projektu wsparcia doradczego z ekspertami Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. Wyposaży on nas w najbardziej aktualną wiedzę, ale i w największym stopniu przybliży do spełnienia wszystkich wymagań cyberbezpieczeństwa stawianych przed naszymi urządzeniami.
Cyberbezpieczeństwo
Zwiększona liczba połączonych urządzeń i rosnąca otwartość na Internet sprawiają, że sieci przemysłowe stają się bardziej podatne na ataki cybernetyczne. Zagrożenia obejmują kradzież danych, nieautoryzowany dostęp do systemów oraz ataki typu ransomware, które mogą prowadzić do przestojów produkcyjnych i strat finansowych. Wprowadzenie skutecznych rozwiązań zabezpieczających wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Standaryzacja
Wiele starszych systemów działa na niestandardowych protokołach lub urządzeniach, co stanowi barierę dla pełnej cyfryzacji z wykorzystaniem różnych protokołów komunikacyjnych.
Reasumując, trzeba przyznać, że mimo wielu korzyści wynikających z automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych, rozwój sieci przemysłowych napotyka szereg barier i wyzwań. W Polsce, tak samo jak na świecie, firmy muszą stawić czoło różnym problemom utrudniającym wdrażanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych w przemyśle.

Wiesław Marciniak
współpraca: Wojciech Stasiak