W KOPALNI TYLKO URZĄDZENIA Z GRUPY I
W obrębie grupy I wydzielono dwie kategorie: M1 i M2. Urządzenia kategorii M1 zapewniają bardzo wysoki stopień zabezpieczenia, czyli wciąż pracują w atmosferze wybuchowej nawet w momencie wystąpienia rzadkiej awarii, a w razie niezadziałania jednego z zabezpieczeń, drugie (niezależne) spełni swoją funkcję. Poziom bezpieczeństwa jest zapewniony również wtedy, gdy dojdzie do dwóch osobnych uszkodzeń. Sprzęty z kategorii M2 gwarantują natomiast wysoki poziom bezpieczeństwa, a w razie wystąpienia atmosfery wybuchowej są wyłączane.
W oznakowaniu urządzenia zawarta jest także informacja o zastosowanym w nim typie ochrony. Przykładowe symbole to: e, który oznacza budowę wzmocnioną, d - obudowę ognioszczelną, p - obudowę z osłoną gazową z nadciśnieniem, o - osłonę olejową, i - obudowę iskrobezpieczną, q - osłonę piaskową oraz m - hermetyzację. Dalej przedstawiamy rozwiązania konstrukcyjne kryjące się za wybranymi oznaczeniami, a w ramce - przykładowe produkty.
Na przykład typ ochrony d polega na umieszczeniu wszystkich części urządzenia potencjalnie stanowiących źródło zapłonu w środku obudowy. Ta ostatnia jest ponadto w stanie wytrzymać ciśnienie eksplozji w jej wnętrzu i uniemożliwia eskalację wybuchu na zewnątrz. Uzyskuje się to, wykonując szczeliny gaszące, tzn. otwory możliwie najdłuższe oraz najwęższe. Gazy spalinowe i płomienie, które wydobywają się nimi w czasie wybuchu, oddają ich krawędziom ciepło, dzięki czemu na zewnątrz obudowy same nie stanowią już źródła zapłonu.
JAK ZREALIZOWAĆ OBUDOWĘ TYPU P?
Wymiary szczelin w obudowach ognioszczelnych muszą być dostosowane do rodzaju substancji łatwopalnej. Informację o niej znajdziemy również w oznaczeniu urządzenia, zaraz za symbolem charakteryzującym rodzaj ochrony (w tym przypadku d). Substancje wybuchowe podzielono na następujące grupy: metan i pył węglowy (I), propanową (II A), etylową (II B) i wodorową (II C). Obudowy ognioszczelne są używane w urządzeniach, w których w czasie normalnego działania występują iskry, łuki elektryczne albo nagrzewające się powierzchnie. Przykładem jest aparatura łączeniowa.
W urządzeniach w obudowie typu p części stanowiące potencjalne źródło zapłonu są umieszczone w osłonie wypełnionej specjalnie dobranym gazem ochronnym, na przykład powietrzem lub gazem niepalnym. Jego ciśnienie jest utrzymywane cały czas powyżej ciśnienia atmosferycznego, co zapobiega wnikaniu atmosfery wybuchowej obecnej na zewnątrz obudowy do jej środka. Gaz ochronny jest albo na stałe, w odpowiedniej ilości uwzględniającej jego ubytki, zamknięty w osłonie, albo przepływa przez nią, doprowadzany z zewnątrz (spoza atmosfery wybuchowej) specjalnym kanałem.
W tej konstrukcji ważne jest, aby obudowa i - jeśli są stosowane - przewody doprowadzające gaz ochronny wytrzymywały ciśnienie 1,5-krotnie przekraczające nadciśnienie robocze. Oprócz tego konieczna jest blokada, która uniemożliwia włączenie urządzenia przed "przewietrzeniem" jego osłony i alarm lub natychmiastowe wyłączenie zasilania, jeśli dopływ gazu ochronnego zostanie zablokowany albo jego ciśnienie spadnie poniżej wartości granicznej.
Wszędzie tam, gdzie ryzyko wybuchu jest duże, stosuje się też różne metody zapobiegania jego rozprzestrzenianiu się. W kopalniach przykładem są uruchamiane automatycznie w razie wykrycia płomienia zapory gaśnicze i zawory albo klapy odcinające. Ważne są ponadto szkolenia personelu - nawet najlepsze zabezpieczenia sprzętowe nie będą bowiem skuteczne, jeżeli zawiedzie człowiek. |
CO CHARAKTERYZUJE OBUDOWY ISKROBEZPIECZNE?
Ochrona typu p jest stosowana m.in. w dużych maszynach i silnikach pierścieniowych. Z kolei w urządzeniach o stopniu ochrony q wszystkie części iskrzące oraz nagrzewające się zanurzone są w piasku (albo w szklanych kulach). Izolator ten jest wprowadzany na etapie produkcji do wnętrza obudowy, której zwykle nie da się otworzyć w czasie eksploatacji. Ważne jest, aby piasek nie mógł się z osłony wydostać. Odpowiedni poziom szczelności wymagany jest także w przypadku obudów typu o, czyli z osłoną olejową.
W konstrukcjach iskrobezpiecznych chodzi z kolei o to, by w obwodach urządzenia nie powstawały zjawiska, które mogłyby spowodować zapłon mieszanki wybuchowej. Choć zatem dopuszcza się w ich wypadku zarówno iskrzenie, jak i nagrzewanie się powierzchni, musi być zachowany stosowny margines bezpieczeństwa pomiędzy energią tych pierwszych i temperaturą drugich a wartościami granicznymi dla mieszaniny wybuchowej. Realizuje się to, odpowiednio dobierając komponenty obwodów elektrycznych oraz ograniczając ich napięcia i prądy. W wykonaniu iskrobezpiecznym dostępna jest m.in. aparatura pomiarowa.
Oprócz grupy, kategorii, rodzaju ochrony przeciwwybuchowej i grupy wybuchowości w oznaczeniu urządzeń z grupy II musi się też znaleźć informacja o jego klasie temperaturowej i/lub maksymalnej temperaturze powierzchni. W wypadku sprzętów z grupy I, na których może osadzać się pył węglowy, maksymalna temperatura powierzchni nie powinna być większa niż +150°C. Gdy przedsięwzięto odpowiednie działania, aby jego gromadzeniu się zapobiec, jest to natomiast +450°C.
Przykłady urządzeń do stref zagrożonych wybuchem w górnictwieSilniki do napędów organu urabiającego kombajnów górniczych dSKgw225L4 - cecha przeciwwybuchowości: I M2 Ex d I, napięcie zasilania: 1000 V / 1140 V, system chłodzenia: ICW 37, moc znamionowa: 200 kW, prędkość znamionowa: 1475/min, sprawność znamionowa: 93,7%, moment znamionowy: 1294 Nm, współczynnik mocy znamionowy: 0,86, prąd rozruchowy/prąd znamionowy: 5,8 A, moment rozruchowy/moment znamionowy: 1,6, moment maksymalny/moment znamionowy: 2,1, moment bezwładności: 1,7 kgm². Pompy typu OW- AM i OW-B do odwadniania kopalń głębinowych - stacjonarne, poziome, wielostopniowe, o zdolności pompowania setek m³/h, z wysokościami podnoszenia do 800 m, w trzech wersjach materiałowych: podstawowej (do wody czystej), odpornej na ścieranie (do wody z cząstkami stałymi), soloodporne (do chemicznie zanieczyszczonej wody z cząstkami stałymi), mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem jako urządzenia grupy I kategorii M2. Górnicze wentylatory elektryczne GWE 630B - przeznaczone do przewietrzania górniczych wyrobisk korytarzowych wentylacją odrębną oraz współpracy z urządzeniami odpylającymi albo klimatyzacją, zaliczane do grupy I kategorii M2, wydajność nominalna: 370 m³/min, zakres pracy: 350-470 m³/min, spiętrzenie całkowite nominalne: 2000 Pa, spiętrzenie maksymalne: 2500 Pa, nominalna sprawność zespołu: 66%, średnica lutociągu: 630 mm, moc silnika: 18,5 kW, ochrona antykorozyjna: ocynkowanie. Silniki górnicze 85 kW typu SGKg 250M4(R) i SGKg 250M4m - indukcyjne, trójfazowe, klatkowe, cecha przeciwwybuchowości: I M2 Ex dI Mb, system chłodzenia: ICW 37, stopień ochrony wnętrza silnika IP55, forma wykonania: IM3209 (silnik kołnierzowy), klasa ciepłoodporności izolacji: H, przykładowe zastosowanie: napęd bębna kruszarki węgla. |