Wyłącznik bezpieczeństwa RFID z ryglowaniem elektrycznym serii NG

| Technika

Firma Pizzato opracowała nowy system ryglowania na potrzeby zastosowania w elektromagnetycznych wyłącznikach bezpieczeństwa serii NG. Dzięki unikalnej konstrukcji wyłączniki serii NG można stosować we wszystkich instalacjach lub urządzeniach, gdzie zachodzi potrzeba np. wielokrotnego otwierania i zamykania różnego rodzaju drzwi, osłon, częstego czyszczenia za pomocą strumienia gorącej wody, na stanowiskach o dużym zapyleniu itp. Ponadto zastosowanie aktywatora RFID z wysokim poziomem kodowania eliminuje konieczność montażu dodatkowych urządzeń do kontroli zamknięcia osłon.

Wyłącznik bezpieczeństwa RFID z ryglowaniem elektrycznym serii NG

RÓŻNORODNOŚĆ WYKONANIA

Wyłączniki produkowane są w kilku wariantach wykonania. W ofercie dostępne są wyłączniki wyposażone w klucz do beznapięciowego odblokowywania wyłącznika, z zabudowanym przyciskiem do awaryjnego odblokowania wyłącznika oraz aktywatorami o niskim lub wysokim stopniu kodowania.

 
Fot. 1. Wersje z wbudowanymi elementami sterowniczymi

Dostępne są również wersje, w których na pokrywie wyłącznika umieszczone są elementy sterownicze np. przyciski lub wyłącznik STOP (fot. 1). Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie konieczności zabudowy tych elementów w dodatkowych obudowach, co np. w przypadkach zabudowy ich na wygrodzeniach bezpieczeństwa znacznie upraszcza okablowanie oraz podnosi estetykę wykonania wygrodzenia.

Uzupełnieniem konfiguracji wykonania wyłącznika jest możliwość doboru wejścia kablowego - w zależności od wyposażenia można wybrać pomiędzy standardowym gwintowanym wyjściem kablowym M20x1,5 a wyjściem zakończonym konektorem 8-, 12- lub 19- pinowym.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

 
Fot. 2. Trzpień wyłącznika serii NG

Wyłączniki te charakteryzują się:

  • dużą elastycznością i tolerancją dotyczącą dopasowania do siebie elementów, na których zabudowane są poszczególne podzespoły wyłącznika,
  • wysokim stopniem ochrony IP67/69k,
  • siłą trzymania wynoszącą nawet do 9750 N,
  • możliwością łączenia do 32 elementów w ramach jednego obwodu bez utraty stopnia bezpieczeństwa PL e i SIL3,
  • sygnalizacją statusu wejść i wyjść za pomocą umieszczonych na pokrywie diod LED,
  • łatwością utrzymania w czystości będącej podstawą bezawaryjnego działania,
  • łatwością podłączenia dzięki zastosowaniu zacisków typu push-in.

INNOWACYJNY SYSTEM RYGLOWANIA

 
Fot. 3. Przedstawiciele INSTOM-u odbierający statuetkę Tytanowe Skrzydła (od lewej): Bartosz Kaczmarek, Michał Wamil, Piotr Napieraj, Artur Atłas

Innowacyjne rozwiązanie zastosowane w wyłącznikach serii NG dotyczy konstrukcji głowicy wyłącznika oraz kształtu trzpienia pełniącego funkcję klucza. W stosowanych dotychczas elektromagnetycznych wyłącznikach bezpieczeństwa otwór w głowicy przystosowany był do aktywowania wyłącznika za pomocą płaskiego klucza. W głowicy wyłącznika znajduje się duży, przelotowy otwór, w który wchodzi trzpień o obłym kształcie spełniający funkcję klucza (fot. 2).

Trzpień połączony jest z podstawą za pomocą przegubu pozwalającego na elastyczne odchylenie go w dwóch osiach. Zastosowane rozwiązanie pozwala na skuteczne zazbrojenie się dwóch skojarzonych ze sobą elementów wyłącznika (rys. 1) oraz poprawę, korektę dopasowania elementów urządzenia, na których są one zamocowane.

 
Fot. 4. Głowica wyłącznika serii NG z przelotowym otworem

Cecha ta jest szczególnie ważna np. przy drzwiach lub elementach osłon, które opuszczają się / zmieniają swoje położenie w czasie długotrwałej eksploatacji. Ponadto głowicę wyłącznika można obracać dookoła o 90° - pozwala to na dopasowanie zamocowania wyłącznika do warunków miejsca zabudowy.

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcji głowicy (fot. 4) możliwe jest również bezproblemowe czyszczenie wyłącznika nawet przy wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem do 100 bar (10 MPa) o temperaturze do 80°C, ponieważ profil otworu w głowicy nie pozwala na gromadzenie się w nim wody oraz osadzanie zabrudzeń.

Parametrem, na który należy szczególnie zwrócić uwagę, jest maksymalna siła trzymania wynosząca do 9750 N. Dla porównania siła trzymania powszechnie dostępnych na rynku wyłączników z ryglowaniem za pomocą płaskiego klucza wynosi przeważnie od 1300 do 2800 N.

ZASTOSOWANIE

 
Rys. 1. Samoczynne dopasowywanie się elementów

Produkt ten został nagrodzony na odbywających się w dniach 6-8 listopada 2018 targach Warsaw Industry Week. Przedstawiciele firmy INSTOM otrzymali od organizatorów targów WIW statuetkę "Tytanowe Skrzydła".

Wszystkich zainteresowanych ofertą handlową i usługową firmy INSTOM zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.instom.com.pl oraz o kontakt telefoniczny lub mejlowy na adres handlowy@instom.com.pl. Szczegółowe dane kontaktowe znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce kontakt.

INSTOM sp. z o.o.

Zobacz również