Technologia RFID - podstawa Przemysłu 4.0

| Technika

Co jest celem Przemysłu 4.0 i dlaczego technologia RFID jest w tym kluczowa? Jest nim dalszy wzrost wydajności w produkcji przemysłowej i logistyce. Służy do tego już nie tylko jedno rozwiązanie, wzrost wydajności uzyskuje się za pomocą wielu różnych środków. Jednym z nich jest elastyczność w stosowaniu rozwiązań automatyki.

Technologia RFID - podstawa Przemysłu 4.0
 
Fot. 1. Silny duet: głowice UHF F190 oraz F192 od Pepperl+Fuchs

Producenci coraz częściej poszukują rozwiązań aplikacyjnych o specyfice przemysłowej, które mogą być szybko i łatwo zaadaptowane do zmian produkcyjnych. Odnosi się to zarówno do bieżącej produkcji, jak też dostarczenia materiałów i logistyki produktów pośrednich i końcowych. Dostosowanie zdolności produkcyjnych poprzez elastyczną rozbudowę systemu powinno być również brane pod uwagę.

Powodem tego są oczekiwania klienta. Wymaga to rozszerzenia zakresu dostaw i produkcji mniejszych partii. Ponadto klient oczekuje szybkiej dostawy zamówionych elementów oraz krótkiego czasu realizacji wprowadzania na rynek nowych rozwiązań.

W celu osiągnięcia takiej elastyczności poszczególne działy w zakładzie produkcyjnym, jak i cały mechanizm muszą stać się inteligentne. Przemysł 4.0 różni się zasadniczo od poprzednich podejść do kompleksowej automatyzacji, takich jak komputerowo zintegrowane wytwarzanie. Jest zdecentralizowany, a zatem przenosi tyle inteligencji, ile to możliwe w rzeczywistym procesie produkcyjnym.

Każdy komponent dostarcza informację, która jest przekształcana na kolejny krok produkcji. Jest ona rejestrowana w znaczniku RFID, więc i dostępna w kolejnych procesach. RFID to jedyna dostępna technologia, która umożliwia jednocześnie odczytywanie i zapisywanie identyfikatora produktu i dlatego jest podstawą Przemysłu 4.0.

Na niższym poziomie produkcji technologia RFID może znacznie przyczynić się do zmniejszenia kosztów, poprawy jakości, a przede wszystkim zapewnienia przejrzystości zautomatyzowanej produkcji. Jest to jedyna ekonomicznie uzasadniona technologia do ciągłego zapisu i odczytu danych w pojedynczym, wydajnym ekonomicznie procesie.

W celu dokonania niezbędnych dostosowań do produkcji, oprócz dobrania odpowiedniej ogólnej koncepcji, należy zastosować produkty RFID oferujące elastyczność, doskonałe parametry odczytu/zapisu oraz spełniające światowe normy.

OPTYMALNA WYDAJNOŚĆ SYSTEMU UHF DLA TWOJEJ AUTOMATYKI

 
Fot. 2. Sercem głowicy F190 jest opracowana nowa konstrukcja anteny, która zapewnia zwiększoną czułość oraz gwarancję szybkiej zmiany trybu polaryzacji. Pepperl+Fuchs ponownie ustala nowe standardy w zakresie UHF

Technologia RFID oferuje istotne korzyści w bardzo szerokim zakresie zastosowań, a inwestycja szybko zostaje zrównoważona poprzez zwiększenie wydajności, przejrzystości i poprawy jakości produktu. W przeszłości potrzeba dużej odległości odczytu kilku czy kilkunastu tagów z dużą prędkością była przeszkodą, którą nie każdy produkt był w stanie z łatwością pokonać.

Z nową rodziną głowic UHF firma Pepperl+Fuchs opanowała te wymagania. Głowica F190 umożliwia odczyt/zapis danych z odległości do 2 m, zaś F192 z odległości aż do 6 m. Obydwie głowice mają własności, po osiągnięciu których użytkownik nie ma więcej oczekiwań:

  • odczyt wybranych tagów,
  • unikanie luk odczytu dzięki zmiennej polaryzacji anteny,
  • proste uruchomienie dzięki modułom funkcyjnym,
  • współpraca ze wszystkimi rodzajami interfejsów.

Możliwość szybkiego przełączania polaryzacji anteny UHF podczas pracy oferuje unikalne zalety w zastosowaniu. Dzięki zmianom polaryzacji jest możliwość selektywnego odczytu tagów skierowanych w różnych kierunkach, eliminacja luk odczytu oraz bardzo duża odległość skanowania z jak najniższą mocą transmisji.

Obydwie głowice mają metalowe obudowy z IP67 oraz konektory M12. Dzięki systemowi IDENT Control głowice mogą zostać podłączone do wszystkich możliwych sterowników. Jest to prawdziwa innowacja.

UNIKALNY SKOK EWOLUCYJNY

 
Fot. 3. Dzięki zasięgowi do 6 metrów oraz jednoczesnemu odczytowi do 200 tagów, głowica F192 jest idealnym rozwiązaniem w logistyce

"Globalizacja" to już nie tylko hasło będące na czasie, ale rzeczywistość. Dzięki rodzinie głowic UHF F190/F192 i koncepcji IDENTControl, Pepperl+Fuchs umożliwia globalne zastosowanie RFID w dowolnych aplikacjach. Nasz system współpracuje ze wszystkimi typami sterowników dzięki odpowiednim modułom komunikacyjnym.

Zintegrowana składnia poleceń pozwala podłączać systemy LF, HF lub UHF do dowolnego sterownika praktycznie w ten sam sposób. Ta podstawowa funkcjonalność znacznie upraszcza globalne zastosowanie i umożliwia standardową instalację na poziomie maszyn.

Siemens oferuje Profibus i Profinet, zaś Pepperl+Fuchs wychodzi poza granice Europy i komunikuje się ze sterownikami z całego świata za pośrednictwem CC-Link, Ethernet/IP, EtherCAT i innych protokołów oraz magistrali systemowych. To myślenie globalne.

Nowa rodzina czytników UHF zachwyca nie tylko dużymi zasięgami odczytu, ale także wystarczającą selektywnością, dzięki czemu jest zagwarantowana najlepsza wydajność urządzeń. Osiągnięte jest to za pomocą innowacyjnej technologii anteny. Dzięki całkowicie nowemu opracowaniu systemu czytniki UHF są zdolne do szybkiej zmiany polaryzacji w trakcie pracy.

 
Fot. 4. Kompaktowa głowica F190 wymaga niewiele miejsca i jest niezwykle skuteczna dla mniejszych zasięgów

Tworzy to dwie ważne właściwości aplikacyjne: selektywny odczyt poszczególnych transponderów oraz zapobieganie lukom w odczycie. Bardzo łatwo wtedy dopasować tagi - np. na pojemnikach, a następnie selektywnie odczytywać. W trybie poziomym odczytywana jest jedna grupa tagów, w trybie pionowym kolejna grupa i wtedy wszystkie nośniki są odczytywane dzięki zmianie trybu polaryzacji. Eliminuje to niechciane powtórne odczyty w sąsiadujących liniach produkcyjnych.

Inne aplikacje mają na celu zapewnienie, że kilka transponderów jest odczytywanych w położeniu, gdzie ich wyrównanie nie jest precyzyjnie zdefiniowane. Zmienne warunki otoczenia wpływają na wydajność odczytu, co może powodować luki ze względu na zakłócenia. W związku z tym głowice F190 i F192 wyznaczają nowe standardy.

Różnią się one nie tylko energią emitowaną w celu zminimalizowania odbić, ale mogą się także przełączać między trybami polaryzacji. Dzieje się to bardzo szybko, w ciągu kilku milisekund. Emitowana energia może być także zoptymalizowana dzięki opcji PowerSweep.

Połączenie tych cech gwarantuje niezawodność procesu oraz maksimum wydajności. Dzięki duetowi UHF od Pepperl+Fuchs skomplikowane aplikacje RFID mogą być teraz uproszczone - na całym świecie.

Pepperl+Fuchs

Zobacz również